logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia
 


Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia świętuje 30-lecie istnienia w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 maja członkowie Stowarzyszenia z całej Polski przybyli z pielgrzymką na Jasną Górę. 
 
To nie jedyny powód modlitwy w częstochowskim sanktuarium. Okazją jest również 300. Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 70. rocznica istnienia Stowarzyszenia na świecie i 100. rocznica Objawień Fatimskich, które są fundamentem charyzmatu bł. ks. Luigiego Novarese, założyciela Apostolatu. 
 
Dzień pielgrzymki, 17 maja, nie jest przypadkowy. Jest to dzień cudownego uzdrowienia bł. ks. Luigiego Novarese. Również w tym dniu w 1947 r. została powołana do istnienia wspólnota Apostolatu Centrum Ochotników Cierpienia. Za rozwój tego Apostolatu w Polsce odpowiada przede wszystkim wspólnota Cichych Pracowników Krzyża, której dom „Uzdrowienie Chorych” znajduje się w Głogowie. 
 
„Bł. ks. Luigi Novarese wraz z założycielką w 1982 r. byli na Jasnej Górze, modlili się w tych trudnych czasach, żeby to dzieło mogło zaistnieć w krajach wtedy jeszcze pod wpływem systemu komunistycznego. I dzisiaj myślę, że na pewno cieszy się w Niebie, kiedy widzi przedstawicieli tego ruchu – mówi ks. Janusz Malski, moderator generalny Cichych Ochotników Cierpienia - Inspiracją bł. Novarese było to, żeby z chorych uczynić podmioty aktywnej działalności życia w Kościele. To było innowatorskie spojrzenie, bo przecież Kościół zawsze troszczył się o chorych, o ubogich widząc w nich Chrystusa cierpiącego, a tutaj chodziło o to, aby oni mogli być w Kościele aktywnie włączeni nie tylko poprzez ofiarowanie swojego cierpienia, poprzez modlitwę, ale także aby byli apostołami, aby czuli się misjonarzami wobec innych chorych. W nasze statuty mamy wpisane, że odpowiadamy na przesłania z Fatimy i Lourdes, dla nas to są fundamenty”. 
 
W jasnogórskiej modlitwie uczestniczą klerycy Cichych Pomocników Krzyża z Włoch m.in.: Apolinary z Togo, Sykstus pochodzący z Nigerii oraz Norbert i Cyryl pochodzący z Kamerunu. „Przyjechaliśmy z Włoch, żeby zobaczyć, jak wygląda formacja w Polsce” – wyjaśnia br. Norbert. 
 
„Dla nas posługa chorym to nie tylko posługa wypływająca z miłości bliźniego, ale to przede wszystkim posługa naszym braciom, którzy doświadczają cierpienia. I w tej intencji modlimy się i prosimy Matkę Najświętszą nie tylko tu, na Jasnej Górze, ale i w Fatimie i w innych sanktuariach” – dodaje br. Cyryl. 
 
Na jasnogórską modlitwę przybyli pielgrzymi oraz ich duszpasterze m.in. z: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Głogowa, Leszna, Zielonej Góry, Wrocławia, Olsztyna, Elbląga i Bydgoszczy. 
 
O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Stefana Regmunta, przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Chór Gaudium pod dyrekcją Barbary Walendzik, który przed Mszą św. wykonał krótki koncert. 
 
„Dzień 17 maja 2017 r. jest bardzo ważnym dniem dla naszej wspólnoty – podkreślał w homilii bp Stefan Regmunt - Wspominamy to ważne wydarzenie z życia założyciela wspólnoty Centrum Ochotników Cierpienia, bo w tym dniu został on uzdrowiony. 17 maja otrzymał jakby drugie życie (…) i to przez wstawiennictwo Matki Najświętszej. Luigi Novarese był człowiekiem, który kochał Matkę Najświętszą, który był blisko. Jakie to niezwykłe, że on pisze list do wspólnoty salezjańskiej i prosi Matkę Bożą, Wspomożenie Wiernych, żeby przyszła z pomocą, żeby wyprosiła dla niego jeszcze dalsze życie, żeby coś jeszcze dobrego mógł zrobić. I trzy nowenny odprawione przez wspólnotę młodzieży skupionej w oratorium salezjańskim i również orędownictwo błogosławionego wtedy Jana Bosko sprawiło, że doświadczył wysłuchania tej prośby. Patrzymy na to piękne życie bł. Luigiego Novarese, ile w nim było postawy bycia dla drugich, a nie dla siebie”. 
 
„To bycie dla drugich sprawia, że zajmuje się księżmi chorymi, cierpiącymi, wiezie ich pociągiem do Lourdes, modli się z nimi, odprawia rekolekcje, sprawia, że ci kapłani potrafią inaczej przeżywać ten czas swojego trudnego życia. Do dzisiaj księża tam jeżdżą. Ale drugą wspólnotą jesteście wy – mówił arcybiskup - Pomyślał o ludziach świeckich, ilu jest tych cierpiących, chorych, jakże to ważna jest grupa ludzi, nie można tego zmarnować. Chce być dla was. Szuka sposobów, ażeby was zaangażować w życie Kościoła. I dobrze, że pozwolił bł. Luigi Novarese prowadzić się Duchowi Świętemu. On poddał się działaniu Ducha Świętego i z tego zrodziły się takie wspaniałe owoce”. 
 
„Wspaniałym jest spotykanie się tej wspólnoty przynajmniej raz w miesiącu, potem rekolekcje i ta pielgrzymka – zauważa abp Regmunt - Trzeba dziękować Bogu, że jest sporo ludzi, którzy naśladują Luigiego Novarese. Żyję nie dla siebie, tylko dla drugich, niezależnie od sytuacji, w jakiej jestem, czy jestem na wózku, czy jestem chodzący, czy jestem osobą, która nie może korzystać z oczu tak jak inni. To jest piękne, że wy dzisiaj okazujecie się w Kościele jako ludzie żyjący dla drugich. Nie czekający żeby wam pomagać. Nie jesteście samotnikami, jesteście we wspólnocie i jesteście wezwani, żeby jeszcze tą wspólnotę poszerzać”. 
 
Pielgrzymkę rozpoczęła poranna modlitwa różańcowa w bazylice jasnogórskiej. Następnie odbyła się konferencja ks. Janusza Malskiego, moderatora generalnego Cichych Pracowników Krzyża oraz ks. Stanisława Łady, diecezjalnego duszpasterza chorych arch. gdańskiej. 
 
W ramach pielgrzymki wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a także uczestniczyć będą w Nabożeństwie Lourdzkim, po którym ks. Stanisław Łada wraz z duszpasterzami z całej Polski dokona aktu zawierzenia Matce Bożej osób chorych i niepełnosprawnych. Całodniową modlitwę zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. Janusza Malskiego. 
 
 
Pierwsze Centrum Ochotników Cierpienia powstało w Rzymie w 1947 roku. Jego założycielem był Sługa Boży ks. prałat Luigi Novarese (1914-1984). Celem centrum było rozwijanie apostolatu osób cierpiących poprzez dowartościowanie ich roli w Kościele i społeczeństwie. Do realizacji tego celu włączone zostały osoby chore i zdrowe. Dnia 11 maja 2013 r. w Rzymie odbyła się beatyfikacja ks. Novarese. 
 
Apostolska działalność świecka w ruchu Ochotników Cierpienia oparta jest na oddaniu się Najświętszej Maryi Pannie i jest też odpowiedzią na prośbę Maryi z Lourdes i Fatimy, która wzywa do modlitwy, nawrócenia i pokuty. 
 
Dzisiaj apostolat CVS jest obecny już w 9 archidiecezjach i diecezjach: poznańskiej, warmińskiej, wrocławskiej, gdańskiej, warszawskiej, elbląskiej, bydgoskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, radomskiej, warszawsko-praskiej. Zrzesza ponad 1 tys. członków. 
 
Polskie Centrum jest częścią Międzynarodowej Konfederacji CVS – wraz z grupami z Włoch, Portugalii, USA, Kolumbii, Szwajcarii, Węgier, Brazylii, Kamerunie czy Ziemi Świętej. Jego wymiar jest przez to ogólnoświatowy i misyjny. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com