logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogłoszono program 16. Festiwalu Misteria Paschalia
 


Dzieła włoskich mistrzów muzyki zabrzmią w krakowskich kościołach św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętego Krzyża oraz we wnętrzach Centrum Kongresowego ICE Kraków podczas 16. Edycji Festiwalu Misteria Paschalia, który odbędzie się w Wielkim Tygodniu. Rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie. 
 
Wybitni włoscy i polscy artyści zagrają dzieła z Neapolu, Rzymu, Wenecji, Mediolanu, Ferrary czy Modeny. Program przygotowany przez maestro Antonia Floria, założyciela i szefa artystycznego specjalizującej się w muzyce dawnej włoskiego południa Cappelli Neapolitany pokaże mnogość odcieni włoskiej twórczości związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. 16. edycja jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej zapowiada się imponująco. W 2019 roku skoncentruje się on na włoskim dziedzictwie muzycznym, by przypomnieć, że Kraków był kiedyś Florencją Północy.
 
„Jestem bardzo szczęśliwy, że będę pracować w tym wspaniałym i fascynującym mieście” – mówi Antonio Florio, dyrektor-rezydent Festiwalu Misteria Paschalia 2019. „Misteria Paschalia to znane na całym świecie wydarzenie poświęcone muzyce Wielkiego Tygodnia. Tym razem będzie to Wielki Tydzień związany z Włochami, z wszystkimi regionami kraju: Kampanią, Sycylią, Lacjum, Północą Włoch” – zapowiada.
 
Osią głównego cyklu koncertów Festiwalu Misteria Paschalia zatytułowanego „Vanità” będą ujęcia Chrystusowej Męki.
 
Na inaugurację festiwalu w Wielki Poniedziałek dyrektor-rezydent festiwalu Antonio Florio poprowadzi swój zespół Cappella Neapolitana oraz Chór Polskiego Radia w „Passio Domini Nostri Jesu Christi Secundum Johannem” Neapolitańczyka Gaetana Veneziana. Dzień później wybór kompozycji opartych o cieszący się na przestrzeni niemal stu lat ogromną popularnością tekst Pietra Metastasia „La Passione di Gesù Cristo Signor Nostro” zaprezentują Orkiestra Historyczna i kontratenor Filippo Mineccia. Bezpośrednio do Pasji odwołuje się także niezwykle emocjonalny program „Lu Cuntu de la Passiuni” złożony z pochodzących z południa Włoch pieśni leżących na styku muzyki tradycyjnej i klasycznej. W scenerii kaplicy św. Kingi w wielickiej Kopalni Soli wykona je Pino De Vittorio z towarzyszeniem zespołu Laboratorio ‘600, który poprowadzi lutnista Franco Pavan.
 
Rozważania nad Męką prowadzić będą także: Capella Cracoviensis, która na Wielką Środę przygotowała program prezentujący ścisłe związki artystyczne i stylistyczne łączące kompozytorów polskich i włoskich na przełomie XVI i XVII wieku; Rinaldo Alessandrini, który pokieruje zespołami Concerto Italiano i Cracow Singers w kompozycjach Antonia Vivaldiego, Leonarda Lea i Antonia Maria Bononciniego; a także Cappella Neapolitana i Antonio Florio w premierowym wykonaniu dzieł Antonia Noli wydobytych z neapolitańskich archiwów specjalnie z myślą o Festiwalu Misteria Paschalia. Tydzień zwieńczy koncert zatytułowany „Festa Napoletana” z ariami i duetami z kantat i oper buffa.
 
W kościele Świętego Krzyża odbywać się będą późnowieczorne koncerty w cyklu „Sensibilità”. Wystąpią: zespół Micrologus oraz połączone siły ansamblu wokalnego Voces Suaves i instrumentalistów z Concerto Scirocco. Kameralny wieczór w Wielki Wtorek w kościele Świętego Krzyża będzie poświęcony wspólnemu muzykowaniu i sztuce improwizacji na zaskakujących instrumentach: teorbie, colascione, gitarze barokowej i perkusjonaliach.
 
Bilety i karnety na 16. edycję Festiwalu Misteria Paschalia będą dostępne w sprzedaży od przyszłego tygodnia.
 
KAI
fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska
www.diecezja.pl