logo
Niedziela, 07 marca 2021 r.
imieniny:
Perpetuy, Felicyty, Kajetana, Pauli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Początek istnienia człowieka w chwili poczęcia
materiał własny
 


Początek istnienia człowieka w chwili poczęcia

Słyszałem jak spiker mówił w radio, że płód jest masą komórek i stąd nie można nazwać go dzieckiem. Jak należy na to odpowiedzieć? Kiedy Bóg tchnie duszę w ciało? czy w chwili poczęcia?

Od chwili poczęcia nienarodzeni są biologicznie istotami ludzkimi i genetycznie jedynymi w swoim rodzaju. To jest fakt, a nie propaganda. Jak inni zauważyli, nie można nawet marzyć o tym, by odmówić nienarodzonemu indywidualności i człowieczeństwa. Ci, którzy odmawiają indywidualności i człowieczeństwa nienarodzonym, czynią tak, by usprawiedliwić usuwanie ciąży.

Naukowa oczywistość w tych sprawach przemawia jednym głosem. Oto krótkie przedstawienie: "Współczesne badania w embriologii dowodzą, że nasienie męskie i jajeczko łączą się; dwa prajądra stapiają się natychmiast; rozpoczyna się uporządkowany proces rozwoju z wyrazistością kierowaną przez wzór cząsteczki DNA (DNA jest przekazane nowej istocie). Nowego osobnika określa jedyna w swoim rodzaju konstelacja genów i chromosomów, zanim zygota (zapłodnione jajo) podzielił się po raz pierwszy. Ta budowa jest nie tylko skomplikowana i żywa - jest ona specyficznie ludzka. Chromosomy decydują o specyficznie ludzkich oczach i uszach, a nie o oczach i uszach zwierzęcych w ogólności".

Współczesna nauka nie pozostawia więc wątpliwości, że punktem wyjścia, od którego zaczyna się istnienie i rozwój odrębnej istoty ludzkiej, jest moment poczęcia. Każdy z nas zaczął istnieć właśnie w momencie poczęcia, a nie dopiero później.

Przypomnę tu jeszcze argument wiary, że człowiek rozpoczyna swoje istnienie w momencie poczęcia. Codziennie modlimy się: "Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego". Właśnie w momencie poczęcia Jednorodzony Syn Boży stał się człowiekiem, toteż święto Zwiastowania obchodzimy 25 marca i dokładnie dziewięć miesięcy później obchodzimy Boże Narodzenie. Podobnie 8 grudnia mamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, a 8 września świętujemy Jej Narodzenie.

Kiedy Bóg wlewa w to nowe stworzenie duszę? Nie wiemy. Nie rozstrzygną tego problemu żadne badania naukowe. W przeszłości wysuwano różne hipotezy, które są i dziś podtrzymywane. Najwartościowszą z nich jest ta, która mówi, że "uduchowienie" następuje w chwili poczęcia, ale z natury rzeczy nie da się tego udowodnić.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Świętość Kościoła zdaje się kłócić z konkretnym doświadczeniem jego rzeczywistości w świecie. Nikt nie zaprzeczy istnienia grzechu w Kościele. W jakim sensie mówimy o świętości Kościoła?
 
Fr. Justin
W jaki sposób dostały się do papieskiej kaplicy w Castel Gandolfo (letnia rezydencja papieży) obrazy Matki Bożej Częstochowskiej?
 
ks. abp Kazimierz Nycz, Dorota Mazur
Jan Paweł II nie tylko uczył studentów czy głosił dla nich konferencje. On z nimi po prostu był. Był z nimi na: wakacjach, kajakach, nartach… Nieustannie im towarzyszył poprzez ukazywanie swojego własnego życia. Widzieli jak się modli, jak rozmawia, jak przeżywa refleksje na dany temat, jak przyjmuje Eucharystię…
 
 
___________________
 
 reklama