logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Anselm Grün OSB
Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia
Wydawnictwo Jedność
 


Autor ze znajomością rzeczy, na podstawie długoletniego doświadczenia duchowego i terapeutycznego, odpowiada na podstawowe pytania egzystencjalne dotyczące sensu i jakości życia. Podkreśla także wagę uświadomienia sobie swego wewnętrznego rytmu i odkrycia w naturze, a także w uroczystościach roku liturgicznego symboli odpowiadających własnej drodze rozwoju, co pozwala zdrowo i owocnie żyć.

 

Wydawca: Jedność
ISBN: 978-83-7660-414-5
Format:140x205
Stron:328
Rodzaj okładki:twarda, z obwolutą
Rok wydania: 2012

 
Kup tą książkę  
 

 
Wrzesień – Czas dojrzewania

 
Świat zewnętrzny jest obrazem świata wewnętrznego. To stwierdzenie dobrze pasuje do września, kiedy rok chyli się ku końcowi. Zaczyna się jesień, a tym samym spojrzenie wstecz na to, co wydarzyło się w minionym roku, na to, co było dobre, a co możemy odnotować jako mniej pozytywne. Nadszedł czas, w którym dokonujemy bilansu. W miesiącach jesiennych zbiera się plony z pól i sadów, co sprzyja także rozważaniom o naszych życiowych zbiorach. Ten fakt ze świata przyrody stawia przed nami pytanie: jakie plony przyniosło moje życie? Czy rozwinąłem się duchowo w tym roku? Czy moja praca nad sobą i praca dla innych zaowocowały? 
 
Dobrze jest, gdy potrafimy patrzeć z wdzięcznością na zbiory zebrane tego roku i wyciągnąć dla siebie pozytywny bilans. Niemniej doświadczamy też niepowodzeń. Mówi się, że „Sukces ma wielu ojców, a porażka tylko jednego”. Każdy z nas uważa, że przyczynił się swoim wkładem do sukcesu. Jednak kiedy coś nie wychodzi, zostajemy sami. Oblewa nas fala krytyki i szyderstwa. Tak więc dobrze jest spoglądać wstecz z wdzięcznością, a jednocześnie skromnie na osobiste sukcesy. Równie ważne jest, aby umieć z godnością przegrywać i przyznawać się do niepowodzeń, jakie niesie życie. 
 
Częścią naszej egzystencji są wzloty i upadki, jasne i ciemne strony. Bądźmy wdzięczni za jedne i drugie, bowiem na sukcesach i na porażkach człowiek się uczy. Sukces jest obietnicą powodzenia w życiu. Nie zawsze znajdujemy się przecież po stronie przegranych. Życie przynosi szczęście. Żyjemy w harmonii ze sobą. Porażki także mogą być zbawienne. Zrywają z twarzy wszystkie maski. Stykają nas z prawdą o nas samych. Porażka pozbawia nas tego, czym moglibyśmy się chwalić i czujemy się wówczas nadzy. Ale też stawia przed nami pytanie, czego właściwie chcemy od życia i kim naprawdę jesteśmy. Wartość człowieka zależy nie tylko od sukcesów lub czynów, lecz również od tego, w jaki sposób znosimy to, co nam się przytrafia. 
 
W sporcie istnieje zasada, że prawdziwą wielkość sportowca widać po tym, jak radzi sobie z przegraną i jak się zachowuje jako przegrany. Niektórzy nie potrafią przegrywać. Winią innych za własną porażkę. Jednak kiedy przyznamy się do niej i uczciwie ją przyjmiemy, wówczas definiujemy siebie nie według sukcesów, lecz według swego życia. Obowiązuje zasada: „Kto chce wygrywać, powinien umieć też przegrywać”. Bez gotowości na przegraną lepiej w ogóle nie przystępować do meczu lub do jakiejkolwiek rywalizacji. Uczciwy zwycięzca szanuje przegranego, a uczciwy przegrany gratuluje zwycięzcy. Takie sytuacje składają się na naszą codzienność. Osoba, która potrafi zdrowo do tego podchodzić, jest dobrym sportowcem i dojrzałym człowiekiem.
 
W przeszłości traktowano jesień jako okres zbiorów i obfitości, w którym wystawnie świętowano. Dziękowano Bogu za wszystko i cieszono się z Jego darów. Jesień może więc być czasem, w którym odkrywamy obfitość życia i jesteśmy za nią wdzięczni.
 
Życzę Wam, niezależnie od tego, w jakiej fazie życia jesteście, abyście postrzegali doświadczenia związane z jesienią przez pryzmat dojrzewania i wyzwolenia. Życzę również, aby wdzięczność pozwoliła Wam na postrzeganie egzystencji nowymi oczyma, które potrafią się cieszyć z codziennych darów, jakie przygotowuje nam życie i Bóg. 

Zobacz także
ks. Dariusz Salamon SCJ
Liberalny świat popiera aborcję w imię wolności kobiety, ale mało kto przejmuje się syndromem poaborcyjnym u kobiet, które się jej poddały. Ten sam postępowy świat bardziej troszczy się o dolę bezdomnych psów i kotów, niż o los nienarodzonych dzieci! Żyjemy w świecie, który bardzo ceni sobie wolność jednostki...
 
Matka
Patrzę na mego śpiącego syna, Jego oddech nadaje sens mojemu życiu. Naiwne i sentymentalne - powiecie. Ale z takich małych chwil składa się nasze życie. Bieg mojego życia od sześciu lat odmierza rytm uderzeń serca chłopca, który pewnego dnia powiedział: "Mamo kochana od Boga mi dana".
 
o. Jerzy Uram OFMCap., Michał Bondyra
Szukanie odpowiedzi na pytanie, co będzie z nami po śmierci, przyciąga uwagę ludzi wszystkich kultur i czasów. Prawie dwa tysiące lat temu św. Paweł pisał do Koryntian, szukających odpowiedzi na zagadnienia związane ze zmartwychwstaniem: "skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa..."
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS