logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 


10. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgromadziła w dniach 1-2 października na Jasnej Górze ponad 300 osób. Przybyli dyrektorzy i pracownicy Sanepid-ów z całej Polski wraz z rodzinami. 
 
„Nasza służba czyli inspekcja sanitarna zawsze robi wszystko dla dobra drugiego człowieka – mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny w Polsce – Ludzie pracujący w inspekcji są to ludzie z misją, którzy często rezygnując z wolnego czasu po południu bądź w weekend, jeżeli trzeba, stawiają się do pracy i robią wszystko, by każdy Polak był bezpieczny”. „Ta pielgrzymka jest to ważne spotkanie z Matką, przyniesienie naszych trosk, zawierzenie wszystkich swoich kłopotów i pocieszenie w codziennym życiu” – podkreśla. 
 
W niedzielę, 2 października Mszy św. odprawionej o godz. 9.30 przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia oraz o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, który także wypowiedział słowa powitania. 
 
„Witam całą pielgrzymkę, która na pewno chce wyprosić przez pośrednictwo Matki Najświętszej tę łaskę, abyście mogli jak najpiękniej służyć człowiekowi, szczególnie w wymiarze zdrowia, ale i również tego wszystkiego, co łączy się z naszym codziennym życiem” – powiedział o. Kazimierz Maniecki. 
 
Metropolita częstochowski na początku homilii powitał obecnych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nazwał ich „strażnikami godności i osoby ludzkiej”. Rozważanie poświęcił dzisiejszej Ewangelii i czytaniom. Za papieżem Benedyktem XVI wskazał, że zło i niesprawiedliwość tego świata to efekt ludzkich działań. „Człowiek odwraca przyczynę zła, która jest w nim, w jego wyborach, w stronę Boga i czyni Boga odpowiedzialnym za zło, a to jest pokusa diabelska” – podkreślił arcybiskup. 
 
„Należy pokładać nadzieję przede wszystkim w Bogu, i pomimo iż Bóg wydaje się milczeć, wewnętrznym słuchem wiary można usłyszeć Jego głos – zaznaczył abp Wacław Depo – Bóg dał swoją ostateczną odpowiedź przez dar swojego Jednorodzonego Syna, który poniósł niesprawiedliwą i bolesną śmierć, aby wszystkim, którzy zawierzyli Bogu przynieść zbawienie”. 
 
„Ta właśnie moc wiary i miłości, która jest darem Ducha Świętego, jest orężem chrześcijanina, który zwycięża trudności i przeciwności tego świata znoszone dla Ewangelii, a ściślej dla Jezusa Chrystusa, który przewodzi naszej walce z wszelkiego rodzaju złem”. 
 
W sobotę, 1 października w programie pielgrzymki znalazły się m.in.: Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, Koronka do Miłosierdzia Bożego, spotkanie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, jubileuszowy koncert chóru z Poznania oraz koncert solowy pieśni religijnych, konferencja ks. prał. Henryka Małeckiego nt. „Okoliczności i znaczenie chrztu dla początku państwowości”. Na zakończenie dnia Drogę Krzyżową po jasnogórskich Wałach poprowadził ks. Arkadiusz Zawistowski. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com