logo
Sobota, 31 października 2020 r.
imieniny:
Urbana, Krzysztofa, Wolfganga – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ofiara przemienienia
 


Ofiara przemienienia

Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest wielkim cudem. Dlaczego mało się o tym mówi?

Właśnie dlatego, że jest to największy cud, "wielka tajemnica wiary", do której zbliżamy się z drżeniem i z miłością, i ze świadomością, że do niej nie dorastamy. Jezus, Syn Boży, który przyjął postać ludzka, w Eucharystii przyjmuje postać chleba i wina, staje się obecny, mocą Boża, w chlebie i winie. Jest to nowy sposób obecności Jezusa zmartwychwstałego, który ma inny stosunek do materii, przestrzeni i czasu niż my. Może się uobecniać w tylu miejscach na całym świecie, nie przestając być tym jedynym Nauczycielem i Panem. Może sobą napełniać wszystko (por. Ef. l, 23).

Tak naprawdę to poprzez wszystkie wieki istnienia Kościoła i wszystkie okresy istnienia świata trwa jedna Msza, jedna Komunia święta. Poprzez pojawienie się Jezusa w historii i kolejne fazy rozrastania się Kościoła rozwija się na świecie jedno Wydarzenie: wcielenie, urzeczywistnione w jednostce przez Eucharystię. Chrystus eucharystyczny kieruje całym ruchem wszechświata.

Przez Eucharystię Chrystus chce dosięgnąć wszystkiego i zstąpić w świat materialny, aby go przemienić i uświęcić. W szczególny sposób pragnie jednak przemienić ludzkie życie. Nasze człowieczeństwo przetwarza świat materialny. Hostia przetwarza nasze człowieczeństwo, a to przeobrażenie eucharystyczne jest rozszerzeniem i dopełnieniem przeistoczenia chleba na ołtarzu. Coraz dalej z niepohamowana siła ogarnia ono wszechświat. Rozszerza się niby pożar lasu, porusza wszystko jak wstrząs, od którego drży skała. W Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.

Jakież zawrotne perspektywy! A przecież jesteśmy dopiero u progu zrozumienia, czym jest dla naszego życia, dla świata - moc Jezusa zawarta w "wielkiej tajemnicy", w Eucharystii.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Rufus
Zarzuty jakoby modlitwa "Zdrowaś Maryjo" była sprzeczna z Biblią i stanowiła zaprzeczenie zdrowej pobożności opartej na kulcie jedynego Boga, należy odrzucić jako uprzedzenia wynikające z nieznajomości Objawienia. Część oddawana Maryi wypływa z Pisma św., a opiera się na fakcie wybrania Maryi przez Boga, aby z Niej narodził się Jezus, który jest Synem Bożym, oczekiwanym Mesjaszem, Odkupicielem i jedynym Zbawicielem...
 
o. Paweł Krupa OP
Zdarza mi się w rozmowach z księżmi - mądrymi, uczciwie przeżywającymi swe powołanie - napotykać na opór, gdy pojawia się temat cudów. Bywa, że słyszę w ich głosie rezerwę, bywa chęć zakwestionowania z góry wszystkiego, cokolwiek zostanie powiedziane. A przecież od początku istnienia Kościoła cuda miały miejsce i z czasem teologowie musieli znaleźć klucz dla ich zrozumienia, a przynajmniej opisania...
 
Grażyna Starzak
Bierzmowanie to sakrament, który powinien być przyjmowany przez młodych ludzi „świadomie, dobrowolnie i autonomicznie”. Niestety, coraz częściej bywa „uroczystym pożegnaniem z Kościołem”. - Skoro tak, czy warto kontynuować dotychczasową praktykę przygotowania do tego sakramentu? – pyta bp Edward Dajczak, rozpoczynając dyskusję na ten temat. Toczy się ona od pewnego czasu nie tylko na łamach pism katolickich, ale również w środowisku katechetów i wśród rodziców.
 
 
___________________
 
 reklama