logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
materiał własny
 


"Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?

Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?

Pismo Święte zawiera dwie wersje modlitwy Pańskiej. Wersja, która znajduje się w Ewangelii św. Łukasza (r. 11), jest krótsza w porównaniu z modlitwą podana przez św. Mateusza (Mt6, 9-13), której używamy w liturgii. Z pewnością Jezus niejednokrotnie wracał do tematu modlitwy i mógł podać dwie albo trzy różne formy. Nie ma to jednak znaczenia. W każdej wersji występują te same zasadnicze wezwania. To się właśnie liczy, a nie słowa. Do modlitwy Pańskiej nie należy wyrażenie: "Bo Twoje jest królestwo i potęga i chwała na wieki", ulubione wezwanie protestantów. Nie oni jednak są jego autorami. Ono jest również nasze. W kilka pokoleń po napisaniu Ewangelii katolicy dołączyli to sformułowanie do modlitwy Pańskiej. Z biegiem czasu wyszło ono z użycia. Protestanci odkryli je w czasach reformacji i przyswoili sobie, chcąc podkreślić, że nawiązują do pierwszych wieków chrześcijańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jan Paweł II podczas swojej podróży na Daleki Wschód powiedział, że we wszystkich kulturach i religiach zawarte są elementy boskie. Czy wobec tego wszystkie religie są na równi dobre?
 
Helena Gołdon
Zupełnie nas zadziwili. Przyjechali z kraju, w którym od wielu lat panują wojny. Chcą przypominać światu, że konflikt niczego nie rozwiązuje, że należy pracować dla pokoju. Pomimo trudnych doświadczeń potrafili zachować pogodę ducha i wiarę w lepsze jutro, a siłę - jak twierdzą - czerpią z duchowości świętego Jana Bosko, która opiera się na radosnym przeżywaniu każdej chwili...
 
ks. Michał Olszewski scj
Bardzo często słyszę skargi na Pana Boga, że oto już tak długi czas ktoś się modli i nic z tego nie wynika. I wtedy zadaję sobie pytanie: czy aby na pewno to sam Pan Bóg jest temu winien? Odpowiedź jednak brzmi tak samo jak ta, której Jezus udzielił apostołom przed dwoma tysiącami lat, kiedy byli oni przerażeni i zasmuceni z powodu nieskuteczności ich modlitwy, choć przecież zostali posłani, by uzdrawiać, uwalniać i głosić słowo Boże.
 
___________________
 
 reklama