logo
Poniedziałek, 18 marca 2019 r.
imieniny:
Edwarda, Cyryla, Narcyza, Zbysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Patriarcha Antiochii na Jasnej Górze
 


Z podziękowaniem za otwartość serc Polaków na pomoc Syryjczykom i z błaganiem o pokój po raz pierwszy na Jasną Górę przybył nowy patriarcha Antiochii obrządku melchickiego, Youssef (Jussef, Joseph) Absi. Z Polski chce zabrać relikwie św. Jana Pawła II, dzięki któremu wie o Sanktuarium jasnogórskim. 
 
„Przyjechaliśmy jako pielgrzymi, aby modlić się za ludzi w Syrii i Libanie – wyznaje patriarcha Youssef Absi - Słyszeliśmy wiele razy na temat tego sanktuarium, na temat cudów, jakie zdarzały się podczas modlitwy do Matki Bożej i jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, co dzisiaj zobaczyliśmy. U siebie w kraju mamy również sanktuarium dedykowane Matce Bożej z IV w. To sanktuarium jest znane na całym świecie, więc można powiedzieć, że Matka Boża jest wszędzie. (…) Tu modlimy się o pokój dla naszego kraju, którym jest nam bardzo potrzebny”. 
 
„W dniach od 10-15 grudnia gościmy w naszej Ojczyźnie przedstawiciela kościoła greko melchickiego Youssefa Absi (…), który na nasze zaproszenie, jako Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, gości w różnych miejscach – wyjaśnia ks. Andrzej Paś z polskiej sekcji PKWP - Podróż patriarchy Antiochii i całego Wschodu, włącznie z krajami poza naszym kontynentem jak Kanada, czy Australia, rozpoczęła się wizytą w Warszawie, gdzie spotkał się m.in. z przedstawicielami Ambasady Węgierskiej”. 
 
Z Warszawy patriarcha przyjechał na Jasną Górę, gdzie spotkał się z wyższymi przełożonymi zakonnymi paulinów. „Wysłuchał historii tego narodowego sanktuarium – opowiada ks. Paś - W sposób szczególny bliska jest mu ikona Matki Bożej Częstochowskiej, z racji tego, że jest to obrządek, który szczególną uwagę zwraca na ikony. I ta ikona pomaga mu przede wszystkim w dźwiganiu codziennego krzyża wojny w obszarze, w którym zarządza jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, a więc Syrii”. 
 
„Oprócz przyjazdu, żeby modlić się tutaj w sanktuarium, przyjechałem także zobaczyć miejsce, w którym Jan Paweł II otrzymał sakrę biskupią oraz został arcybiskupem, tam w Krakowie także będziemy się modlić – dodaje patriarcha - Tak jak Jan Paweł II i przed seminarium, i w czasie seminarium cierpiał, tak i my w swoim cierpieniu odnajdujemy siłę, żeby jeszcze mocniej wierzyć i trwać przy Bogu”. 
 
„Wielce Błogosławiony Youssef Absi spotka się również z hierarchami Kościoła, z przewodniczącym KEP abp. Gądeckim, abp Markiem Jędraszewskim, kard. Kazimierzem Nyczem i kard. seniorem Stanisławem Dziwiszem – mówi ks. Andrzej Paś - Bardzo ważnym spotkaniem będzie udział w konferencji przegotowanej przez Rząd Polski, z którym udział wezmą Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister Beata Kempa. Będą rozmawiali o wzajemnej pomocy dla tych dwóch krajów, zarówno Syrii jak i Libanu, o tych obszarach, gdzie działają jeszcze grupy rebelianckie, by udzielić im jak najwięcej pomocy. Również spotka się z przedstawicielem Ambasady w Libanie”. 
 
Gościa oprowadzał po Jasnej Górze o. Szymon Stefanowicz, przewodnik-senior. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com