logo
Sobota, 20 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bernarda, Sabiny, Samuela, Sobiesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ofiara przemienienia
 


Ofiara przemienienia

Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest wielkim cudem. Dlaczego mało się o tym mówi?

Właśnie dlatego, że jest to największy cud, "wielka tajemnica wiary", do której zbliżamy się z drżeniem i z miłością, i ze świadomością, że do niej nie dorastamy. Jezus, Syn Boży, który przyjął postać ludzka, w Eucharystii przyjmuje postać chleba i wina, staje się obecny, mocą Boża, w chlebie i winie. Jest to nowy sposób obecności Jezusa zmartwychwstałego, który ma inny stosunek do materii, przestrzeni i czasu niż my. Może się uobecniać w tylu miejscach na całym świecie, nie przestając być tym jedynym Nauczycielem i Panem. Może sobą napełniać wszystko (por. Ef. l, 23).

Tak naprawdę to poprzez wszystkie wieki istnienia Kościoła i wszystkie okresy istnienia świata trwa jedna Msza, jedna Komunia święta. Poprzez pojawienie się Jezusa w historii i kolejne fazy rozrastania się Kościoła rozwija się na świecie jedno Wydarzenie: wcielenie, urzeczywistnione w jednostce przez Eucharystię. Chrystus eucharystyczny kieruje całym ruchem wszechświata.

Przez Eucharystię Chrystus chce dosięgnąć wszystkiego i zstąpić w świat materialny, aby go przemienić i uświęcić. W szczególny sposób pragnie jednak przemienić ludzkie życie. Nasze człowieczeństwo przetwarza świat materialny. Hostia przetwarza nasze człowieczeństwo, a to przeobrażenie eucharystyczne jest rozszerzeniem i dopełnieniem przeistoczenia chleba na ołtarzu. Coraz dalej z niepohamowana siła ogarnia ono wszechświat. Rozszerza się niby pożar lasu, porusza wszystko jak wstrząs, od którego drży skała. W Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.

Jakież zawrotne perspektywy! A przecież jesteśmy dopiero u progu zrozumienia, czym jest dla naszego życia, dla świata - moc Jezusa zawarta w "wielkiej tajemnicy", w Eucharystii.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jeden i głównych zarzutów stawianych chrześcijanom brzmi: Nie bierzecie świata poważnie. Kierując swe spojrzenie poza doczesność, nie dostrzegacie swych zadań, piękna i radości tej ziemi. Jak odeprzeć taki zarzut?
 
Adam Ligęza SP
Podróż Jezusa do Betanii to nie akcja ratunkowa przyjaciela, nastawiona na zrobienie dobrego PR-u. Mistrz z Nazaretu nie ma w sobie nic z fałszu polityka, który w towarzystwie kamer zjawia się w miejscu dotkniętym powodzią i stara się podnieść słupki popularności żerując na cierpieniu innych. Scena poprzedzająca wskrzeszenie Łazarza, mówi o tym, że Jezus opuszcza Jerozolimę, w której o mało co nie został ukamienowany, i usuwa się za Jordan. Jezus wracając do Judei ryzykuje swoim życiem. 
 
ks. Aleksander Radecki
Chrześcijanin wybiera się na Eucharystię nie tylko z właściwym nastawieniem, ale też nastrojony wewnętrznie na słuchanie Słowa Bożego. Na szczęście mamy obecnie wiele możliwości, dzięki którym przed ogłoszeniem czytań mszalnych w Zgromadzeniu liturgicznym, człowiek ma już za sobą lekturę wstępną tekstów danego dnia. Są to najrozmaitsze komentarze liturgiczne i pastoralne w prasie katolickiej, audycjach radiowych i telewizyjnych...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm