logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. bp Bohdan Dziurach CSsR ezgarchą apostolskim Niemiec i Skandynawii katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
 


Ojciec Święty Franciszek mianował o. bpa Bohdana Dziuracha CSsR nowym egzarchą apostolskim ukraińskich wiernych obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii. Od 2006 r. był sekretarzem Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościóła Greckokatolickiego. Многая літа!!!

 

O. bp Bohdan Dziurach CSsR urodził się 20 marca 1967 r. w Hirskem w obwodzie lwowskim na Ukrainie. W 1990 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohobyczu, a święcenia kapłańskie przyjął 17 marca 1991 r. Śluby wieczyste w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 19 sierpnia 1995 r.

 

Kontynuował swe studia teologiczne, uzyskując doktorat na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), a także odbył kilku stażów naukowych w Strasburgu i Innsbrucku.

 

Podczas swojej posługi jako redemptorysta zajmował różne stanowiska: prefekt studentatu w Strasburgu (1998-2000), ojca duchownego w Innsbrucku, mistrza nowicjatu we Lwowie (2001). Był także koordynatorem duszpaterstwa więźniów we Lwowie. Współpracował również z ośrodkiem rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym.

 

Został wyświęcony na biskupa 15 lutego 2006 r. i pracował do tej pory jako sekretarz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Oprócz języyka ojczystego biegle włada językiem rosyjskim, polskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

 

Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 137 biskupów


zyciezakonne.pl