logo
Piątek, 28 stycznia 2022 r.
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława, Tomasza, Juliana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poczta Polska wydała znaczek z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja
 


Poczta Polska rozpoczęła emisję okolicznościowego znaczka i koperty pierwszego dnia obiegu, które zostały wydane z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Projekt został zrealizowany we współpracy z katolicką rozgłośnią.

 

Jak wynika z informacji przedstawionych na stronie www.poczta-polska.pl, na znaczku wprowadzonym do obiegu 4 grudnia, przedstawiono montaż dwóch fotografii o tematyce religijnej. „Na pierwszym zdjęciu, autorstwa Arturo Mari, ukazany jest św. Jan Paweł II. Na drugiej fotografii widnieje figurka Matki Boskiej Fatimskiej, znajdująca się w kaplicy w siedzibie Radia Maryja w Toruniu” – brzmi opis.

 

Kręgi otaczające wizerunek sztuki sakralnej nawiązują do fal radiowych. W lewym górnym rogu widnieje tytuł emisji: „30-lecie Radia Maryja”. Uzupełnieniem znaczka jest koperta pierwszego dnia obiegu.

 

„W grafice koperty znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która przez niemal cały pontyfikat towarzyszyła św. Janowi Pawłowi II w jego prywatnej kaplicy w Watykanie” – przybliżono na stronie internetowej Poczty Polskiej.

 

Obecnie wspomniany obraz znajduje się w prezbiterium Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – jest ono wierną kopią kaplicy watykańskiej. Na kopercie znajduje się także cytat wypowiedziany przez papieża Polaka 29 marca 1995 r. w Rzymie, odnoszący się do Radia Maryja. Ciekawy jest również datownik, który nawiązuje formą do różańca – widoczna jest na nim nazwa emisji i data wprowadzenia do obiegu.

 

Radio Maryja powstało 4 grudnia 1991 r. w Toruniu z inicjatywy zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela – redemptorystów. Jest rozgłośnią religijną o największym zasięgu w Polsce, a głównymi elementami pasma programowego są ewangelizacja, modlitwa, medytacja, muzyka religijna oraz publicystyka społeczno-polityczna. Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r.

 

To nie pierwsze wydawnictwo filatelistyczne Poczty Polskiej związane z Radiem Maryja. W grudniu 2016 r. wydała ona walor z okazji 25. rocznicy istnienia toruńskiej stacji radiowej. Na znaczku poświęconym temu wydarzeniu zaprezentowano wizerunek Maryi i napis „25-lecie Radia Maryja”. Walor uzupełniony został emisją kopert pierwszego dnia obiegu, na którym widniał cytat św. Jana Pawła II: „Cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie, do cywilizacji miłości”.


zyciezakonne.pl