logo
Środa, 08 lipca 2020 r.
imieniny:
Arnolda, Edgara, Elżbiety, Prokopa, Eugeniusza, Grymbalda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pocałunek ołtarza
materiał własny
 


Pocałunek ołtarza

W kościele staram się brać czynny udział we Mszy świętej. śledzę obrzędy. Nie wszystko jednak rozumiem. Przed kilkoma dniami nie potrafiłam odpowiedzieć na zarzut znajomej, że całowanie ołtarza przez księdza na początku i na końcu Mszy jest przesadą, więcej: bałwochwalstwem, bo cześć oddaje się martwemu przedmiotowi. Co Ojciec na to?

Znajoma Pani jest bardziej katolicka od samego papieża. Czy uznała by za bałwochwalstwo ucałowanie fotografii kogoś bardzo bliskiego? Matki, żony, dziecka? Czy przyciśnięcie listu do ust od matki, po latach przymusowego milczenia, jest bałwochwalstwem? Dla chrześcijanina ołtarz symbolizuje Chrystusa. Kapłan całuje go na znak czci wobec Chrystusa i Jego bezkrwawej Ofiary. Nie jest to zresztą jedyna oznaka czci. Ołtarz zajmuje centralne miejsce w świątyni. Cała przestrzeń ogniskuje się na nim. Jest on przecież miejscem spotkania i zjednoczenia Boga i człowieka. Na nim kapłan i wierni składają Bogu dziękczynienie. Na nim chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego krwią. Nic więc dziwnego, że ołtarz nakrywamy najpiękniejszym obrusem i przyozdabiamy kwiatami.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W jaki sposób dostały się do papieskiej kaplicy w Castel Gandolfo (letnia rezydencja papieży) obrazy Matki Bożej Częstochowskiej?
 
Jan Umiński
"Wstąpił na niebiosa" - powtarzamy w Składzie Apostolskim, wierząc tym samym w tę prawdę naszej wiary, że Chrystus po spełnieniu swego zadania na ziemi opuścił ją, by w domu Swego Ojca w niebie czekać na nas, aż zajmiemy przygotowane nam wieczne mieszkanie. Pamiątką tego doniosłego wydarzenia jest obchodzona w czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu, a dziesięć - przed Zesłaniem Ducha Świętego, uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa...
 
ks. Przemysław Węgrzyn
Są tacy, którzy mówią, że nie potrafią odmawiać Różańca, a szczególnym problemem jest dla nich rozważanie kolejnych tajemnic przy jednoczesnym wypowiadaniu modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. W październiku jednak wielu z nich sięga po różaniec, by modląc się z Maryją, jednoczyć się z Jezusem Chrystusem, uczyć się Go i coraz lepiej poznawać... 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー