Chanel Santini Katolik.pl - Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
logo
Niedziela, 29 marca 2020 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
materiał własny
 


"Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?

Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?

Pismo Święte zawiera dwie wersje modlitwy Pańskiej. Wersja, która znajduje się w Ewangelii św. Łukasza (r. 11), jest krótsza w porównaniu z modlitwą podana przez św. Mateusza (Mt6, 9-13), której używamy w liturgii. Z pewnością Jezus niejednokrotnie wracał do tematu modlitwy i mógł podać dwie albo trzy różne formy. Nie ma to jednak znaczenia. W każdej wersji występują te same zasadnicze wezwania. To się właśnie liczy, a nie słowa. Do modlitwy Pańskiej nie należy wyrażenie: "Bo Twoje jest królestwo i potęga i chwała na wieki", ulubione wezwanie protestantów. Nie oni jednak są jego autorami. Ono jest również nasze. W kilka pokoleń po napisaniu Ewangelii katolicy dołączyli to sformułowanie do modlitwy Pańskiej. Z biegiem czasu wyszło ono z użycia. Protestanci odkryli je w czasach reformacji i przyswoili sobie, chcąc podkreślić, że nawiązują do pierwszych wieków chrześcijańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Rufus
Zarzuty jakoby modlitwa "Zdrowaś Maryjo" była sprzeczna z Biblią i stanowiła zaprzeczenie zdrowej pobożności opartej na kulcie jedynego Boga, należy odrzucić jako uprzedzenia wynikające z nieznajomości Objawienia. Część oddawana Maryi wypływa z Pisma św., a opiera się na fakcie wybrania Maryi przez Boga, aby z Niej narodził się Jezus, który jest Synem Bożym, oczekiwanym Mesjaszem, Odkupicielem i jedynym Zbawicielem...
 
Aleksandra Kowal
Zawsze gdy słyszę w czasie Mszy świętej podniosłe słowa prefacji zaczerpnięte z Pisma świętego: "Jesteśmy bowiem plemieniem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem odkupionym" - czuję radość i wdzięczność za to, że Bóg wybrał mnie i wezwał do chwały, że włączona zostałam do Jego świętego Kościoła...
 
ks. Łukasz Grzejda SCJ
Czym są pytania o Boga? Czy ludzie dotknięci cierpieniem, chorobą zadają sobie te pytania inaczej? Może ich dolegliwości są wyłącznie pretekstem, by o Bogu mówić oryginalnie? Jaki byłby wreszcie Bóg, gdybyśmy nie szukali Go w perspektywie cierpienia? 
 
___________________
 
 reklama