logo
Środa, 20 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana, Fabiana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Palenie ciał zmarłych
materiał własny
 


Palenie ciał zmarłych

Czy to prawda, że można ciało zmarłego spalić po jego śmierci? Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, że Kościół nie zabrania kremacji.

Kościół stawia na pierwszym miejscu praktykę grzebania ciała w ziemi poświęconej, na cmentarzu, posługując się szczególnym obrzędem pogrzebowym. Rodzinom zmarłego zaleca troskę o utrzymanie grobu, z okazji Dnia Zadusznego urządza uroczysta procesję na cmentarz, w oktawie Dnia Zadusznego udziela odpustu za nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku i modlitwę za zmarłych. Niemniej palenie ciał zmarłych jest dozwolone, zwłaszcza gdy występuje poważna przyczyna (np. epidemia). Kremacja nie zaprzecza bowiem żadnym dogmatom wiary. Ceremonie przewidziane w kaplicy pogrzebowej lub przy grobie, mogą odbyć się nawet w krematorium. Zawsze trzeba się starać, by taka forma nie wywołała zgorszenia, osłabienia wiary w zmartwychwstanie cielesne lub zdziwienia wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Trudno nam zrozumieć, dlaczego usuwa się tabernakulum z głównego ołtarza w inne miejsce, mimo sprzeciwu wiernych?
 
Fr. Justin
Moja znajoma skarżyła się, że księża czynili jej trudności, że chciała trzymać dziecko do chrztu. W tym celu uszyła nawet sobie nową suknię. Księża w parafii pytali ją, czy uczęszcza do sakramentów świętych, i w ogóle, jaki jest jej stosunek do Boga. Wiem, że nie była u spowiedzi od lat, stąd chcąc zadowolić księży, udała się do spowiedzi. A mimo to ją odrzucili.
 
ks. Krzysztof Wieczorek
W Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek słuchamy opisu wydarzeń paschalnych. Wcześniej przez cały Wielki Post wielu z nas uczestniczy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali. Rok w rok tak samo. I jest w tym coś zadziwiającego, że bywa, iż rok w rok nie potrafimy przejść obojętnie nad tymi samymi treściami, które są nam przypominane i bywa, iż wciąż na nowo odczuwamy głębokie poruszenie patrząc na ogrom Męki Pańskiej. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー