logo
Poniedziałek, 18 marca 2019 r.
imieniny:
Edwarda, Cyryla, Narcyza, Zbysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Obraz Matki Bożej w wągrowieckim klasztorze
 


Dokładnie przed 40.laty, w sobotę 9 grudnia 1978 r., w ramach peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich parafiach, przyjęliśmy z wielką, nieukrywaną ufnością Jej wizerunek w naszej świątyni. Wówczas, naszej wielkiej modlitwie przewodniczył sufragan gnieźnieński ks. bp Jan Czerniak, w asyście proboszcza ks. prałata Zenona Willi. Są zapewne wśród nas osoby, które pamiętają tamto wydarzenie i mogą o tym zaświadczyć. Minęło 40 lat; żyjemy w innej, wolnej Polsce, która obchodzi 100.lecie odzyskania niepodległości. Jakże znamiennym jest fakt, że właśnie po tych 40 latach mamy zaszczyt przyjąć w tym samym miejscu kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 
 
9 grudnia, w najbliższą niedzielę o godz. 12.30 przywitamy Maryję, która na zawsze pozostanie już w naszej parafii, w przygotowanym dla Niej miejscu. Ufamy, że Ona, podobnie jak w częstochowskim Sanktuarium, znajdzie godne miejsce, w którym również my odnajdziemy i poczujemy bliskość Jasnogórskiej Pani. 
 
Przypomnijmy! Ideę sprowadzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do naszej świątyni, zainaugurował o. Mariusz Tabulski OSPPE, definitor Generalny Zakonu Paulinów, w trakcie spotkania z członkami Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej, w ramach przeprowadzanej zwyczajnej wizytacji kanonicznej, w dniu 20 maja 2017 r. Wraz z tym terminem rozgorzały nasze pragnienia, by ten zamiar ziścił się jak najwcześniej. O. Dariusz Nowicki uznał wiosną br., że najlepszym terminem realizacji naszych marzeń, będzie 40.rocznica peregrynacji Obrazu z 1978 r. Zlecono przygotowanie ołtarza; projekt, wykonanie i montaż przeprowadzi wągrowiecka firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa „Pinco” p. Mariusza Pinkowskiego. Obraz naszej parafii został podarowany przez przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligórę, który osobiście przybędzie na naszą uroczystość, by poświęcić ołtarz i zostawić tu Maryję, w znaku Jasnogórskiego wizerunku. 
 
Obraz został poświęcony w dniu 24 listopada 2018 r. - w wigilię uroczystości JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA - przez metropolitę częstochowskiego ks. abpa Wacława Depo i przejęty przez naszych przedstawicieli pod przewodnictwem o. Dariusza Nowickiego, którzy pielgrzymowali i czuwali przez całą noc na Jasną Górę w dniach 24-25 listopada. 
 
Serdecznie więc zapraszamy wszystkich Wągrowczan na nasze uroczystości. Jest to na pewno historyczna chwila. Do niej będziemy się przygotowywać poprzez rekolekcje, które odbędą się od 7 do 9 grudnia. Poprowadzi je o. Melchior Królik, który najlepiej zna wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani. To on bowiem od wielu już lat spisuje Jasnogórskiej cuda i łaski. To on jest świadkiem nawróceń i wielkich przemian ludzi, którzy odwiedzają Jasną Górę. Zapraszam szczególnie na wieczorne Msze św. 7 i 8 grudnia o godz. 18.00, a po nich na katechezę z przeźroczami, na których zobaczymy tych, którzy dawniej i dziś doświadczyli przedziwnego orędownictwa Maryi z Jasnej Góry. Nie ma w Polsce człowieka, który tak dobrze zna działanie i żywą obecność Maryi jak o. Melchior. 
 
Z nadzieją na spotkanie w klasztorze wągrowieckim 
o. Dariusz Nowicki, przełożony i proboszcz parafii paulińskiej w Wągrowcu
 
www.jasnagora.com