logo
Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.
imieniny:
Bazylego, Elizy, Justyny, Metodego, Michała – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Studio Katolik
Piesza Pielgrzymka w Stanach Zjednoczonych
materiał własny
 


 

 
Tysiące Polaków pielgrzymuje w sierpniu na Jasną Górę do Częstochowy. Ta piękna tradycja zaczyna być również doceniana w Ameryce, gdzie również jest Częstochowa! W miejscowości Doylestown, w stanie Pennsylwania na niewielkim wzgórzu powstało sanktuarium poświęcone Matce Boskiej Częstochowskiej, do którego właśnie w sierpniu od roku 1988 pielgrzymują amerykańskie i polskie rodziny, dorośli i młodzież. Przez 4 dni pokonywany jest dystans blisko stu kilometrów, jednak dużo większe znaczenie ma wymiar duchowy, mocno podkreślany przez duszpasterzy i organizatorów pielgrzymki. Od kilku lat dyrektorem Pieszej Pielgrzymki do Doylestown jest ks. Paweł Doliński – salwatorianin.

W 2012 roku ekipa filmowa Katolik.tv wzięła udział w tej pielgrzymce, by móc z radością zaprezentować film "57,5 mili", który jest poszukiwaniem odpowiedzi na uniwersalne pytanie: dlaczego ludzie pielgrzymują? 
 

  
Na to pytanie odpowiada także ks. Paweł Doliński w specjalnym wywiadzie udzielonym dla amerykańskiej stacji telewizyjnej "Nowy dziennik. Polish Daily". Zapraszamy do oglądania wywiadu a także do naszego sklepu Katolika, gdzie można nabyć film "57,5 mili".
 
 
Wywiad ks. Pawła Dolińskiego SDS: 
Zwiastun do filmu „57,5 mili”:

 
 
Zobacz także
Przemysław Radzyński
Niektórzy tak czasami organizują urlop, że po powrocie do domu muszą przez trzy dni leżeć i odpoczywać. To prawda, ludzie nie potrafią odpoczywać. Weźmy na przykład zwiedzanie. Powinno mu towarzyszyć fizyczne zmęczenie ale też pewnego rodzaju odprężenie. Jak się pędzi, żeby tylko zaliczyć pewne punkty na mapie atrakcji turystycznych, to po powrocie do domu okazuje się, że ten człowiek nigdzie nie był – on tylko filmował lub fotografował.  

Z o. Leonem Knabitem OSB nie tylko o wakacyjnym odpoczywaniu rozmawia Przemysław Radzyński
 
ks. Jakub Szcześniak
To właśnie moc zmagania się z pokusami staje się swoistą pieczęcią Ducha Świętego potwierdzającą autentyczność naszego powołania. Zmaganie, jakiego doświadcza w swoim człowieczeństwie Jezus, jest tym samym, jakie przyjdzie Mu podjąć jeszcze raz, wchodząc w bramy śmierci w Ogrójcu. Tam objawi się najwyraźniej Jego więź z Ojcem...
 
ks. Henryk Seweryniak
Niewątpliwym problemem współczesnych wysoko rozwiniętych społeczeństw jest postępująca indywidalizacja życia. Przejawia się ona w ucieczce w prywatność, w izolacji uczuciowej oraz w niechęci do podejmowania obowiązków rodzinnych, społecznych, politycznych.
 
___________________
 
 reklama