logo
Piątek, 05 marca 2021 r.
imieniny:
Aurory, Euzebiusza, Hadriana, Fryderyka, Oliwii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pieniądze na kanonizację
materiał własny
 


Pieniądze na kanonizację

Dlaczego zbiera się pieniądze na przeprowadzenie procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych?

Procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne wymagają wnikliwych badań naukowych w celu udowodnienia, że kandydat lub kandydatka na ołtarze prowadzili życie heroiczne i zasłużyli na publiczną cześć w Kościele. Pieniądze nie są potrzebne ani Bogu, ani świętym, ale ludziom, którzy prowadzą te badania. Nie chcielibyśmy przecież oddawać czci wątpliwym świętym. Pamiętam, że będąc w Rzymie, jeszcze przed beatyfikacją ojca Maksymiliana Kolbego, widziałem w naszej Kurii franciszkańskiej ogromne stosy pism w maszynopisie. Zawierały one życiorysy ojca Maksymiliana, opis różnych komisji z procesów diecezjalnych w Polsce. Wszystkie materiały miały być przetłumaczone na język łaciński i przepisane. Z kolei teologowie mieli je przestudiować i wydać opinię, a adwokaci przygotować tematy do dyskusji na forum Kongregacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji. Następnie trzeba tłumaczyć i przepisać akta procesów apostolskich dotyczące cnót heroicznych i prawdziwości cudownych uzdrowień. Uroczystości beatyfikacyjne również pochłaniają duże pieniądze. Podczas beatyfikacji i kanonizacji ojca Maksymiliana robotnicy watykańscy musieli ustawić na placu Św. Piotra tysiące krzeseł i ławek oraz zbudować ołtarz. Drukarze wydrukowali teksty do Mszy świętej, życiorys i obrazki w różnych językach dla wiernych. Kanonizacja jest wielkim wydarzeniem dla narodu i Kościoła.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Wieczny tzn. istniejący bez końca. W ścisłym znaczeniu, to co istnieje bez początku i końca, bez żadnych zmian i następstw. Definicja wieczności wg Boecjusza: "Wieczność to stałe i zarazem doskonałe posiadanie nieskończonego życia". Objawienie wypowiada się stanowczo na temat tej prawdy: Podobnie jak Bóg, prosty i nieskończony, niczym nie jest ograniczony przestrzennie, tak samo i przez czas nie może być ograniczony, ponieważ jest niezmienny. Bóg jest bez końca i bez początku.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
W tygodniu brałam udział we Mszy świętej w małej kaplicy. Przed samą Komunią świętą celebrans zauważył, że zapomniał zabrać z plebani! kluczyka do tabernakulum. Naszej malej grupce rozdał Komunie dopiero po Mszy świętej, po przyniesieniu kluczyka. Pomyślałam, że mógł rozdać nam Komunie pod postacią wina.
 
Bartłomiej Grysa
Dziś Pan Bóg działa niezwykle, m.in. przez wstawiennictwo pokornego maronickiego mnicha z Libanu – św. Szarbela. Jusuf Makhlouf, o którym tutaj mowa, urodził się w 1828 roku w ubogiej rodzinie libańskich maronitów jako najmłodsze, piąte dziecko Antoniego i Brygidy Makhloufów. Poznawanie oraz umiłowanie przezeń słowa Bożego karmiło w nim miłość do Jezusa i Maryi. Jusuf oddalał się często do groty, w której modlił się w samotności. 
 
 
___________________
 
 reklama