logo
Środa, 03 marca 2021 r.
imieniny:
Kingi, Kunegundy, Maryna, Tycjana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Podsumowanie projektu dla szkół na 100-lecie Niepodległości
 


Podsumowanie działań projektowych „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” odbyło się na Jasnej Górze w środę, 21 listopada. 
 
Najważniejszą częścią projektu były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowane w sanktuarium 4 listopada. Uroczystości odbywały się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, a projekt zyskał wsparcie programu 'Niepodległa'. Przygotowali go: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i jasnogórski klasztor. 
 
Projekt miał charakter edukacyjny i adresowany był głównie do dzieci i młodzieży. Jego celem było dotarcie z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i z 4 listopada 1918 r., kiedy to Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejęło polskie wojsko pod dowództwem kpt. Artura Wiśniewskiego, i która po przeszło wiekowej niewoli stała się niejako „skrawkiem” wolnej Polski, a której niepodległość ogłoszono 11 listopada. 
 
Aby lepiej zrozumieć rolę Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, znaczenie Sanktuarium w dziejach naszej Ojczyzny, aby poznać nieznaną dotąd kartę historii z 4 listopada 1918r. i jasnogórskiego bohatera narodowego, uczniowie podejmowali szereg różnych zadań. Projektowali i ozdabiali w designerskiej wersji maciejówki czyli czapki, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich; w oparciu o specjalnie przygotowany scenariusz zajęć uczestniczyli w lekcjach historii; w kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski” wpisywali swoje życzenia dla Niepodległej; opracowywali kartki okolicznościowe; przedszkolaki rysowały „Laurkę dla Ojczyzny”; grupa teatralna przygotowała rekonstrukcję historycznych wydarzeń; wszyscy uczyli się patriotycznych śpiewów i tego jak tańczyć poloneza. 
 
Kulminacją działań projektowych był 4 listopada, kiedy to z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz dużej rzeszy pielgrzymów odbyły się główne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi w rytmie poloneza, Alejami NMP, przynieśli na Jasną Górę 100-metrową flagę, dar prezydenta RP, zaprezentowali przedstawienie o wydarzeniach z 1918r., wspólnie z orkiestrami śpiewali patriotyczne pieśni i uczestniczyli w niepodległościowym pikniku. Do udziału w świętowaniu zaproszona została także grupa polskich uczniów z Litwy. 
 
W sumie od kwietnia, kiedy projekt zainaugurowano, miało miejsce 17 różnych przedsięwzięć. Uczestniczyło w nich ok. 10 tys. uczniów z 200 szkół. Jak podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty, „statystki dużo mówią, są bardzo bogate, ale największą wartością jest to, że te inicjatywy zintegrowały młodych, nauczycieli, dyrektorów i przyczyniły się do wzmocnienia przynależności do narodowej wspólnoty, poznania historii Polski i dziejów Jasnej Góry”. 
 
Podsumowując działania projektowe przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że świętowanie 4 listopada wpisało się w historię Sanktuarium, a miało niezwykły wymiar dzięki obecności dzieci i młodzieży. „Widok radości, zaangażowania, wzruszenia, młodych ludzi, którzy tutaj przybyli, często z rodzicami, to chyba najpiękniejszy owoc tego działania, i za to chcę serdecznie podziękować” – powiedział jasnogórski przeor. Zauważył, że jasnogórskie świętowanie „uruchomiło w nas piękne duchowe przeżycia i emocje, które dotykają miłości wobec naszej matki, którą jest Ojczyzna”. „Trzeba podziękować Panu Bogu za to, że w tym świętym miejscu, ważnym dla wszystkich Polaków, mogliśmy przeżywać duchową jedność i miłość do Polski” - podkreślił. 
 
Jacek Szczotka, śląski wicekurator oświaty zauważył, że „to wspaniałe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci na długo”. „Wykonaliście Państwo wielkie zadanie, które w skali całego województwa nie miało sobie równych. To ogromne przedsięwzięcie i bardzo pocieszającym jest to, że z pewnością wpisało się ono w pamięć przede wszystkim młodych ludzi, bo to było głównym celem tych inicjatyw. To wielkie dzieło, które mogło być zrealizowane tylko na Jasnej Górze i wpisało się w program kuratoryjny 'Polska to jest wielka rzecz'” - dodał. 
 
W spotkaniu podsumowującym projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” uczestniczyli zarówno ci, którzy go realizowali, jak i ci którzy na różnych płaszczyznach go wspierali. Obecni byli: dyrektorzy, nauczyciele szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących m.in. Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiej Policji, Centralnej Szkoły PSP, NSZZ Solidarność, ZHP, Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. 
 
Dzisiejszą uroczystość uświetnił pokaz kolekcji ubioru inspirowany tematem niepodległości przygotowany przez uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta w Częstochowie. Elementem wspólnym dla prezentowanej odzieży współczesnej Polki był guzik, który ma wielką symbolikę, bowiem przyszywały go kobiety żołnierzom, swoim mężom, gdy ci szli na wojnę, czasem tylko ten guzik po nich zostawał. 
 
Patronami medialnymi projektu byli: Radio Jasna Góra i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. 
 
It/ Radio Jasna Góra 
www.jasnagora.com