logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Patronalna uroczystość Archidiecezji Warmińskiej
 


W uroczystość św. Andrzeja Apostoła, patrona archidiecezji warmińskiej, Eucharystii w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył abp Józef Górzyński.


Metropolita warmiński zaznaczył, że św. Andrzej to znacząca postać dla Kościoła powszechnego. – On łączy Kościół Wschodu i Zachodu. Posiadamy relikwie apostoła i piękne tradycje kultu – mówił abp Józef Górzyński.

Podkreślał, że dzień patronalny poświęcony jest modlitwie w intencji archidiecezji warmińskiej. – Wiemy, jak wiele spraw niesie życie. Pragniemy powierzać je Bogu za pośrednictwem przemożnych patronów. W nich znajdujemy nadzieję wsparcia i opieki. W historii Warmii owe Boże błogosławieństwo objawiało się wielokrotnie – stwierdził metropolita warmiński.

 

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Hulecki. Przytaczał ważne wydarzenia, podczas których św. Andrzej pojawiał się przy Jezusie na kartach Ewangelii, począwszy od sceny powołania go na apostoła, kiedy usłyszał on od Jezusa: „Pójdź za Mną”. – Tak jak poznajemy go w Ewangelii, ukazuje on drogę Bożego wyboru, prowadzenia i posłania. To także droga Kościoła, każdego chrześcijanina – mówił ks. Hulecki.

 

– Święty Andrzej „dotarł” i na nasze ziemie, kiedy został pierwszym i głównym patronem powstałej w 1243 r. diecezji warmińskiej. To Chrystus, który go wybrał, gromadzi i prowadzi wiernych także dziś – podkreślał kanonik. Wskazywał na fakt, że za przykładem i pod przewodnictwem patrona nieustannie każdy z nas jest posyłany do kontynuowania dzieła ewangelizacji.

 

– Wdzięczni pragniemy kontynuować dzieło Chrystusowego Kościoła, wierni do końca jak św. Andrzej ze swoim charakterystycznym krzyżem – mówił ks. Hulecki.

Pod koniec Eucharystii abp Józef Górzyński wyraził prośbę, by w tym szczególnym dniu, jakim jest wspomnienie głównego patrona archidiecezji warmińskiej, za pośrednictwem św. Andrzeja wypraszać łaski dla całej archidiecezji. – O charyzmaty dla wszystkich, nie tylko dla pasterzy, ale i dla ludu Bożego, by były rozpoznawane i podejmowane, i wiernie wypełniane. Niech dobry Bóg nam wszystkim błogosławi – mówił metropolita warmiński.

Podczas święta patronalnego abp Józef Górzyński wręczył medale „Prodesse Auso”.

 

– W dniu patronalnym naszej archidiecezji pragniemy podziękować tym, którzy w życiu wspólnoty diecezjalnej się wyróżnili. Szczególnie to nabiera w tym roku znaczenia, kiedy rozważamy temat synodalności. On zwraca uwagę na podmiotowość ludu Bożego. Kościół, jako wspólnota, razem wędruje ku zbawieniu. Wszyscy ochrzczeni, rozpoznając swoje charyzmaty, czyli zadania powierzone przez Boga w posłudze wspólnocie Kościoła, wiernie je wypełniając, stają się świadectwem. Możemy to dostrzec i zaznaczyć właśnie przez tę nagrodę. To zaakcentowanie wymiaru życia Kościoła, w którym każdy z nas ma swoje zadanie – mówił metropolita warmiński.

Medale „Prodesse Suso” otrzymali:

 

Lech Borucki – długoletni katecheta, nadzwyczajny szafarz Komunii św. i działacz charytatywny w rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy;
Monika Leonowicz – długoletnia działaczka charytatywna w rzymskokatolickiej parafii św. Jakuba Apostoła w Olsztynie;
Barbara Wiktorowicz – długoletnia pracowniczka w rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy;
Michał Worobiec – długoletni kościelny w rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kandytach;
Zenon Złakowski – długoletni działacz Akcji Katolickiej w archidiecezji warmińskiej, zaangażowany w diecezjalnych mediach katolickich, ewangelizację i obronę życia poczętego.
Medal „Prodesse Auso” („Temu, który odważył się dobrze czynić”) został ustanowiony dekretem metropolity warmińskiego 30 listopada 2003 roku. Przyznaje się go dla uznania postawy moralnej i społecznej oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji, kultury chrześcijańskiej, obrony życia poczętego, sztuki i zabytków sakralnych, dobroczynności, edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz praw człowieka.

Medal ma kształt koła, na awersie znajdują się wizerunek św. Andrzeja, głównego patrona archidiecezji warmińskiej, i napis: „Prodesse Auso”, a na rewersie – Baranek, herb archidiecezji warmińskiej, oraz napis: „Sancta Warmia”.

 

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media/AW
archwarmia.pl