logo
Wtorek, 11 maja 2021 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ofiara przemienienia
 


Ofiara przemienienia

Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest wielkim cudem. Dlaczego mało się o tym mówi?

Właśnie dlatego, że jest to największy cud, "wielka tajemnica wiary", do której zbliżamy się z drżeniem i z miłością, i ze świadomością, że do niej nie dorastamy. Jezus, Syn Boży, który przyjął postać ludzka, w Eucharystii przyjmuje postać chleba i wina, staje się obecny, mocą Boża, w chlebie i winie. Jest to nowy sposób obecności Jezusa zmartwychwstałego, który ma inny stosunek do materii, przestrzeni i czasu niż my. Może się uobecniać w tylu miejscach na całym świecie, nie przestając być tym jedynym Nauczycielem i Panem. Może sobą napełniać wszystko (por. Ef. l, 23).

Tak naprawdę to poprzez wszystkie wieki istnienia Kościoła i wszystkie okresy istnienia świata trwa jedna Msza, jedna Komunia święta. Poprzez pojawienie się Jezusa w historii i kolejne fazy rozrastania się Kościoła rozwija się na świecie jedno Wydarzenie: wcielenie, urzeczywistnione w jednostce przez Eucharystię. Chrystus eucharystyczny kieruje całym ruchem wszechświata.

Przez Eucharystię Chrystus chce dosięgnąć wszystkiego i zstąpić w świat materialny, aby go przemienić i uświęcić. W szczególny sposób pragnie jednak przemienić ludzkie życie. Nasze człowieczeństwo przetwarza świat materialny. Hostia przetwarza nasze człowieczeństwo, a to przeobrażenie eucharystyczne jest rozszerzeniem i dopełnieniem przeistoczenia chleba na ołtarzu. Coraz dalej z niepohamowana siła ogarnia ono wszechświat. Rozszerza się niby pożar lasu, porusza wszystko jak wstrząs, od którego drży skała. W Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.

Jakież zawrotne perspektywy! A przecież jesteśmy dopiero u progu zrozumienia, czym jest dla naszego życia, dla świata - moc Jezusa zawarta w "wielkiej tajemnicy", w Eucharystii.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Amelia Pasternak
Jakie znaczenie mają odpusty, dlaczego Kościół z nich nie zrezygnował skoro były powodem skandalu, jakim była schizma zachodnia?
 
Eliza Litak
Przez wieki nie zwracano większej uwagi na wizerunek, który odbity jest na Całunie. Nic dziwnego - jest tak niewyraźny, że niemal zlewa się z płótnem. Nie badano też samej tkaniny. Ludziom wystarczała świadomość tego, że - jak wierzyli - Całun okrywał ciało Chrystusa i są na nim ślady Jego krwi...
 
Fr. Justin
Moja znajoma była na pogrzebie niekatolickim, w cerkwi prawosławnej. Mówiła, że przystąpiła tam do Komunii Świętej. Czy popełniła grzech?
 
___________________
 
 reklama