Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Nowi lektorzy i nowy akolita
 


24 lutego 2020 r. czterech kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie (br. Dawid Bujas, br. Bartłomiej Rochowiak, br. Szymon Dendys, br. Jakub Kolaja) przyjęło posługę lektora, a jeden (br. Dawid Jeziorski) – akolity.

 

„Rozpoczynacie swoją duchową podróż ku ołtarzowi, ku ołtarzowi Eucharystii i ołtarzowi Słowa. Rozpoczyna się ona, kiedy przyjmujecie posługę lektoratu i akolitatu, a kończy się z chwilą, gdy in persona Christi sprawujecie Eucharystię, kiedy w imieniu Chrystusa powtarzacie: ‘Bierzcie i jedzcie; bierzcie i pijcie’” – mówił do braci ich wyższy przełożony o. Marian Gołąb.

 

„To jest mądrość Kościoła, która tę podróż podzieliła na etapy, po to aby duchowo wzrastać, aby otwierać się na tę mądrość zstępującą z góry” – dodał prowincjał.

 

Ordynariusz zakonny przypomniał im o zadaniach, obowiązkach płynących z tych posług. Modlił się, „aby słudzy Kościoła byli roztropni w działaniu, przyjaźni dla wszystkich i wytrwali w modlitwie”.

Życzył im, aby ta łaska Boża, którą otrzymują w posługach uświęcała ich i pomagała im w drodze ku Bogu.

Lektorzy będą czytać Słowo Boże podczas liturgii, będą przygotowywać ludzi do godnego przyjęcia sakramentów. Będą też głosić orędzie zbawienia ludziom, którzy jeszcze go nie znają.

 

Akolita zaś będzie pomagał prezbiterom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, i jako nadzwyczajny szafarz będzie udzielał Komunii świętej wiernym, a także, gdy będzie taka konieczność, będzie zanosił ją chorym.

 

teskt: Jan Maria Szewek 

fot. br. Damian Grabski
franciszkanie.pl