logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Po 70 latach nuncjusz-Włoch w Warszawie
 


W piątek, 10 września, misję nuncjusza apostolskiego w Polsce rozpocznie abp Celestino Migliore. W Warszawie powita go Prezydium Episkopatu i biskupi diecezjalni stolicy.

Arcybiskup Celestino Migliore wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie o godz. 10.50 (lot z Krakowa). Najpierw powita go ks. Ionuţ Paul Strejac, sekretarz Nuncjatury, który kieruje przedstawicielstwem dyplomatycznym Stolicy Apostolskiej w Polsce w charakterze Chargé d’Affaires. Wraz z nim abp. Migliore powita przedstawiciel protokołu dyplomatycznego MSZ.

Następnie nowego Nuncjusza powitają biskupi: wchodzący w skład Prezydium Episkopatu abp Józef Michalik, abp Stanisław Gądecki i bp Stanisław Budzik oraz biskupi diecezjalni stolicy – abp Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Obecny będzie także administrator Ordynariatu Polowego ks. płk Sławomir Żarski.

Po rozmowie z biskupami, abp Celestino Migliore spotka się przed budynkiem przylotów z mediami, a następnie uda się do siedziby nuncjatury.

Po południu przewidziane są spotkania nowego Nuncjusza z Prezydium Episkopatu w budynku Sekretariatu KEP, z abp. Kazimierzem Nyczem, a następnie z kard. Józefem Glempem.

W kolejnych dniach abp Migliore uda się na Jasną Górę oraz do Gniezna, gdzie spotka się z abp. Józefem Kowalczykiem, u boku którego pracował kilka lat w polskiej nuncjaturze (12.09), weźmie udział w konferencji „Wkład Chrześcijan w Zjednoczenie Europy” w Krakowie (11.09) oraz w VIII Kongresie Teologów Polskich w Poznaniu (13.09).

Uroczyste spotkanie nowego nuncjusza apostolskiego z biskupami Konferencji Episkopatu Polski nastąpi podczas 353. Zebrania Plenarnego, zaplanowanego na 28 i 29 września. Obrady odbędą się w Warszawie.

Abp Migliore ma 58 lat. Pochodzi z Cuneo we włoskim regionie Piemontu. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 czerwca 1977 r. Studiował w Centrum Studiów Teologicznych w Possano i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Po ukończeniu w 1980 r. Papieskiej Akademii Kościelnej, rozpoczął służbę dyplomatyczną. Pracował m.in. w nuncjaturach apostolskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Egipcie. Ks. prał. Celestino Migliore przybył do Polski w 1989 r., kiedy ponownie rozpoczęła swą misję nuncjatura apostolska w Polsce. Pracował w Warszawie do 14 kwietnia 1992 r. Był też specjalnym wysłannikiem w roli stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu we Francji. Od grudnia 1995 r. pełnił funkcję Zastępcy Sekretarza ds. Relacji z Państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. 30 października 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ. 30 czerwca br. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Nuncjusze apostolscy rozpoczęli swoją misję w Polsce w styczniu 1555 r. Ich prace przerwał wybuch II wojny światowej. Pełniący funkcję nuncjusza abp Filippo Cortesi wyjechał z Polski wraz z rządem RP. Opuścił budynek nuncjatury 5 września 1939 r. Wobec braku następcy w okresie powojennym, tytuł nuncjusza zachował do śmierci. Pierwszym po II wojnie światowej nuncjuszem apostolskim w Polsce został 26 sierpnia 1989 r. Polak - ks. Józef Kowalczyk. Misję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego zakończył 24 czerwca.