logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O świętości życia na pielgrzymce prawników
 


39. Pielgrzymka Prawników trwała na Jasnej Górze w sobotę, 6 października. Przyjechało ok. 300 osób z duszpasterstw prawniczych, wśród nich prawnicy, sędziowie i adwokaci. 
 
„Pielgrzymkę zapoczątkował Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w 1957 r., później była chwila przerwy i tradycja pielgrzymek została wznowiona - wyjaśnia ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników – W tym roku pochylamy się nad tematem świętości życia. Naszymi prelegentami w drugiej części wykładowo-konferencyjnej są: bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy KEP, i on podejmie temat: ‘Medyczna troska o pacjenta w stanach krytycznych. Stanowisko bioetyki katolickiej’, a drugi temat - mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris – ‘Ochrona życia w prawie polskim i międzynarodowym’. To jest takie szersze spojrzenie na życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Punktem wyjścia była inicjatywa obywatelska ‘Zatrzymaj aborcję’”. 
 
Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk z diec. siedleckiej, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił bp Józef Wróbel z arch. lubelskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych. 
 
List do prawników – uczestników jasnogórskiej pielgrzymki wystosował prezydent RP Andrzej Duda, doktor nauk prawnych. „Cieszę się, że w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasną Górę, do sanktuarium, w którym nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii wiernie strzeżono patriotycznego i chrześcijańskiego dziedzictwa polskości, z całej Rzeczypospolitej pielgrzymują razem przedstawiciele zawodów i środowisk prawniczych, a więc osoby realizujące niezwykle ważne posłannictwo, misję, której istotę prof. Leon Petrażycki wyraził słowami: Prawo rozumne jest szkołą moralności, instytucją wychowawczą narodu i całej ludzkości. Wpływając na niemal wszystkie sfery życia społecznego prawo powinno być narzędziem właściwie pojętego postępu, środkiem urzeczywistniania wartości, które wyrastając z Dekalogu i Ewangelii najpierw przez stulecia przemieniały Europę, a następnie promieniując na cały świat zyskały miano uniwersalnej. Tak rozumiane prawo służące owym ponadczasowym wartościom oraz dobru wspólnemu, a nie partykularnym, czasem moralnie wątpliwym interesom, to dzisiaj najważniejsze narzędzie naprawy Rzeczypospolitej. (…) Życzę, aby uczestnictwo w ogólnopolskiej pielgrzymce prawników na Jasną Górę przysporzyło państwu wewnętrznej siły i determinacji w staraniach o to, aby nasza Ojczyzna obfitowała w bezcenne bogactwo, jakim są ludzie prawi, ludzie sumienia” – napisał prezydent Andrzej Duda. 
 
W homilii bp Józef Wróbel mówił o wartości życia ludzkiego: „Kto tego życia nie przyjmuje, kto to życie odrzuca, występuje przeciwko Bogu i jego miłości, bo gardzi Bożą miłością, która do życia powołuje człowieka przez akt stworzenia jego duszy. Taką prawdę dziś odczytujemy z tej oto Ikony, bo przecież realizm tej Ikony przedstawiającej Matkę z jej dzieckiem uwrażliwia nas w każdym wymiarze spojrzenia na człowieka, na ową prawdę. W dziecku urzeczywistnia się człowieczeństwo jego rodziców, w Jezusie Chrystusie urzeczywistnia się człowieczeństwo Matki Najświętszej, i w każdym z nas, w każdym człowieku urzeczywistnia się ten, kogo ukochaliśmy najbardziej, naszą matkę, z której wzięliśmy początek i Tą Matkę tutaj, która daje nam swojego Syna, uwrażliwiając nas i każdego człowieka na ową relację między matką i jej dzieckiem”. 
 
W programie Pielgrzymki Prawników Polskich znalazła się także Droga Krzyżowa na Wałach oraz spotkanie formacyjno–dyskusyjne w Kaplicy św. Józefa. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowe Duszpasterstwo Prawników. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com