logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka, to czas wyciszenia przed maturą
 


Od początku istnienia diecezji świdnickiej – czyli od 15 lat – na Jasną Górę każdego roku przybywają maturzyści tej diecezji, by Matce Bożej zawierzyć egzamin dojrzałości i prosić o pomoc w rozeznaniu swojej życiowej drogi. W piątek, 15 marca, do częstochowskiego sanktuarium w jubileuszowej 15. pielgrzymce przybyło ok. 2 tys. uczniów. 
 
„Pielgrzymka maturzystów jest wpisana w kalendarium duszpasterskie i nieprzerwanie, każdego roku maturzyści diec. świdnickiej przybywają na Jasną Górę – mówi ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, organizator pielgrzymki - W zależności od warunków demograficznych liczba uczniów przybywających na Jasną Górę waha się między 1,5 a 2 tys. młodych ludzi. Hasłem pielgrzymki jest zwykle hasło roku duszpasterskiego, bo wpisujemy się działalność Kościoła w Polsce, a więc w tym roku brzmi ono: ‘W mocy Bożego Ducha’. W takim duchu były przygotowania do tej pielgrzymki, i w takim duchu młodzież ją przeżywa, aby napełniona Duchem Świętym czuć się jako apostołowie i misjonarze wobec swoich rówieśników, i kiedy wejdą w dorosły świat”. 
 
„Ta pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie dla młodego człowieka – zauważa ks. Korgul - Matury się nie zapomina, to jest egzamin dojrzałości, to jest symboliczne przekroczenie progu dorosłości, wejście w nowe, samodzielne życie, i liczba tych młodych pokazuje, że młodzież chce wiązać życie z Panem Bogiem i zawierzać się opiece Matki Najświętszej. Skąd jestem przekonany, że to wydarzenie, ta pielgrzymka, będzie także zapamiętana. Tak jak sam stres maturalny, to teraz to wyciszenie, uspokojenie, powierzenie Matce Bożej też zapadnie im w pamięci”. 
 
„Przyjechaliśmy się modlić o wsparcie Matki Boskiej i naszego Pana Jezusa Chrystusa, o to, by udzielił nam pomocy w nauce i w jak najlepszym zdaniu matury – wyznaje Marcel Zabijak z LO w Strzegomiu - Uczę się w klasie mundurowej i swoją przyszłość wiążę z służbami mundurowymi. Najbardziej myślę o wojsku. Planuję uczyć się we Wrocławiu w Szkole Oficerskiej Wyższych Wojsk Lądowych, chcę poświęcić się służbie Ojczyźnie”. 
 
„Teraz odczuwam spokój, ponieważ zawsze, jak tu przyjeżdżam, to wiem, że wszystkie moje prośby zostaną wysłuchane – wyznaje Magdalena Fornal z LO w Strzegomiu - Bardzo ufam Maryi, więc nie boję się o to, że coś na maturze pójdzie nie tak”. Magdalena, zapytana o plany po maturze, odpowiada: „Jeszcze nie wiem, przyjechałam się zapytać. Chciałbym zostać misjonarzem świeckim i bardzo zaangażować się w dzieło misyjne”. 
 
Młodzież maturalna zgromadziła się o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, gdzie odprawiona została Msza św. w ich intencji. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, ordynariusz diec. świdnickiej. W imieniu paulinów młodzież powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. 
 
„Jest to 15. nasza pielgrzymka diecezjalna, i przypada ona w roku 15-lecia istnienia naszej diecezji - podkreślał na wstępie Mszy św. bp Ignacy Dec - Chciejmy przeżyć to spotkanie z Matką Bożą Jasnogórską tak głęboko, chciejcie Matkę Bożą zaprosić w swoje życie, na drogi waszego życia. Obecność Matki jest zawsze obecnością miłującą i wspomagającą, dlatego warto ten dzień dzisiejszy zapamiętać, żebyśmy potem tu wracali, do Matki, tu jest nasz dom, dom Matki, gdzie jesteśmy oczekiwani”. 
 
„To jest dla nas wielkie wyróżnienie i bądźcie dumni, że dzisiaj przyjechaliście. Może niektórzy koleżanki i koledzy zwątpili, zostali, pamiętajcie też o nich, żeby też wiedzieli, gdzie jest ich dom, gdzie powinni przyjeżdżać” - mówił do młodych bp Dec. 
 
Po Mszy św. młodzież udała się na spotkanie do Sali o. Kordeckiego. W programie pielgrzymki zaplanowano także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com