logo
Środa, 29 czerwca 2022 r.
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Obecność Boga w naszej modlitwie
materiał własny
 


Obecność Boga w naszej modlitwie

Zazdroszczę świętym, którzy odczuwają bliskość Boga, bo ja czuję, że jest od nas bardzo daleko. Nawet gdy się modlę, nie odczuwam Jego obecności. Czy zwykły śmiertelnik może odczuć bliskość Boga?

Każdy śmiertelnik powołany jest do świętości i może, podobnie jak święci, odczuwać bliskość Boga. Ludzie, którzy myślą, że Bóg daleki jest od świata, który stworzył, zapominają, że Bóg jest miłością. Miłość zaś nigdy nie jest daleka, obojętna i nie reagująca na wezwanie. Bóg sam do nas przychodzi, objawił nam swoją wolę i prawdę o sobie, jest zawsze z nami, ze swoimi uczniami, ze swoim Kościołem. Nieustannie nas woła - to my jesteśmy głusi i obojętni na Jego wołanie, przesadnie zapatrzeni w siebie i nie potrafiący poradzić sobie z miłością Niewidzialnego. Szczytem Bożej miłości było przyjście Chrystusa, przyjęcie przez Niego ludzkiej doli. Jego nauka i zbawienie świata; cud wcielenia był zarazem cudem cząstkowego ukazania się. Bóg jest w niebie, ale niebo jest wszędzie, gdzie On jest - a On jest obok nas i w nas samych, ogarnia nas i utrzymuje nasze istnienie, obdarza nas swą łaską i czeka; czeka na nasze zwrócenie się do Niego, na słowo: Ojcze. Musimy zrobić miejsce dla modlitwy w naszym sercu, uciszyć się wewnętrznie, by się z Nim spotkać. Odnaleźć Go, stanąć przy Nim. To jest konieczne. Wejść w modlitwę, skupić się. Już samo to jest modlitwą. Gdy myślą i sercem dosięgam Boga, jestem przy Nim - już się modlę. Mogę jeszcze nie wymawiać żadnych słów, ale już patrzę na mojego Pana, a On patrzy na mnie. To cudowne chwile. Można się w nich rozsmakować.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Niedawno w naszym kościele odbyła się Msza święta pogrzebowa, podczas której ksiądz - na prośbę rodziny - nikomu nie udzielił Komunii świętej, z wyjątkiem ministrantów. Czy miał prawo tak zrobić?
 
Krzysztof Osuch SJ
„Większość ludzi żyje w cichej rozpaczy” – twierdzi Henry D. Thoreau. Trudno powiedzieć, czy jest to na pewno większość ludzi, ale na pewno dużo ludzi doświadcza zniechęcenia, beznadziei; wielu ociera się o rozpacz. Mówi się co pewien czas o rosnącej liczbie ludzi dotkniętych depresją. Tysiące a nawet miliony ludzi czują się zepchnięte na margines życia.
 
Bartłomiej Kucharski OCD

Tłumacz w swojej pracy kroczy niejako w okowach, spętany. Obowiązują go bowiem dwie zasady, wyrażone już w starożytności przez św. Hieronima: musi zachować wierność tekstowi oryginalnemu, a równocześnie zachować pewną swobodę, unikając dosłownej, niewolniczej wierności. Wspomniany św. Hieronim tak to ujął: “nie słowo w słowo, lecz by myśl odpowiadała myśli”, bo “tłumaczenie dosłowne prowadzi do absurdu”. To balansowanie pomiędzy jedną i drugą skrajnością jest czasem bardzo trudne.

 

Z o. Efremem Bieleckim, tłumaczem, karmelitą bosym, rozmawia Bartłomiej Kucharski OCD

 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm