logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Legionu Maryi na Jasną Górę
 


Członkowie Legionu Maryi, ich rodziny i sympatycy w drugą sobotę września wyruszają do tronu Królowej Polski. Tę tradycję zapoczątkowali 16 września 1995 r., wówczas odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka legionistów na Jasną Górę.

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: „Sposoby zdobycia Boskiej Mądrości na podstawie nauczania św. Ludwika Marii Grignion de Montforta”. Apel Jasnogórski poprowadzi bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu. O północy uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w Eucharystii. W nocy z 12 na 13 września członkowie Legionu Maryi będą czuwać w Kaplicy Cudownego Obrazu i bazylice. Legioniści będą rozważać jedno z fundamentalnych dzieł św. Ludwika, które niedawno zostało po raz pierwszy przetłumaczone na język polski: „Miłość Mądrości Przedwiecznej”. W ciągu całonocnego czuwania rozważą cztery sposoby przyjęcia i odpowiedzi na miłość Chrystusa – Mądrości Przedwiecznej: żarliwe pragnienie Boskiej Mądrości, nieustająca modlitwa, całkowite umartwienie, czułe i prawdziwe nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.

W sobotę legioniści będą rozważać stacje Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a później tajemnice różańcowe. Punktem centralnym pielgrzymki będzie uroczysta Msza św., celebrowana przez bp. Romana Marcinkowskiego, biskupa pomocniczego diecezji płockiej i opiekuna ruchu z ramienia Episkopatu. Razem z członkami Legionu Maryi będzie się modlił także bp Paweł Stobrawa, sufragan diecezji opolskiej, który wygłosi homilię. W czasie Mszy św. zostanie odczytany akt poświęcenia Legionu Maryi Matce Bożej. Eucharystię zakończy odśpiewanie hymnu „Błękitne rozwińmy sztandary”. „Spod znaku Maryi rycerski my huf, błogosław nam Chryste na bój! Stajemy jak Ojce, by służyć Ci znów, my Polska, my naród - lud Twój!” – tak brzmi refren pieśni.

Tradycją pielgrzymek Legionu Maryi jest przesyłanie telegramów: do Ojca Świętego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Prymasa Polski.

Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich. Powstał 7 września 1921 r. – w przeddzień święta Narodzenia NMP – w Dublinie. Założycielem ruchu był Irlandczyk Frank Duff, a zainspirowała go do tego lektura dzieł św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Istnieją dwa rodzaje członkostwa w Legionie: członkowie aktywni i pomocniczy. Praca członków aktywnych polega na docieraniu do coraz szerszych kręgów ludzi, niesieniu im wsparcia duchowego, ułatwianiu kontaktu z kapłanem, rozmowach na tematy religijne, odwiedzaniu samotnych i chorych w szpitalach, domach opieki, odwiedzaniu więzień i schronisk dla nieletnich, pomocy przy organizacji Dnia Chorych w parafii, przygotowywaniu do sakramentów dzieci i dorosłych (katecheza indywidualna), rozprowadzaniu prasy i książek katolickich, prowadzeniu grup dziecięcych i młodzieżowych Legionu Maryi. Natomiast członkowie pomocniczy mają obowiązek modlitwy w intencji rozwoju Legionu Maryi i uczestniczenia w zebraniach raz w miesiącu.

W Polsce ruch rozwija się od 1948 roku. Do kraju Legion Maryi przywiózł Anatol Kaszczuk, więzień obozu w Kozielsku, oficer artylerii, później lotnictwa, który po wyprowadzeniu polskich żołnierzy z Rosji przez gen. Andersa walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po zakończeniu wojny wstąpił do nowicjatu dominikanów w Cork w Irlandii, gdzie poprzez indywidualną lekturę zapoznał się z ideą Legionu Maryi. Opuścił nowicjat, aby szerzyć ideę Legionu w Polsce. Latem 1946 roku udał się do Dublina, gdzie poprzez osobisty kontakt z Frankiem Duffem, udział w pracach legionowych oraz dokładne szkolenie przygotowywał się do misji w Polsce. Decyzją Concilium, został delegatem Legionu Maryi do Polski. Po powrocie do kraju, w 1948 r. założył pierwsze prezydium w Ostródzie, następne w Lublinie. W okresie stalinowskim ruch przestał istnieć w Polsce, a renesans nastąpił dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Obecnie Legion Maryi działa w 23 diecezjach i obecny jest w ponad 500 parafiach (istnieje 560 grup parafialnych). Główne ośrodki to Lublin, Śląsk, Warszawa i Zamość. Ruch prężnie rozwija się także w Tarnobrzegu i na Podlasiu. Legion Maryi w Polsce liczy w sumie ok. 24,5 tysięcy osób, w tym ok. 5800 członków aktywnych i ponad 18700 członków pomocniczych, wspierających ruch modlitwą. Wspólnotom towarzyszy ponad 500 duszpasterzy – kierowników duchowych.

8 grudnia 1994 r. w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie powstało pierwsze w Polsce kleryckie prezydium dla przygotowania przyszłych kierowników duchowych. Drugie prezydium kleryckie należy do Komicjum zamojsko-lubaczowskiego.

Decyzją Episkopatu Polski kierownikiem duchowym Legionu Maryi w Polsce jest od 1999 r. ks. dr Janusz Węgrzecki. Podczas 302. Zebrania Plenarnego KEP opiekunem ruchu z ramienia Episkopatu został mianowany bp Roman Marcinkowski, sufragan diecezji płockiej.

Główną pomocą formacyjną członków ruchu jest ukazujący się od 1991 r. biuletyn "Legio Mariae". Jego ważną częścią są świadectwa z apostolatu.

Polscy legioniści aktywnie włączają się w dzieło Peregrinatio pro Christo (PPC) – wakacyjny apostolat grupy legionistów poza granicami własnego kraju, organizowany przez Senat Legionu Maryi w Wiedniu. W roku 2001 po raz pierwszy Legion Maryi w Polsce zorganizował samodzielnie apostolat w Czechach i kontynuuje go co roku - przez ostatnie lata w Ostrawie.

(Ks. Janusz Węgrzecki/ md © Biuro Prasowe KEP 2008)