logo
Sobota, 25 maja 2019 r.
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny, Bedy, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w Częstochowie
 


„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”? - pod takim hasłem już w niedzielę, 10 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 19. przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych. Kwesta przypada w przeddzień obchodów XXVII Światowego Dnia Chorego. 
 
W rozmowie z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że „każdy wolontariusz przez bezinteresowność i czułość staje się ikoną Jezusa jak św. Matka Teresa z Kalkuty. Duchowość miłosiernego Samarytanina nie może być zarezerwowana dla nielicznych. Albo angażuję się wielkodusznie, albo zostałem zainfekowany przez myślenie biznesowe: 'Co z tego będę miał?'”. 
 
Datki z kwesty zostaną przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej. „Nasza pomoc dotrze również w ten sposób do domów „Betel” na kontynencie afrykańskim – w Etiopii i Madagaskarze” – mówi ks. Marciniec. 
 
Domy prowadzone przez „Betel” nazywane Wspólnotami Życia, w archidiecezji częstochowskiej funkcjonują w Częstochowie przy ul. Kopernika, Okólnej i Pawiej, a także w Janowie i Działoszynie. Rodzinę znalazło w nich kilkadziesiąt niepełnosprawnych sierot społecznych. 
 
Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego początku Ruch ten wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier. 
 
Dziś ruch „Betel” organizuje spotkania dla osób chorych, starszych, ich rodzin oraz przyjaciół. Swoją działalność oprócz terenu Polski skierował także na Białoruś, gdzie tworzy świetlice dla niepełnosprawnych, i do Etiopii, gdzie prowadzi dom z sierotami społecznymi. 
 
11 lutego, w Światowym Dniu Chorego, Wspólnota „Betel” poprowadzi nocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych /jest to comiesięczne nocne czuwanie wiernych arch. częstochowskiej/. 
 
„W godzinie Apelu Jasnogórskiego spotykamy się razem przed Cudowną Ikoną Pani Jasnogórskiej. Upośledzone sieroty społeczne – mieszkańcy domów 'Betel' prowadzą różaniec, klęczą bardzo blisko Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” – dodaje ks. Marciniec. 
 
Międzynarodowy Ruch Dobroczynny „Betel” - www.betel-charity.org  
 
Na Jasnej Górze 11 lutego, w poniedziałek, w Światowym Dniu Chorego, odprawiona zostanie Msza św. w intencji ludzi chorych i nabożeństwo lourdzkie. Kapłani przejdą wzdłuż Kaplicy i pobłogosławią Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nabożeństwo będzie połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych. Eucharystia rozpocznie się o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. 
 
Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze - zobacz także: www.jasnagora.com 
oprac. BPJG /wykorzystano informacje Tygodnika Katolickiego 'Niedziela'/ 
 
Papież Franciszek wystosował orędzie na XXVII Światowy Dzień Chorego. 
 
Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia – napisał Ojciec Święty Franciszek w orędziu z okazji przypadającego 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, XXVII Światowego Dnia Chorego. Jego hasłem są słowa z Ewangelii św. Mateusza „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). 
 
„Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest +ważny+” – podkreśla Papież Franciszek w orędziu na XXVII Światowy Dzień Chorego. Zwraca w nim szczególną uwagę na znaczenia słowa „dar”. „Darowanie nie utożsamia się z czynnością dawania, ponieważ może być ono tak nazwane tylko, jeśli daje się siebie samego […] Różni się ono od dawania właśnie dlatego, że zawiera dar z siebie i zakłada pragnienie utworzenia więzi” – pisze Ojciec Święty. 
 
W dalszej części orędzia Papież podkreśla, że „każdy człowiek jest biedny, potrzebujący i ubogi” oraz że na żadnym etapie życia nie jesteśmy w stanie całkowicie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych. „Uczciwe uznanie tej prawdy zachęca nas do pozostawania pokornymi i do praktykowania z odwagą solidarności jako cnoty nieodzownej dla istnienia” – czytamy w orędziu. 
 
Franciszek przywołuje postać św. Matki Teresy z Kalkuty, w której mieście odbędą się tegoroczne centralne obchody Dnia Chorego. „Święta Matka Teresa pomaga nam zrozumieć, że jedynym kryterium działania musi być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Jej przykład nadal prowadzi nas do poszerzania horyzontów radości i nadziei dla ludzkości potrzebującej zrozumienia i czułości” – pisze. 
 
Podkreśla też wartość działań wolontariuszy. Dziękuje wszystkim stowarzyszeniom zajmującym się ratowaniem pacjentów i ochroną praw chorych. Zachęca, aby wolontariusze nadal byli znakiem obecności Kościoła w zsekularyzowanym świecie. „Wolontariusz jest bezinteresownym przyjacielem, któremu można powierzyć myśli i emocje” – podkreśla. „Wolontariat komunikuje wartości, zachowania i style życia, które w centrum mają pasję obdarowywania. W ten sposób realizuje się humanizacja opieki” – dodaje. 
 
Na zakończenie orędzia wzywa do „promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia”. Podkreśla też, że „katolickie instytucje opieki medycznej nie powinny wpadać w myślenie biznesowe, ale dbać o opiekę nad człowiekiem, bardziej niż o zysk”. 
 
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym w rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 roku, do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. 
 
W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego są celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
 
 


 
Cost-Club.com: Best Cosplay Costumes for Sale