logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Początek istnienia człowieka w chwili poczęcia
materiał własny
 


Początek istnienia człowieka w chwili poczęcia

Słyszałem jak spiker mówił w radio, że płód jest masą komórek i stąd nie można nazwać go dzieckiem. Jak należy na to odpowiedzieć? Kiedy Bóg tchnie duszę w ciało? czy w chwili poczęcia?

Od chwili poczęcia nienarodzeni są biologicznie istotami ludzkimi i genetycznie jedynymi w swoim rodzaju. To jest fakt, a nie propaganda. Jak inni zauważyli, nie można nawet marzyć o tym, by odmówić nienarodzonemu indywidualności i człowieczeństwa. Ci, którzy odmawiają indywidualności i człowieczeństwa nienarodzonym, czynią tak, by usprawiedliwić usuwanie ciąży.

Naukowa oczywistość w tych sprawach przemawia jednym głosem. Oto krótkie przedstawienie: "Współczesne badania w embriologii dowodzą, że nasienie męskie i jajeczko łączą się; dwa prajądra stapiają się natychmiast; rozpoczyna się uporządkowany proces rozwoju z wyrazistością kierowaną przez wzór cząsteczki DNA (DNA jest przekazane nowej istocie). Nowego osobnika określa jedyna w swoim rodzaju konstelacja genów i chromosomów, zanim zygota (zapłodnione jajo) podzielił się po raz pierwszy. Ta budowa jest nie tylko skomplikowana i żywa - jest ona specyficznie ludzka. Chromosomy decydują o specyficznie ludzkich oczach i uszach, a nie o oczach i uszach zwierzęcych w ogólności".

Współczesna nauka nie pozostawia więc wątpliwości, że punktem wyjścia, od którego zaczyna się istnienie i rozwój odrębnej istoty ludzkiej, jest moment poczęcia. Każdy z nas zaczął istnieć właśnie w momencie poczęcia, a nie dopiero później.

Przypomnę tu jeszcze argument wiary, że człowiek rozpoczyna swoje istnienie w momencie poczęcia. Codziennie modlimy się: "Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego". Właśnie w momencie poczęcia Jednorodzony Syn Boży stał się człowiekiem, toteż święto Zwiastowania obchodzimy 25 marca i dokładnie dziewięć miesięcy później obchodzimy Boże Narodzenie. Podobnie 8 grudnia mamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, a 8 września świętujemy Jej Narodzenie.

Kiedy Bóg wlewa w to nowe stworzenie duszę? Nie wiemy. Nie rozstrzygną tego problemu żadne badania naukowe. W przeszłości wysuwano różne hipotezy, które są i dziś podtrzymywane. Najwartościowszą z nich jest ta, która mówi, że "uduchowienie" następuje w chwili poczęcia, ale z natury rzeczy nie da się tego udowodnić.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Dla mnie takie wyrażenie, jak: "pogarda dla świata", "mieć w pogardzie naturalne skłonności", są czymś wstrętnym, przeciwko nim buntuje się moja natura. Czy chrześcijaństwo zaleca taką pogardę?
 
Fr. Justin
W naszym dzisiejszym spojrzeniu na człowieka dusza i ciało to nie dwie oddzielne części człowieka; człowiek jest jeden w duszy i ciele. Jak można zatem pojąć naukę, że śmierć oznacza rozdział duszy i ciała, że ciało niszczeje, ale dusza człowieka umierającego w stanie łaski przyjęta zostaje do wiekuistej wspólnoty z Bogiem?
 
ks. Marek Dziewiecki
Co roku latem media informują, że wakacje to czas wzmożonej niewierności małżeńskiej. Według ostatnich badań, Polacy zdradzają coraz częściej. Badania na ten temat oparte są na deklaracjach respondentów, a ze szczerością odpowiedzi bywa różnie. Poza tym aspekt ilościowy zdrad małżeńskich nie jest najważniejszy...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm