logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O wolność walczyli, za wolność dziękują
 


47. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej odbyła się w niedzielę, 9 września na Jasnej Górze. Żołnierzom AK towarzyszyły rodziny, przyjaciele oraz harcerze – uczestnicy 36. Pielgrzymki Harcerzy ZHR, w sumie kilkaset osób. 
 
Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Robert Mogiełka, naczelny kapelan Związku Harcerstwa RP; ks. Paweł Michalewski, komendant pielgrzymki harcerskiej i ks. prał. Jan Szkoc, kapelan okręgu śląskiego ŚZŻAK. Wśród pielgrzymów obecni byli: Ryszard Dorf, sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK; Mirosław Chada, wiceprezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego i hm. Grzegorz Nowik, przewodniczący Związku Harcerstwa RP. 
 
Wszystkich zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Jan Zinówko, paulin. „Człowiek od Boga otrzymał najcenniejszy dar, jakim jest życie. I żyje w Ojczyźnie, w społeczności, którą kocha ponad wszytko. Ale był czas, że za ten dar, i ten dar, trzeba było złożyć w ofierze dla Ojczyzny. ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ - te trzy słowa były największą wartością w ciemnej nocy okupacji hitlerowskiej i narzuconej sowieckiej wolności dla AK-owców, dla Szarych Szeregów czy innych formacji wojskowych, dla całej naszej ziemi. ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ - w tym czasie pogardy, podłości, zbrodni, deptania człowieczeństwa Polak z Honorem brał ślub. ‘Gaude Mater Polonia’ - ciesz się Matko Polsko, że takich masz synów i takie córki. I to dzięki tym, co walczyli, ginęli, cierpieli - dziś dla nas świeci słońce, słońce wolności”. 
 
Głos zabrał także hm. Grzegorz Nowik, przewodniczący Związku Harcerstwa RP. „Wśród wielu pokoleń, które tutaj są dzisiaj pod Jasną Górą, wyróżniają się szczególnie dwa - jedno, to jest to pokolenie, które idzie już w kierunku zachodzącego słońca, to są żołnierze II Rzeczypospolitej, żołnierze Armii Krajowej, innych formacji zbrojnych walczących o niepodległość; - oraz pokolenie, które idzie w służbę Rzeczypospolitej razem ze wschodzącym słońcem, najmłodsze pokolenie tu obecne, harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa RP. Wśród tych, którzy są pomiędzy nimi, jest i moje pokolenie tych, które pamiętało jeszcze i rozmawiało, i kontaktowało, się z tymi, i przejmowało od nich pałeczkę tradycji niepodległej RP od pokolenia, które przed 100 laty wywalczyło tę niepodległość”. 
 
„Maryjo, Królowo Polski jestem przy Tobie pamiętam, czuwam - bo to 47. raz spotykamy się tu, gdzie zawsze byliśmy wolni. Zwięzłe słowa, które głęboko zakorzeniły się w sercu żołnierskim” - mówił w kazaniu ks. kmdr Janusz Bąk. 
 
Kaznodzieja przypomniał tekst przysięgi żołnierzy Armii Krajowej: 
 
„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam”. 
 
„Składając taką przysięgę i mając święte hasło na swych sztandarach, Armia Krajowa walczy o wolność Polski, walczy o jej sprawiedliwe granice i integralność, walczy z okrutnym zniewoleniem. I chociaż poniosła klęskę, to jednak obroniła honor Polski, dała świadectwo honoru i braterstwa” - mówił ks. kmdr Janusz Bąk. 
 
„Żołnierze Armii Krajowej, byliście siłą Polskiego Państwa Podziemnego. Już we wrześniu 1939 roku tworzycie struktury AK. To wówczas podjęliście walkę z dwoma okupantami - ze Wschodu i z Zachodu. Wasza walka była bohaterska - mówił kaznodzieja - Pozostaliście wierni także później, gdy dyktat jałtański wygasił radość zwycięstwa. Wielu z was walczyło nadal. Wielu zginęło tu, w Ojczyźnie, i na nieludzkiej ziemi. Wielu na lata całe zapełniło więzienia. Ale nie utraciliście wiary. Dochowaliście wierności złożonej przysiędze. Słuszna sprawa odniosła zwycięstwo. Ojczyzna jest wolna i niepodległa. Ale niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze. Trzeba ciągle o nie walczyć. Bądźcie żołnierzami Chrystusa. Brońcie Ojczyzny przed siłami, które na różne sposoby chcą ją zniweczyć”. 
 
Na Mszy św. zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com