logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Polskiej Grupy Górniczej
 


Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej modlili się w intencji górników w niedzielę, 2 grudnia na Jasnej Górze. 
 
„Jesteśmy w przeddzień święta naszej patronki św. Barbary, przybywamy tutaj jako górnicy, aby się modlić o bezpieczną pracę, abyśmy zawsze mogli wracać do swoich rodzin, do swoich żon, do swoich matek, do swoich dzieci - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ 'Solidarność' – Mijający rok był w górnictwie trudny, nie ma w górnictwie prostych lat, jak zwykle spotkało na wiele nieszczęść, m.in. to na kopalni Zofiówka nasi koledzy polegli, nie wyjechali już nigdy na powierzchnię, nie wrócili do swoich rodzin. Niestety górnictwo zbiera także takie żniwa. Każdy, kto pracuje w górnictwie, musi być na to przygotowany, dlatego górnicy to taka grupa społeczna, która wiedząc o tym, że pracuje w tak niebezpiecznych warunkach, jednocześnie nie zapomina o Bogu. Były też chwile dobre, górnictwo wstało z kolan, znowu stanęło na nogach, mamy nadzieję, że te nogi będą coraz bardziej stabilne, że branża będzie się rozwijała, a nie zwijała”. 
 
W modlitwie przed Barbórką, czyli świętem górniczym, które przypada 4 grudnia, udział wzięli górnicy z Polskiej Grupy Górniczej wraz ze swoimi rodzinami, dyrektorzy kopalń i zakładów Polskiej Grupy Górniczej wraz z ich pracownikami oraz przedstawiciele związków zawodowych. 
 
Obecni byli m.in.: Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego; Tomasz Rogala, przewodniczący zarządu Polskiej Grupy Górniczej wraz z zarządem; Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ 'Solidarność'; Bogusław Hutek, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ 'Solidarność', Przemysław Skupin, wiceprzewodniczący komisji Sierpnia 80 w Polskiej Grupie Górniczej oraz Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych KADRA. 
 
Górnicy wzięli udział we Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 w bazylice. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Słowa powitania wypowiedział o. Paweł Przygodzki, sekretarz generalny Zakonu Paulinów. Mówił: „Górnicy w tych dniach zbliżającej się Barbórki jak co roku przybywają na Mszę św., żeby tutaj na Jasnej Górze podziękować za przepracowany rok, z prośbą o Boże błogosławieństwo w trudnej górniczej pracy oraz oddać cześć i modlitewną pamięć kolegom z górniczej braci, którzy odeszli już na wieczną szychtę”. 
 
„Jesteśmy dzisiaj tu, u Matki Bożej, na Jasnej Górze, górze światła, także bazylika jasnogórska pełna jest światła, jesteśmy zgromadzeni na modlitwie wraz z Maryją (…). Jesteśmy tutaj, bo szukamy światła na trudne, życiowe doświadczenia, bo szukamy światła życia. Trudno mówić do górników o potrzebie światła, tego światła fizycznego potrzebujecie do waszej ciężkiej pracy, to światło zapewnia bezpieczeństwo, wskazuje drogę. Jesteście przecież tą szczególną grupą zawodową, która w sposób wyjątkowy pamięta o Panu Bogu, pamięta o tym, że On jest światłem życia - podkreślał w homilii o. Arnold Chrapkowski – Przychodzicie tu, na Jasną Górę i gromadzicie się w tylu świątyniach, i to nie tylko z racji święta patronalnego św. Barbary. Dziękujecie Bogu, Bogu zawierzacie swoje życie, bo wiecie, jak niebezpieczne są warunki waszej codziennej pracy i to, że wasze życie jest zagrożone co dnia, że potrzebuje to życie światła. Światła potrzebują także osoby decydujące o górnictwie, światła potrzebują ci, którzy pracę organizują, odpowiadają za bezpieczeństwo i warunki pracy. Światła potrzebuje i pracodawca, i pracownik, światła potrzebuje każdy z was”. 
 
„Powtarzane przez was tak często, i chwała wam za to, ‘Szczęść Boże’ wyraża chwałę Boga i jest jednocześnie prośbą do Boga o Jego światło i błogosławieństwo. To ‘Szczęść Boże’ jest wołaniem o uświęcenie ludzkiej pracy, wyraża także naszą miłość do drugiego człowieka, życzliwość wobec tego, kto ze mną pracuje, z kim żyję, z kim dzielę moje radości i smutki, z kim się modlę – podkreślał o. generał – To ‘Szczęść Boże’ jest prostym i mocnym wyznaniem wiary w Boga i w Jego opatrzność, wyznaniem wiary, że to, co jest ludzkim życzeniem, może spełnić tylko Bóg. To ‘Szczęść Boże’ skierowuje naszą uwagę na Boga i na naszą od Niego zależność, zależność, w którą wpisana jest Boża życzliwość dla każdego człowieka. Życzyć szczęścia od Boga to znaczy życzyć Bożego błogosławieństwa. I tu z Jasnej Góry tego wam życzymy, Bożego błogosławieństwa, tego ‘Szczęść Boże’, które nieustannie towarzyszyć będzie wam w pracy i w waszym codziennym życiu”. 
 
Na zakończenie Mszy św. o generał przekazał górnikom ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com