logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Barbara Lipiec
Ojcostwo
Wychowawca
 



 

Niezastąpiony

Ojciec odgrywa niezastąpioną rolę w kształtowaniu poczucia własnej wartości swoich dzieci, kształtowaniu kobiecości córek i męskości synów. Jednak najważniejszym zadaniem, które stoi przed ojcem, jest przekazanie synom i córkom prawdziwego obrazu Boga oraz etycznych i moralnych wzorców życia.

Bez względu na to, czy ojcowie zdają sobie sprawę czy nie, synowie i córki oczekują od nich określonego systemu wartości, którym mogliby się kierować przy podejmowaniu decyzji w całym swoim życiu. Większość dzieci wyraża te pragnienia i oczekuje wskazówek z tego zakresu przede wszystkim od swoich rodziców. To, czy je otrzymują, zależy od dwóch warunków. Pierwszym jest konieczność, by rodzice znali sami odpowiedź na pytania dręczące dzieci. Drugim jest konieczność utożsamienia się dziecka ze swoimi rodzicami w takim stopniu, by mogło przyjąć i zaakceptować cenione przez nich wartości chrześcijańskie[1]. W obu przypadkach szczególną rolę odgrywa ojciec.

Duchowe sieroty

Synowie i córki, którzy nie czują się przez nich kochani, będą mieli z przyjęciem tych wartości duże trudności. Będą nosili w swoim sercu zniekształcony obraz Boga. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzieci widzą Boga poprzez filtr swych własnych doświadczeń ze swoim ziemskim ojcem, a jeśli te doświadczenia były bolesne, przyczyniają się do niewłaściwego odbioru Boga. Często wiele dzieci reaguje gwałtownym wzburzeniem, gdy mówi się o Bogu jako Ojcu[2]. Doznali oni silnych ran i odrzucenia ze strony ziemskiego ojca - bardzo trudno im przebić się przez doświadczenia życiowe i dostrzec prawdziwą naturę Boga. Są to duchowe sieroty - samotne, wyobcowane i zagubione. Przerzucają na Boga negatywne doświadczenia ze swoim ojcem, trudno im nawet słuchać o Bogu czy tez o nim rozmawiać. Dlatego najlepszym darem, który ojciec może przekazać swoim dzieciom, jest ukazanie prawdziwego oblicza Boga i jasnego systemu wartości. 

W jakim świecie żyją dzieci

Często słyszymy, że dzieci powinny same nauczyć się dokonywania wyborów. Jednak rodzice głoszący taki pogląd nie zdają sobie sprawy, w jakim świecie żyją ich dzieci. Bez nieustannego naprowadzania, wskazówek i objaśnień dotyczących problemów etycznych, moralnych i duchowych będą w tym świecie coraz bardziej zagubione. Coraz więcej kultów i sekt proponuje fałszywe i zgubne rozwiązania stawianych przez życie problemów. Dzieci, które zostały wychowane w takiej atmosferze, są dla tych grup szczególnym łupem.
Ojcowie powinni dołożyć wszelkich starań, aby dobrze przygotować duchowo swoje dzieci. Zorganizowane zajęcia katechetyczne są w procesie duchowego rozwoju dziecka bardzo ważnym elementem. Jednak nic nie ma na dziecko większego wpływu niż dom i to, z czym dziecko się styka.

To na ojcu jako głowie rodziny spoczywa szczególny obowiązek, a jednocześnie wielki przywilej, wychowywania religijnego dzieci. Musi nauczyć synów i córki nie tylko wiedzy religijnej, ale jak te wartości stosować w codziennym życiu.

Warunkiem zaszczepienia dziecku wartości duchowych jest stworzenie mu takiego domu, w którym znajdować będzie serdeczność, pocieszenie i oparcie.

Przykład przede wszystkim

Wartości przekazuje się przede wszystkim przykładem. Związek synów i córek z ojcem i matką, oparty na codziennych bliskich kontaktach sprawia, że dzieci zaczynają wykazywać podobieństwo do nich[3]. Jeśli ojciec odgrywa dużą rolę w codziennym życiu swojego dziecka, to łatwiej będzie mu przyjąć jego cechy, poglądy i system wartości.
Pamiętając o tym, że dzieci patrzą na ojców, każdy z nich powinien odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Jakie wyobrażenie o tym, co to znaczy być mężczyzną, daje dzieciom swoim zachowaniem?
2. Czy zachowanie wobec żony uczy dzieci, czym jest szacunek i miłość do osoby przeciwnej płci?
3. Czy postawa i zachowanie wobec dzieci ułatwia im zrozumienie i przyjęcie miłości, jaką darzy je Bóg?[4]
Drugim sposobem przekazywania wartości są słowa. W świadomości synów i córek głęboko tkwią słowa, jakie zawsze powtarzał im ojciec w latach dzieciństwa i młodości.

 

 
1 2  następna
Zobacz także
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Na jednym z kazań usłyszałam kiedyś zdanie: „Pan Bóg nie stworzył bubli”. Warto więc zobaczyć w sobie osobę niepowtarzalną i nieprzeciętną. Tymczasem każdy z nas ma tendencję do wewnętrznej krytyki: „To moja wina”, „Jestem do niczego”, „Jestem beznadziejny”, „Nie zasługuję na to”... Taki stosunek do samego siebie nie ma nic wspólnego z miłością. 

 
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Arabskie słowo islam, wbrew obiegowym opiniom, ma niewiele wspólnego ze słowem salam - pokój. Wywodzi się z arabskiego słowa aslama, a które oznacza poddawać się, podporządkowywać, zdawać się na kogoś. W tym też znaczeniu wyznawców islamu nazywa się muzułmanami, po arabsku muslim, czyli tymi, którzy poddali się woli Boga (Allaha)... 
 
s. M. Urszula Kłusek SAC

Nuda jest nie tylko stanem psychicznej ociężałości. Jest też niebezpiecznym stanem ducha, który prowadzi do powolnej duchowej agonii. Nie wolno lekceważyć doświadczenia nudy, które dotyka coraz więcej dorosłych i dzieci. Nie trzeba też się nią przerażać, bo przerażenie kojarzy się z lękiem i ucieczką. Trzeba natomiast szukać tego, co nudzie zaradzi.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS