logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pamięci księdza Jerzego
 


Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. 25 lat temu, 19 października, funkcjonariusze specjalnej grupy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali jego auto w okolicach Górska w powiecie toruńskim, kiedy po odprawionej w Bydgoszczy mszy wracał do Warszawy. Został uprowadzony, wiele wskazuje na to, że przeszedł tortury. 30 października jego ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu. W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.

- Pamięć księdza Jerzego czciliśmy dotąd osobno, obchody organizowane za każdym razem przez wiele środowisk nie miały wspólnego mianownika. W tym roku wszystkich nas jednoczy szlak męczeńskiej śmierci tego skromnego kapłana o wielkim sercu i niezłomnej duszy – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki. W honorowym komitecie organizacyjnym, oprócz marszałka Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Krzysztofa Sikory, zasiadają samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i wojska, a także reprezentanci związku zawodowego Solidarność oraz środowisk zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o tej strasznej zbrodni. 

Oficjalne wojewódzkie uroczystości rocznicowe rozpoczną się 16 października ogólnopolską konferencją naukową „25 rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki; Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”. Tematyka dwudniowego sympozjum, które organizujemy wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, obejmuje historyczne i politologiczne analizy dotyczące polityki opresyjnych systemów wobec Kościoła katolickiego. W sesji inauguracyjnej zatytułowanej „Sługa Boży ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan i męczennik” wezmą udział między innymi profesor Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor Wojciech Polak z UMK.

Tego samego dnia w toruńskim ratuszu zostanie otwarta wystawa prezentująca sylwetki prześladowanych kapłanów – księdza Popiełuszki, duchownego z jednej z podradomskiej parafii księdza Romana Kotlarza oraz błogosławionego księdza Władysława Findysza. Już od jutrzejszego popołudnia można ją będzie oglądać w siedzibie przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku (przy ul. Becchiego 2). Będzie dostępna dla publiczności także w niedzielę.

18 października głównym wydarzeniem będzie msza polowa na zaporze we Włocławku, na której spodziewamy się obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nabożeństwo poprzedzi bieg sztafetowy szlakiem miejsc związanych ze śmiercią księdza Jerzego na trasie Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek.

Zasadnicza część obchodów, z udziałem prymasa Glempa, przewidziana jest 19 października. Wieczorem ksiądz prymas poprowadzi uroczystą mszę w intencji beatyfikacji kapłana w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, tym samym, w którym ksiądz Popiełuszko po raz ostatni sprawował eucharystię. Kwadrans przed 21 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku rozpocznie się koncert  dedykowany bohaterowi obchodów, przygotowany przez pieśniarza i poetę Tomasza Kamińskiego. Po jego zakończeniu zebrani przejdą pod obelisk upamiętniający tragedię sprzed 25 lat, gdzie rozpocznie się spotkanie modlitewne.

Obchodom towarzyszą wydany przez Urząd Marszałkowski album muzyczny „Dobro nieskończone”, na którym znalazły się między innymi poezje Ernesta Brylla i Tomasza Kamińskiego, oraz przygotowana także przez nas strona internetowa www.ksiadzjerzy.pl.

Program obchodów tutaj (http://www.ksiadzjerzy.pl/program,3,l1.html).

Skład honorowego komitetu organizacyjnego tutaj (http://www.ksiadzjerzy.pl/komitet,4,l1.html0.