logo
Środa, 05 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Emila, Karoliny, Kary, Oswalda, Marii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Gniewkowska-Gracz
Owoc ziemi i pracy rąk ludzkich
Pielgrzym
 


Od wieków chleb jest podstawą pożywienia ludzkości i nic nie jest w stanie go zastąpić. Choć z pozoru może nieco spowszedniały, jak żaden inny produkt, otaczany jest szacunkiem i czcią. Słowami modlitwy powszechnej prośba o chleb od tysiącleci każdego dnia kierowana jest do Boga przez wierzących na całym świecie. Ten owoc ziemi i pracy ludzkich rąk ofiarowany jest również na ołtarzu podczas Eucharystii, kiedy przeistacza się w Ciało Chrystusa.
 
W poczuciu szczególnego poszanowania dla chleba wychowane zostało najstarsze pokolenie. Szacunek ten nabrał jeszcze głębszego wyrazu w czasie głodu i wojennego niedostatku. Ci, którzy go doświadczyli, nie odważyliby się dziś wyrzucić nawet czerstwej kromki. Na każdym napoczynanym bochenku kreślą nożem znak krzyża, a znaleziony przypadkiem kawałek chleba z czułością podnoszą z ziemi i całują. Tak mówił Cyprian Kamil Norwid w „Mojej piosnce” i tak też uczy nasza polska tradycja.
 
Dobry jak chleb
 
Chleb stanowi jeden z podstawowych składników diety człowieka. Pełnił i pełni nadal istotną rolę kultową i kulturowo-symboliczną. W Biblii wspominany jest w ponad dwustu trzydziestu miejscach. Najbardziej znany fragment pochodzi z Nowego Testamentu a mówi o cudownym rozmnożeniu chleba przez Jezusa i nakarmieniu nim tłumów zgromadzonych na pustyni.
 
Symboliczne znaczenie chleba rozciąga się na obszar więzów międzyludzkich, nadając szczególny sens aktowi dzielenia się lub łamania się nim. Święty brat Albert Chmielowski – znany z pełnej poświęcenia pracy na rzecz biednych i bezdomnych – mówił, że człowiek ma być dobry jak chleb, by z niego mogli sobie inni ułamać tyle, ile im akurat potrzeba.
 
Chleb jest również symbolem dobrodziejstw ziemi. Podczas dorocznych dożynek wielki bochen upieczony ze świeżej mąki i pobłogosławiony w czasie Mszy św. łamany jest i rozdzielany między uczestników święta plonów. Dzielenie chleba to także symboliczny akt dobrodziejstwa, bo chleb w ręku człowieka staje się pokarmem, a więc wsparciem i pomocą dla innych. Trudno również wyobrazić sobie uroczystość zawarcia związku małżeńskiego bez symbolicznego powitania młodej pary chlebem i solą na progu weselnego domu. Dawniej chleb wyrażał gościnność i przyjaźń. Był podstawą ludzkiego życia nie tylko do zaspokajania głodu, ile spożywania z innymi. Symbolizował przyjaźń człowieka z Bogiem.
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Małgorzata Wszołek
Są ludzie, którzy czują się odpowiedzialni wszędzie, zawsze i za wszystko. Tak naprawdę są niby-odpowiedzialni, bo konkretnie za co, gdzie i kiedy? Czasami jesteśmy obecni wszędzie, pomagając wszystkim (nawet wbrew ich woli) pomagamy wyłącznie... własnemu samozadowoleniu. Przecież jesteśmy tak baaardzo odpowiedzialni, że aż wpychamy nos w nie swoje sprawy. Może to jest jednak przesadna odpowiedzialność? Tymczasem sprawy, które do nas należą, czekają nietknięte.
 
Małgorzata Wszołek
Młodość to wspaniały czas. Czas odkrywania największych pasji, nawiązywania przyjaźni, czas radości z wejścia w dorosłe życie. Czego można chcieć więcej? No właśnie. Mając przed sobą świat, a obok siebie wielu wspaniałych ludzi, można czuć się najbardziej niezrozumianym i samotnym...
 
Przemysław Bednarz
Św. Augustyn pisał, że prawem natury jest odwieczny Rozum Boży lub Wola Boża, która każe przestrzegać porządku naturalnego i zabrania go zakłócać. Prawo naturalne jest odbiciem w dziele stworzenia zamysłu Stwórcy, tak jak dzieło sztuki może oddawać w przybliżeniu zamysł artysty. Poznanie prawa naturalnego możliwe jest dzięki rozumowi...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー