logo
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ofiara przemienienia
 


Ofiara przemienienia

Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest wielkim cudem. Dlaczego mało się o tym mówi?

Właśnie dlatego, że jest to największy cud, "wielka tajemnica wiary", do której zbliżamy się z drżeniem i z miłością, i ze świadomością, że do niej nie dorastamy. Jezus, Syn Boży, który przyjął postać ludzka, w Eucharystii przyjmuje postać chleba i wina, staje się obecny, mocą Boża, w chlebie i winie. Jest to nowy sposób obecności Jezusa zmartwychwstałego, który ma inny stosunek do materii, przestrzeni i czasu niż my. Może się uobecniać w tylu miejscach na całym świecie, nie przestając być tym jedynym Nauczycielem i Panem. Może sobą napełniać wszystko (por. Ef. l, 23).

Tak naprawdę to poprzez wszystkie wieki istnienia Kościoła i wszystkie okresy istnienia świata trwa jedna Msza, jedna Komunia święta. Poprzez pojawienie się Jezusa w historii i kolejne fazy rozrastania się Kościoła rozwija się na świecie jedno Wydarzenie: wcielenie, urzeczywistnione w jednostce przez Eucharystię. Chrystus eucharystyczny kieruje całym ruchem wszechświata.

Przez Eucharystię Chrystus chce dosięgnąć wszystkiego i zstąpić w świat materialny, aby go przemienić i uświęcić. W szczególny sposób pragnie jednak przemienić ludzkie życie. Nasze człowieczeństwo przetwarza świat materialny. Hostia przetwarza nasze człowieczeństwo, a to przeobrażenie eucharystyczne jest rozszerzeniem i dopełnieniem przeistoczenia chleba na ołtarzu. Coraz dalej z niepohamowana siła ogarnia ono wszechświat. Rozszerza się niby pożar lasu, porusza wszystko jak wstrząs, od którego drży skała. W Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.

Jakież zawrotne perspektywy! A przecież jesteśmy dopiero u progu zrozumienia, czym jest dla naszego życia, dla świata - moc Jezusa zawarta w "wielkiej tajemnicy", w Eucharystii.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Biblia mówi nie tylko o "świecie Bożym", ale wymienia również "zły świat", z którego nie powinniśmy "brać wzoru" (Ga 1, 4).
 
Marta Wielek
Określenie przybliżonej choćby liczby jawień maryjnych w dwutysiącletniej historii chrześcijaństwa nie jest możliwe. Różne źródła podają rozmaite dane: od 900 do 21 tys. świadectw takich fenomenów. Kościół uznał około siedemdziesiąt spośród nich. Pierwszym udokumentowanym opisem objawienia jest mowa pochwalna św. Grzegorza z Nyssy, żyjącego w IV w., poświęcona św. Grzegorzowi Cudotwórcy, któremu kilkakrotnie miała ukazać się Matka Boża w towarzystwie św. Jana Apostoła...
 
Małgorzata Szewczyk
Na katechezie uczono nas, że Eucharystia stanowi źródło i szczyt chrześcijańskiego życia, a przecież nierzadko w niedzielę „przegrywa” z najróżniejszymi atrakcjami codzienności. Dlaczego Najświętszy z sakramentów jest dzisiaj tylko jednym z wielu elementów praktykowania religii?
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー