logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Anselm Grün OSB
Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia
Wydawnictwo Jedność
 


Autor ze znajomością rzeczy, na podstawie długoletniego doświadczenia duchowego i terapeutycznego, odpowiada na podstawowe pytania egzystencjalne dotyczące sensu i jakości życia. Podkreśla także wagę uświadomienia sobie swego wewnętrznego rytmu i odkrycia w naturze, a także w uroczystościach roku liturgicznego symboli odpowiadających własnej drodze rozwoju, co pozwala zdrowo i owocnie żyć.

 

Wydawca: Jedność
ISBN: 978-83-7660-414-5
Format:140x205
Stron:328
Rodzaj okładki:twarda, z obwolutą
Rok wydania: 2012

 
Kup tą książkę  
 

 
Marzec – Czas rodzącego się życia
 

Marzec charakteryzują dwa zjawiska: w przyrodzie zaczyna się wiosna, zaś w roku kościelnym – okres Wielkiego Postu. Ten czas wyciszenia i refleksji jest zaproszeniem do prostoty życia, do rezygnacji z wielu różnych rzeczy, a skoncentrowania się na tym, co istotne, aby żyć w harmonii ze sobą, z naszą wewnętrzną istotą. W marcu nastaje też wiosna, kiedy rodzi się nowe życie. Wiosna pragnie, byśmy wychodząc ze skostnienia, pozwolili rozbudzić je w sobie. Rozkwitające życie, jakie widzimy wokół, ma zakwitnąć również w nas samych. Niech zmotywuje nas do niego wezwanie z Pieśni nad pieśniami: „Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź! Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł. Na ziemi widać już kwiaty, nadszedł czas śpiewu” (Pnp 2,10-12). W tym sensie powinniśmy świadomie podejść do początku wiosny i po prostu cieszyć się życiem. 
 
Po prostu żyć – tak prosto to brzmi, lecz co znaczy żyć naprawdę? Na czym polega sztuka prostoty życia? Żyć prosto oznacza żyć w zgodzie z samym sobą, nie przestrzegając skomplikowanych egzystencjalnych reguł. Według pierwszych mnichów sztuka życia zasadzała się na prostocie i skromności. Prostota polegała na zadowoleniu się niewieloma rzeczami, otwartości na to, co akurat się przydarza. W słowie „prosty” tkwi jednak tęsknota za zjednoczeniem. Według mistyków niemieckich prostota oznacza czystość serca. Człowiek po prostu jest, nie ma jakichkolwiek ubocznych zamiarów. Święty Tomasz z Akwinu mówi o prostocie Boga. Bóg to czyste Istnienie.
 
Post stanowi drogę do odnalezienia tej prostoty. Istnieje wiele jego aspektów: zbawienne i oczyszczające działanie postu; wymiar polityczny postu; post i ekologia; post jako metoda na inne obchodzenie się ze światem stworzonym; post jako metoda na nawiązanie nowych duchowych relacji z ciałem i w końcu post jako sposób otwarcia się na Boga. Ważną ideą okresu postu jest według mnie powiązanie wymiaru duchowego i społecznego. Gdy wzrastamy duchowo w poszukiwaniu Boga, świat nabiera dla nas bardziej ludzkiego oblicza. Każdy ze swoimi myślami i uczuciami przyczynia się do humanizacji naszego zglobalizowanego świata. Wszystko, co myślimy, mówimy i czynimy ma wpływ nie tylko na nasze bezpośrednie otoczenie, lecz także na całą ziemię, ku jej zbawieniu lub zagładzie. 
 
W środku okresu Wielkiego Postu obchodzona jest niedziela radości – laetare, nazwana tak od pierwszych słów antyfony na wejście (introitu). W tę niedzielę brzmi już zatem radosne wielkanocne Alleluja. Jeszcze trwa post, ale wielkimi krokami zbliżamy się do Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Może ona mieć miejsce również w marcu. Wielkanoc w roku chrześcijańskim przypada bowiem w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca a najwcześniej pełnia księżyca na wiosnę jest 21 marca. Tak więc najwcześniejsza niedziela Wielkiej Nocy wypada 22 marca. 
 
Przeżywając świadomie okres Wielkiego Postu, przygotowujemy się do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Zarówno marzec, jak i kwiecień, ukazują specyficzną rozpiętość, jakiej doświadczają wyznawcy Chrystusa: nie tylko rozpiętość pomiędzy rezygnacją a uciechą, lecz także pomiędzy ciemnością a światłem, pomiędzy uśpieniem a zbudzeniem, odrętwieniem a powstaniem, wycofywaniem się a wkraczaniem w życie, śmiercią a zmartwychwstaniem. 
 
Podobna rozpiętość wyzwala w nas także energię. Zawsze gdy niwelujemy jeden z biegunów rzeczywistości stawiającej nam wyzwania, znosimy ową rozpiętość. Kiedy rozpiętość nadmiernie się zwiększa, wtedy nas przerasta. Jednak zbyt mała rozpiętość też nie wychodzi nam na dobre. Służy nam natomiast wewnętrzna energia, która nie tylko w nas jest, lecz także płynie w kierunku otaczających nas osób i przynosi owoce – dla nas i dla innych. 
 
Życzę Wam, aby napięcie między postem a radością będącą wstępem do Wielkanocy miało zdrowy charakter. Życzę zerwania więzów, które Was pętają, powstania z grobu ciemności i rezygnacji ku bezkresom i wolności Zmartwychwstania. 

Życzę nam wszystkim, abyśmy właśnie w okresie Wielkiego Postu przyczynili się do oczyszczenia naszego świata od nienawiści i niezgody, a także do napełnienia go duchem chrześcijańskim, byśmy mogli ze sobą żyć na zawsze w pokoju. 

Zobacz także
Bożena Paruch Bożena Paruch
Dla przedszkolaka niecierpliwość jest zjawiskiem naturalnym. Małe dzieci nie są przyzwyczajone do czekania. Wokół niemowlęcia jest skoncentrowana cała rodzina. Rodzice nie pozwalają dziecku płakać – natychmiast zaspokajają wszystkie jego potrzeby. Kiedy dziecko jest starsze również, zwłaszcza mamy, reagują na jego wołanie, prośby niemalże natychmiast. 
 
ks. Radosław Warenda SCJ
Trudna strona naszego życia nie może być przekleństwem ani karą, bądź jedynie smutną konsekwencją wcześniejszych wyborów. Przecież w tym wszystkim musi gdzieś mieszkać Bóg, skoro sam zechciał nam to zagwarantować: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Gdzie zatem jesteś? 
 
Elżbieta Marek

Wielu narzeka, że tak wiele jest zła wokół, że nic nie da się zrobić. Gdyby spojrzeć na wątłe światło w ciemności, albo na zwykłą świeczkę zapaloną w mroku nocy zrozumiemy jak wystarczająco oświetla drogę idącym. Tak niewielka ilość soli nadaje smak potrawom. Dlatego niewielu chrześcijan potrzeba, by oświetlić drogę innym. To my mamy być światłem i solą nie zrażając się tym, że jesteśmy mali i słabi. Powinniśmy jednak być otwarci na Ducha Świętego i przejrzyści, aby światło Jezusa oświetlało świat.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS