logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielka środa
 
W Wielkim Poście zawsze wraca Ewangelia o Marii z Betanii i Judaszu. Maria rozbija drogocenny flakonik z pachnącym olejkiem, zapach rozchodzi się po całym domu, a uczniowie się oburzają. Dlaczego by tego nie sprzedać i nie rozdać pieniędzy ubogim? (por. J 12,1-8). Możemy powiedzieć: słusznie, po co to marnotrawstwo? Judasz mówi: „Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?” (w. 5). Słyszymy ton nagany i rozumiemy: lepiej byłoby to dać ubogim.
 
Myśląc „lepiej”, odnosimy się do kategorii dobra. Gdy myślimy tylko o tym, co dobre, to faktycznie – lepiej sprzedać i rozdać ubogim. Trudno znaleźć rozumowy argument za tym, że Judasz nie ma racji. 
 
A jednak, gdy patrzymy na Marię, to od pierwszej chwili widzimy, jak piękny jest jej gest. Jeszcze nie wiemy dlaczego, ale to odczucie w nas jest. W głębi serca wiemy – to jest piękne!

1 2  następna
Zobacz także
Andrzej Szewczyk OCD
Sobór Watykański II, którego obrady zostały zainaugurowane przed 50-cioma laty, w Konstytucji Dogmatycznej o Objawieniu Bożym przypomina o potrzebie interpretacji tekstów Pisma Świętego, która pozwala wniknąć w ich znaczenie oraz lepiej poznać, co Duch Święty, pod którego natchnieniem powstawały, chciał i chce nam objawić.
 
Michał Gryczyński
Jezus przybył do Jerozolimy nie jako pielgrzym, lecz jako Król, przyjmując świadomie symbole monarchy i odbierając hołdy od wiwatujących tłumów. Słano płaszcze, pozdrawiano Go gałązkami palmowymi jako Syna Dawidowego i wznoszono okrzyki triumfalne. A On jechał na osiołku jako Ten, który przychodzi w imię Pańskie...
 
s. Maria Magdalena Masłoń OSU
"Trzymajcie się dawnej drogi i zwyczajów Kościoła(…) I żyjcie życiem nowym". To przesłanie Anieli Merici, prostej włoskiej kobiety związanej z Brescią, nazywanej przez wielu "suor-madre" (siostrą i matką). Warto dziś, kiedy mija 200 lat od kanonizacji założycielki Towarzystwa Dziewic św. Urszuli, z którego wywodzą się także Urszulanki Unii Rzymskiej, przywołać postać mało znanej w Polsce świętej...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS