logo
Niedziela, 23 września 2018 r.
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli, Konstancjusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pierwsi chrześcijanie "świętymi"
materiał własny
 


Pierwsi chrześcijanie "świętymi"

Dlaczego tylko w pierwszych wiekach chrześcijan nazywano "Świętymi"? Kto ich za życia kanonizował?

Do świętości powołani są wszyscy chrześcijanie, czy należą do laikatu, czy sprawują urzędy w Kościele, czy żyją w świecie, czy we wspólnotach zakonnych, w małżeństwie czy w bezżenności. Do wszystkich odnoszą się słowa: "Wolą Bożą jest wasze uświęcenie" (l Tes 4, 3); "Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty" (Kpł 11, 44; l P l, 16; l J 3, 3). Dlatego też Pismo Święte nazywa pierwszych chrześcijan "świętymi" (por. Dz 9, 13, 32, 41; Rz 8, 27). Jezus Chrystus, "Święty Boży" (Mk l, 24 i in.), wydał bowiem siebie samego za Kościół, "aby go uświęcić, oczyściwszy" (Er 5, 26). Określenie chrześcijan jako "świętych" nie utrzymało się, gdyż od początku pojawiły się słabości, spory, a nawet skandale. Z obiektywnej świętości Kościoła nie zawsze wynikała realizacja etyczna, świętość "subiektywna". Stad Kościół nikogo nie ogłasza za życia świętym.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Niezrozumiałą dla mnie sprawą jest wynoszenie świętych na ołtarze i oddawanie im czci, która należy się Bogu.
 
Fr. Justin
Co oznacza antychryst, o którym mówi Pismo Święte? Czy chodzi o szatana czy też, o jednego złego człowieka lub o wielu złych ludzi?
 
Piotr Bryła
Dzieje Św. Rafała Kalinowskiego - wcześniejszego Józefa - to losy Polski i jej narodu, opis czasów i historia zwyczajnego świętego, tak zwyczajnego jak każdy z nas, którego niespokojne serce długo szukało Boga i przygotowywało się na wielkie dzieła na Chwałę Boga. Pamiętaj, że nie było mu łatwo „nie geniusz… nie olbrzym… nie mocarz…. A jednak walczył, nie poddawał się...
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama