logo
Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.
imieniny:
Elżbiety, Teodora, Aureli, Malwiny, Zygfryda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
materiał własny
 


"Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?

Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?

Pismo Święte zawiera dwie wersje modlitwy Pańskiej. Wersja, która znajduje się w Ewangelii św. Łukasza (r. 11), jest krótsza w porównaniu z modlitwą podana przez św. Mateusza (Mt6, 9-13), której używamy w liturgii. Z pewnością Jezus niejednokrotnie wracał do tematu modlitwy i mógł podać dwie albo trzy różne formy. Nie ma to jednak znaczenia. W każdej wersji występują te same zasadnicze wezwania. To się właśnie liczy, a nie słowa. Do modlitwy Pańskiej nie należy wyrażenie: "Bo Twoje jest królestwo i potęga i chwała na wieki", ulubione wezwanie protestantów. Nie oni jednak są jego autorami. Ono jest również nasze. W kilka pokoleń po napisaniu Ewangelii katolicy dołączyli to sformułowanie do modlitwy Pańskiej. Z biegiem czasu wyszło ono z użycia. Protestanci odkryli je w czasach reformacji i przyswoili sobie, chcąc podkreślić, że nawiązują do pierwszych wieków chrześcijańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Słyszy się pytanie: Czy można myśleć o Bogu pełnym dobroci, że chce On wiecznej męki potępionych? Jak pogodzić kazania o piekle, budzące strach i wywierające presje psychiczną na słuchaczy, z radosnym przepowiadaniem Ewangelii?
 
Andrzej Sarnacki SJ
Nowy ateizm jest fenomenem najpierw publicystycznym. Książki głównych przedstawicieli nurtu w wielu krajach stały się bestsellerami i zostały szybko przetłumaczone na język polski. W czasach gdy kościoły w Europie rzadko propagują misjonarskiego ducha, krucjatę szerzenia "nowej (anty)wiary" przejął ateizm...
 
Ks. Feliks Folejewski SAC
Anatol Kaszczuk całym swoim życiem wyśpiewał pieśń miłości ku czci Matki Bożej, szczególnie obecnej w różańcu świętym. Niepokalana Matka i Anioł Stróż prowadzili go nie tylko polskimi drogami, przemierzał bowiem drogi całego świata. Rzeczywiście był rycerzem Królowej świata...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm