logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Maciej Będziński
Ochrzczony to znaczy posłany
Różaniec
 


Wreszcie się rozpoczyna! Miesiąc modlitwy różańcowej, kontemplacji imienia Jezusa, a dla nas, zaangażowanych w dzieło misyjne, czas wytężonej posługi. 
 
Od pierwszych dni października, którym patronuje św. Teresa z Lisieux, patronka misji, przez wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, po Światowy Dzień Misyjny. Słowa Jezusa: "Idźcie i głoście" nabierają mocy w powiązaniu z hasłem Tygodnia Misyjnego w Polsce: "Ochrzczony to znaczy posłany". 
 
Pochylamy się zatem nad powołaniem każdego i każdej z nas do głoszenia światu Ewangelii. Czynią to zgromadzenia i zakony misyjne, grupy wolontariuszy od lat oddanych animacji, nasze kochane najmłodsze pociechy zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. A nade wszystko członkowie stowarzyszenia Żywy Różaniec - ­tysiące wiernych, oddanych Kościołowi ludzi, którzy dniem i nocą, trzymając w dłoniach koronkę różańca, "pukają do Serca Boga przez Serce Matki". Założone przez sługę Bożą Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec na zawsze zostały wplecione w posługę Kościoła powszechnego. Ciągle wracamy do wspólnego źródła, jakim są formacja, modlitwa i misje. Możemy powiedzieć, że sakrament chrztu wykąpał nas w misjach, zanurzył w tajemnicy posłania oraz uzdolnił w dary Ducha Świętego, aby Ewangelię nieść w konkretnym czynie serca. Zostaliśmy przed laty włączeni do wspólnoty wiernych przez sakrament chrztu, dziś spłacamy ten dług. Zachęca nas do tego papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2016: "Wszystkie ludy i kultury mają prawo do otrzymania orędzia zbawienia, które jest darem Boga dla wszystkich. Jest to tym bardziej konieczne, gdy weźmiemy pod uwagę, jak wiele niesprawiedliwości, wojen, kryzysów humanitarnych oczekuje dziś na rozwiązanie".
 
Bardzo mocno dzieło Żywego Różańca kojarzymy z posługą kobiet i ich drogą formacji modlitewnej. Najczęściej to członkinie kół różańcowych są inicjatorkami różnego rodzaju spotkań, dni skupienia, rekolekcji dla róż różańcowych. To one na przestrzeni dziejów pokazały myśl reformatorską w teologii czy posłannictwie Kościoła - stąd tyle świętych niewiast. W tym roku papież Franciszek szczególnie podziękuje kobietom oddanym dziełom misji.
 
Niedziela Misyjna staje się szczególnym czasem doświadczenia komunii misyjnej w całym Kościele. To nie tylko czas wzmożonych akcji, spotkań, kwest na rzecz potrzebujących. Nade wszystko jest to sposobność osobistego doświadczenia, że każdy z nas jest potrzebny, chciany i posłany według swego powołania. Ojciec Święty Franciszek, przypominając nam także o konieczności materialnego wsparcia ewangelizacji, mówi: "Nie zamykajmy serca na nasze partykularne troski, ale poszerzajmy je na perspektywy całej ludzkości".
 
***
 
Drodzy Czytelnicy! Zwracam się do Was z pokorną prośbą o modlitwę, szczególnie 27 października – w dniu modlitw o beatyfikację Pauliny Jaricot i ewangelizację narodów. 
 
ks. Maciej Będziński
Różaniec (10/2016)
 
 
fot. FotoKatolik Różaniec
Flickr (cc) 
 
Zobacz także
ks. Cezary Korzec

Jesteśmy w połowie naszej drogi adwentowej. Adwent to czas łaski. Dziś jest więc czas przepowiadania: radości, pocieszenia, odnowy, nawet jeśli jesteśmy świadomi tego, że droga ich realizacji i wypełnienia się jest jeszcze daleka, a sama realizacja nastąpi przez ból i cierpienie. Nasze niepowodzenia z tego czasu, nie przekreślają łaski Bożej, przypominają o naszej słabości a nie słabości Bożych obietnic. Słowa proroka skierowane dzisiaj do nas wraz z słowem ewangelii zapewniają, że Zbawiciel jest blisko: „stoi pośród was” (por. J 1,26).

 
o. Włodzimierz Zatorski OSB

Recytując psalmy, słuchamy słowa Bożego i w ten sposób Jemu oddajemy pierwsze słowo w dialogu modlitwy. Ale psalmodia, czy to w czasie liturgii, czy w indywidualnym nabożeństwie, domaga się uzupełnienia przez medytację wypowiadanych słów. Taka medytacja słowa stanowi ów głęboki zasiew ziarna, o którym mówi Pan Jezus w przypowieści o siewcy (Mt 13,3-9). Stopniowo przemienia ona wnętrze człowieka, coraz lepiej nastrajając na słuchanie słowa Bożego. 

 
Lidia Molak
Józefa określa w Biblii bardzo ważne słowo: cadyk, czyli „sprawiedliwy”. Oznacza ono człowieka, który nie tylko przestrzega prawa, ale też wsłuchuje się w słowo Boże i domyśla się, czego Bóg pragnie. Jego zażyłość z Bogiem wywołuje w nim czułość na najdrobniejsze nawet odruchy woli Bożej, które nie są wprost wyrażone – bo wiadomo, że Bóg czasem czegoś pragnie, ale tego nam nie mówi i trzeba się domyślać.

Syn Boży w płaszczyźnie ludzkiej był przygotowany przez Józefa – i jego zawód – do tworzenia zupełnie nowego domu: domu Bożego, budowli duchowej – mówi o. Augustyn Pelanowski OSPPE w rozmowie z Lidią Molak
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS