logo
Czwartek, 26 maja 2022 r.
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła, Filipa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ociężałość w modlitwie
materiał własny
 


Ociężałość w modlitwie

Apostołowie prosili Jezusa, aby nauczył ich modlić się, wiec i ja ośmielę się wobec Ojca. Moja największa trudność w modlitwie to gnuśność, ospałość duchowa, brak nastroju. Gdy tylko zacznę się modlić, wciąż spoglądam na zegarek, aby jak najszybciej skończyć.

Powiedziałbym, że 90% ludzi odczuwa ociężałość duchową w modlitwie. Można ją przezwyciężyć przez różne impulsy. Podobnie jak w przypadku statku kosmicznego "Discovery", którego w górę unoszą trzy potężne zbiorniki paliwa; wypalają się i odpadają, gdy statek przezwycięży już siłę przyciągania ziemi i szybuje z łatwością w przestworzach. Takim impulsem mogą być dobre książki religijne, które pobudzają do rozmyślań, zapalają ducha i wznoszą go ku wyżynom. Szczególnie polecam Wyznania św. Augustyna, Dzieje duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Siedmiopiętrową górę lub Znak Jonasza Tomasza Mertona i wiele, wiele innych, a przede wszystkim Nowy Testament. Św. Edyta Stein po przeczytaniu książki św. Teresy z Avila o modlitwie wewnętrznej, powiedziała: "Tak, znalazłam to, czego dusza moja podświadomie zawsze szukała - zbliżenia się do Boga przez modlitwę".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Piękno i wspaniałość ziemi, jej użyteczność i skarby są w Piśmie Świętym stałym motywem składania chwały Bogu i dziękczynienia Bogu, Stworzycielowi nieba i ziemi. Przedmiotem tej chwały jest też dobrobyt i bogactwo. Czy Biblia nie ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z posiadaniem bogactw?
 
ks. Ryszard Kempiak SDB
Pismo Święte stanowi podstawowe i bardzo bogate źródło naszej wiedzy o Bogu Ojcu, a więc także o Jego woli i o zaufaniu Jezusa. Wola Ojca i zaufanie Jezusa to prawda biblijna, dlatego głównie w oparciu o to źródło postaramy się ją przybliżyć. Każda prawda biblijna ma przynajmniej dwa aspekty. Stanowi ona z jednej strony stwierdzenie istniejącej rzeczywistości, z drugiej pewnego rodzaju normę działania. 
 
ks. Grzegorz Strządała
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus określa modlitwę jako wznie­sienie serca, proste spojrzenie ku Niebu, okrzyk wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości. Definiując modlit­wę bardzo często określamy ją jako dialog, spotkanie z Bogiem. Przez modlitwę człowiek dąży do doświadczenia Bożej obecno­ści. Jest więc działaniem Boga i człowieka.
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm