logo
Sobota, 20 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bernarda, Sabiny, Samuela, Sobiesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Uryga
Pokorna gotowość Maryi
Źródło
 


25 marca każdego roku, na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest ono jednym z najważniejszym świąt w Kościele. Upamiętnia bowiem przełomową chwilę w dziejach ludzkości i historii zbawienia oraz w życiu cichej bohaterki tego dnia – Maryi Dziewicy poślubionej Józefowi, w mieście Nazaret, w Galilei.

Kiedy nadeszła pełnia czasu i zakończył się okres oczekiwania na Zbawiciela, Bóg za pośrednictwem Archanioła Gabriela, przekazuje Maryi radosną, a zarazem trudną do zrozumienia wiadomość: Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego (Łk 1,31-32).

Po dialogu wyjaśniającym, że dokona się to za sprawą Ducha Świętego, Maryja wypowiada dobrze znane nam słowa: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 38), wyrażając całym sercem zgodę na to, co Bóg proponuje.

Słowo "zwiastować" było dawniej w powszechnym użyciu. Oznaczało tyle co "przynosić wieść", "ogłaszać coś", "zapowiadać wydarzenie, mające nastąpić w bliskiej przyszłości". Dziś słowo to prawie zanikło, a jeśli się nim posługujemy, to tylko dla oznaczenia zapowiedzi szczególnej i wyjątkowej w modlitwie "Anioł Pański" czy w "Zdrowaś Maryjo".

W scenie rozmowy Bożego posłańca z młodziutką Maryją przywykliśmy widzieć ogrom zaufania, którym Maryja odpowiada Bogu na Jego propozycję, by została Matką Syna Bożego – Zbawiciela Świata. Urzeka nas Jej zdziwienie: Jakże to się stanie, skoro nie znam męża? Zdziwienie niewinne, proste, skromne, a jednocześnie bardzo dojrzałe. Bóg potrzebuje tylko Jej, potrzebuje Jej łona i matczynej miłości, Jej kobiecej wrażliwości i oddania się Bożej sprawie. I otrzymała odpowiedź: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym (Łk 1, 35).

Zaufanie Bogu i Jego posłańcowi Maryja wyraziła słowami: Niech Mi się stanie według Twego słowa. Pokorna, pełna gotowości do czekających Ją zadań, w tej odpowiedzi złożyła wszystko w ręce Boga. Jej słynne "Fiat" dało początek odkupieniu świata. Wzięła na swe barki misję, w trakcie której dokonał się w Niej cud, wyrażony pięknie słowami Adama Mickiewicza:

Grom błyskawica - Stań się!
stało!
Matką – Dziewica,
Bóg – Ciało.

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Marek Dziewiecki
Wychowanie religijne to najważniejszy wymiar wychowania, gdyż dzięki więzi ze Stwórcą dziecko czy nastolatek może odkrywać, kim jest i po co żyje. Kto jest wychowywany bez religii, ten zostaje skazany na poszukiwanie prawdy o sobie po omacku i na postępowanie w oparciu o zawodną metodę prób i błędów. Kto – mimo swej oczywistej wyjątkowości w porównaniu ze światem przyrody – wierzy, że Bóg nie istnieje, ten musi uwierzyć w to, że jest dzieckiem materii i że nie różni się w istotny sposób od zwierząt. 
 
Wincenty Łaszewski
Matka Boża to jeden z ulubionych tematów ikonograficznych. Przedstawia się Ją na różne sposoby: jako modlącą się Orantkę, jako tulącą do policzka Dziecię, najczęściej jednak jako trzymającą na kolanach nauczającego Jezusa. Ten typ ikony nazywamy Hodegetrią – „Wskazującą drogę”...
 
br. Andrzej Zębik OFMCap.
W 1543 r. do furty kapucyńskiego klasztoru zadzwonił dwudziestoośmioletni Feliks, wyrażając pragnienie zostania zakonnikiem. Był dojrzałym mężczyzną, miał za sobą doświadczenie ciężkiej pracy na roli. Od dziecka wychowany przez głęboko wierzących rodziców w atmosferze zdrowej i prostej religijności. Jego powołanie kształtowało się pod wpływem dziecięcego zauroczenia opowieściami o pustelnikach, a przede wszystkim dzięki codziennemu chrześcijańskiemu życiu w rodzinie...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm