logo
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bogusława, Bronisława, Ilony, Heleny, Agapita – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Podsumowanie Światowego Spotkania Rodzin: moc i piękno świadectwa
 


W niedzielę 26 czerwca zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin. Ze względu na pandemiczne ograniczenia, do Rzymu przyjechały delegacje z diecezji, natomiast równoległe spotkania rodzin odbywały się również w Kościołach lokalnych.

 

Jak zauważył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, była to formuła wymagająca, ale nasz Kościół na nią odpowiedział. Spotkania rodzin odbywały się we wszystkich polskich diecezjach. Biskup toruński pozytywnie ocenił też to, co wydarzyło się w tych dniach w Rzymie.

 

„Spotkanie owocne, a przede wszystkim spotkanie, które opiera się na świadectwie małżeństw i rodzin. Myślę, że to świadectwo realizacji miłości w małżeństwie jest niezwykle potrzebne. Tym bardziej, że jest to świadectwo osób, które żyją w różnych sytuacjach, na różnych kontynentach. I pomimo trudności, które spotykają te małżeństwa i rodziny, one potrafią kroczyć drogą świętości. To jest piękne doświadczenie, które wywieziemy stąd z Rzymu” – podsumował rzymskie spotkanie rodzin bp Śmigiel.


Państwo Renata i Witold Wybult przyjechali z Płocka. Jak powiedzieli, z rzymskiego spotkania rodzin wynoszą doświadczenie powszechności Kościoła, a także wezwanie do pielęgnowania większej bliskości między rodzinami, na wzór Dobrego Samarytanina.

 

Aldona i Artur Wiśniewscy byli już na Światowych Spotkaniach Rodzin w Filadelfii i Dublinie. Zauważyli, że tym razem wydarzenie to bardziej opierało się na świadectwach, a nie na prelekcjach. „Tegoroczne Spotkanie Rodzin to jest jedno wielkie świadectwo małżeństw, rodzin“ – podkreślili.

 

Na Światowe Spotkanie Rodzin przybyli do Rzymu nie tylko przedstawiciele Kościoła w Polsce, ale także rodziny polonijne, którym towarzyszył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

 

„Na początku tego spotkania bardzo ładnie zabrzmiało, że organizatorzy chcą pokazać piękno małżeństwa i rodziny. To jest niezwykle ważne pośród tego świata, kryzysów cywilizacyjnych. Nie tylko narzekać i ukazywać niebezpieczeństwa, ale pokazać, że ten projekt Boży jest ciągle aktualny i że ludzie znajdują szczęście w miłości, która ma źródło w Panu Bogu” – powiedział bp Turzyński. „Dobrze jest też spotkać się w takiej wspólnocie i modlić. Osobiście mogłem spotkać wiele małżeństw i rodzin, które opowiadały swoje historie. To znaczy, że w świecie są perły i małżeństwa, które pragną budować na Chrystusie i z Chrystusem” – dodał.

 

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie miało miejsce od 22 do 26 czerwca 2022 roku i zwieńczyło Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Kolejne XI Spotkanie zaplanowano na 2028 rok, wcześniej Papież spotka się z rodzinami w Rzymie podczas Jubileuszu Roku 2025.


episkopat.pl