logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pasterz Miłosierdzia - 4. rocznica śmierci kard. Franciszka Macharskiego
 


2 sierpnia 2016 roku, w Święto Matki Bożej Anielskiej, zmarł w Krakowie wieloletni metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Został pochowany w krypcie biskupów krakowskich w katedrze na Wawelu.

 

– Dziś przypada 4. rocznica przejścia do domu Ojca naszego dobrego pasterza kard. Franciszka Macharskiego. W tej katedrze, gdzie został pochowany w krypcie pod konfesją św. Stanisława odczuwamy jego bliskość i pragniemy mu w naszej modlitwie okazać naszą wdzięczność i miłość. Długie lata jego pasterzowania w Archidiecezji Krakowskiej głęboko zapisały się w naszej pamięci. Historia zaliczyła go do ważnych postaci, które przez swoją działalność przyczyniły się do zachowania naszej chrześcijańskiej tożsamości i niepodległości ducha narodu. Wspominając go dziś w tej katedrze, polecamy go miłosiernemu Jezusowi, którego kult szerzył w Archidiecezji i w świecie, a wezwanie Jezu, ufam Tobie towarzyszyło mu na każdy dzień – mówił w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz.

 

Franciszek Antoni Macharski urodził się w Krakowie dnia 20 maja 1927. We wrześniu 1945 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku w Bazylice św. Franciszka z Asyżu z rąk kard. A. S. Sapiehy. W 1956 roku został skierowany na dalsze studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym we Fryburgu (Szwajcaria), które zakończył doktoratem z teologii pastoralnej w 1961 roku. W tym też roku rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym, pełniąc następujące posługi: ojca duchownego i wykładowcy teologii pastoralnej. Jednocześnie szeroko działał w kościele krakowskim i polskim, będąc powołanym do różnych komisji czy biorąc czynny udział w różnych wydarzeniach kościelnych. W latach 1965 – 1974 był członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W latach 1966 – 1978 pełnił funkcję sekretarza Komisji do spraw Apostolstwa Świeckich. Uczestniczył w pracach Synodu Duszpasterskiego jako przewodniczący Komisji do Spraw Pastoralno – Socjologicznych. Od 1975 roku był członkiem Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Ogólnego. W 1977 roku został powołany do Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

 

29 grudnia Ojciec Św. Jan Paweł II ustanowił go Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1979 roku, a 28 stycznia odbył uroczysty Ingres do katedry. 30 czerwca tego samego roku został podniesiony do godności kardynalskiej. Od 1981 roku do 1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W tym czasie jednocześnie w Watykanie był członkiem rady do Spraw Publicznych Kościoła, członkiem Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, członkiem Kongregacji do spraw duchowieństwa czy Ewangelizacji Narodów. Za jego rządów Archidiecezja Krakowska przeszła gruntowną reorganizację. Dostosowano granice diecezji i przeorganizowano duszpasterstwo. Szczególnym rysem jego 27-letniego pontyfikatu była głęboka cześć i szerzenie Kultu Bożego Miłosierdzia. – Dawał świadectwo miłości do Kościoła i Ojczyzny, a służąc Kościołowi, pokazywał ideał pięknej, szlachetnej służby, gdzie liczył się Chrystus. Jego służba miłosierdzia pokazała jak wspaniały może być Kościół – wspominał Zmarłego abp Marek Jędraszewski.

 

Kard. Macharski ogromną czcią i miłością otaczał również Św. Brata Alberta i Jana Pawła II, z których brał przykład do okazywania czynnej miłości dla bliźnich. W uznaniu jego zasług kilka uczelni w Polsce i na świecie przyznało mu tytuł Doktora Honoris Causa: Fu Jean Catholic University na Tajwanie, Adamson Uniwersity na Filipinach, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, Katolicki Uniwersytet im. Petro Pazmany w Budapeszcie. Zmarł w Krakowie w Święto Matki Bożej Anielskiej 2 sierpnia 2016 roku i został pochowany w krypcie biskupów krakowskich w katedrze na Wawelu.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

www.diecezja.pl