logo
Poniedziałek, 30 listopada 2020 r.
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka, Konstantego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
materiał własny
 


Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Rzadko mówi się, że obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest pochodzenia bizantyjskiego, że z Konstantynopola dostał się na Ukrainę (ówczesną Ruś), przechowywano go w Bełzie, a po zdobyciu Księstwa Halickiego, czyli zachodniej Ukrainy (dawniej Rusi Czerwonej) przez Polaków, obraz został zabrany z klasztoru prawosławnego i wywieziony do Częstochowy. Jestem zainteresowana autentyczną historią tego obrazu od chwili namalowania go aż do r. 1372.

Historia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nie jest dobrze znana. Historycy sztuki utrzymują, że namalowano go prawdopodobnie w Konstantynopolu po V w., a według legendy jego autorem jest św. Łukasz ewangelista. Św. Helena przeniosła go właśnie do Konstantynopola, gdzie znajdował się przez pięć stuleci. Z kolei książę ruski Leon sprowadził go do Bełza. Obraz mógł być prezentem dla Rusi od cesarzy bizantyjskich lub wianem córek cesarzy, które wychodziły za książąt ruskich. W wieku XIV Ruś Czerwona była przetargiem między Polska, Litwą, Węgrami i księstwami ruskimi, ale w zasadzie zawsze należała do Polski. Książę z Opola, zarządca Rusi Czerwonej, po porażce zadanej mu przez książąt ruskich, wycofując się, zabrał ze sobą łupy, w tym m.in. obraz Matki Bożej z Bełza. Obraz pochodził więc z ziem, które zawsze były w granicach Polski. Jest uważany za bezcenny dar Kościoła wschodniego dla Polski.

Jan Paweł II ofiarował kopię tego obrazu patriarsze Kościoła prawosławnego Dymitriosowi w Konstantynopolu, aby Maryja patronowała sprawie zjednoczenia obu Kościołów siostrzanych (katolickiego i prawosławnego) i była duchową Matką Polaków i Ukraińców

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Grzegorz. B. Błoch OFM
Najpierw zapytajmy się, co to jest dusza? Dusza, jest to słowo używane w dość różnym sensie tak w teologii jak i filozofii i psychologii. Duszą nazywamy esencję czegoś; jest to ożywiająca zasada, powodująca, że materia nieożywiona staje się żywą. Najogólniej można powiedzieć, że dusza to element życia w materii, który odróżnia ją od martwych bytów...
 
O. Grzegorz. B. Błoch OFM
Czy istnieją ludzie, którzy całkowicie rozminęli się z celem swego życia i skazali się na wieczne potępienie, i ilu ich jest?
 
Stanisław Biel SJ
Życie Maryi było wypełnione miłością i ludzkim cierpieniem. Jednak, poza jedną wymówką w jerozolimskiej Świątyni, z Jej ust nie padły słowa skargi, żalów czy pretensji. Wszystkie trudne sprawy przechowywała w swoim sercu, rozważała i kontemplowała.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー