logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka kapłanów do Łagiewnik - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
 


Pielgrzymka kapłanów do Łagiewnik - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
 
Uroczystej Eucharystii w Bazylice Miłosierdzia Bożego przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
 
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywitał kapłanów ks. dr Stanisław Ślusarczyk, kustosz sanktuarium. - To wielka radość, że przybyliście dzisiaj do tego miejsca, gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu - powiedział. Przywołując słowa św. Jana Pawła II wskazał jak bardzo dzisiaj światu jest potrzebne miłosierdzie. - Każdy tu może przyjść, spojrzeć w oczy Miłosiernego Chrystusa i w głębi duszy usłyszeć to, co usłyszała św. Siostra Faustyna: „Nie lękaj się niczego, ja jestem z Tobą”. A jeśli szczerym sercem odpowie Jezusowi: „Jezu, ufam Tobie”, dozna ukojenia - mówił.
 
Podczas Eucharystii sprawowanej przez metropolitę katowickiej abpa Wiktora Skworca homilię wygłosił bp Andrzej Czaja. - Pielgrzymka duchownych i kleryków do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w świętym roku miłosierdzia stanowi szczególny czas uwielbienia Boga (…) Jest to także szczególny czas mobilizacji do czerpania z Miłosierdzia oraz okazywania sobie nawzajem miłosierdzia - mówił ordynariusz opolski.
 
W homilii przywołał też postać bpa Józefa Marcina Nathana, który urodził się w 1867 r. w Tłustomostach. W grudniu 1946 r. został wysiedlony przez komunistyczne władze do Czechosłowacji, gdzie zmarł w 1947 r. w klasztorze Sióstr Miłości Bożej w Opawie.
 
Kaznodzieja podkreślił, że życie bp Nathana było wypełnione posługa la chorych i cierpiących. Hierarcha wskazał, że jest on pomysłodawcą „miasteczka Miłosierdzia”, które „w skali Europy jest trwałym pomnikiem człowieka, który życie poswięcił Bogu i ludziom najbardziej potrzebującym - chorym psychicznie”.
 
Na zakończenie Eucharystii wszystkim pielgrzymom podziękował abo Wiktor Skworc. - Przybyło nas tu dziś około 600 osób, prezbiterów, diakonów, alumnów oraz pasterzy diecezji. - Wszystkim chciałbym podziękować za trud. Chodzimy śladami świętych i błogosławionych, a także papieża Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka - powiedział. Dodał również, że dar materialny zebrany podczas Mszy św. trafi do ks. Krzysztofa Kozłowskiego, który cudem ocalał z trzęsienia ziemi we Włoszech. Kapłan ten od dwóch lat posługuje w Accumoli, która uległa potężnym zniszczeniom w wyniku kataklizmu.
 
Pielgrzymka kapłanów archidiecezji katowickiej ma corocznie miejsce na zakończenie okresu wakacyjnego. Jest ona przeżywana jako Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. W tym roku - po raz pierwszy - przybrała ona charakter pielgrzymki całej metropolii górnośląskiej, oraz przekroczyła jej granice udając się do Krakowa-Łagiewnik.

 
www.archidiecezja.katowice.pl