logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Uryga
Pokorna gotowość Maryi
Źródło
 


25 marca każdego roku, na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest ono jednym z najważniejszym świąt w Kościele. Upamiętnia bowiem przełomową chwilę w dziejach ludzkości i historii zbawienia oraz w życiu cichej bohaterki tego dnia – Maryi Dziewicy poślubionej Józefowi, w mieście Nazaret, w Galilei.

Kiedy nadeszła pełnia czasu i zakończył się okres oczekiwania na Zbawiciela, Bóg za pośrednictwem Archanioła Gabriela, przekazuje Maryi radosną, a zarazem trudną do zrozumienia wiadomość: Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego (Łk 1,31-32).

Po dialogu wyjaśniającym, że dokona się to za sprawą Ducha Świętego, Maryja wypowiada dobrze znane nam słowa: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 38), wyrażając całym sercem zgodę na to, co Bóg proponuje.

Słowo "zwiastować" było dawniej w powszechnym użyciu. Oznaczało tyle co "przynosić wieść", "ogłaszać coś", "zapowiadać wydarzenie, mające nastąpić w bliskiej przyszłości". Dziś słowo to prawie zanikło, a jeśli się nim posługujemy, to tylko dla oznaczenia zapowiedzi szczególnej i wyjątkowej w modlitwie "Anioł Pański" czy w "Zdrowaś Maryjo".

W scenie rozmowy Bożego posłańca z młodziutką Maryją przywykliśmy widzieć ogrom zaufania, którym Maryja odpowiada Bogu na Jego propozycję, by została Matką Syna Bożego – Zbawiciela Świata. Urzeka nas Jej zdziwienie: Jakże to się stanie, skoro nie znam męża? Zdziwienie niewinne, proste, skromne, a jednocześnie bardzo dojrzałe. Bóg potrzebuje tylko Jej, potrzebuje Jej łona i matczynej miłości, Jej kobiecej wrażliwości i oddania się Bożej sprawie. I otrzymała odpowiedź: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym (Łk 1, 35).

Zaufanie Bogu i Jego posłańcowi Maryja wyraziła słowami: Niech Mi się stanie według Twego słowa. Pokorna, pełna gotowości do czekających Ją zadań, w tej odpowiedzi złożyła wszystko w ręce Boga. Jej słynne "Fiat" dało początek odkupieniu świata. Wzięła na swe barki misję, w trakcie której dokonał się w Niej cud, wyrażony pięknie słowami Adama Mickiewicza:

Grom błyskawica - Stań się!
stało!
Matką – Dziewica,
Bóg – Ciało.

 
1 2  następna
Zobacz także
Józef Augustyn SJ
Cel życia ludzkiego określa sam akt stwórczy Boga. Słowo stworzył moglibyśmy wyrazić krótko: zrodził z miłości i przeznaczył do istnienia w miłości. Sam Stwórca i Jego miłość jest więc jedynym i ostatecznym celem i sensem życia człowieka. Człowiek jest najdoskonalszym dziełem Boga, dziełem dnia szóstego, które ukoronowało całe stworzenie.  
 
Urszula Janicka-Krzywda
8 września Kościół katolicki obchodzi uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwaną w Polsce dniem Matki Bożej Siewnej, a na Podtatrzu Zitosiewnej. W tradycyjnej kulturze ludowej po tej dacie rozpoczynano jesienne orki i siewy zbóż ozimych. Matka Boża Siewna uważana była za patronkę jesiennych siewów i siewców, przeznaczonego do tego celu ziarna, opiekunkę obsianych przed zimą zagonów...
 
ks. Krzysztof Pawlina
Dlaczego tak wielu młodych pokochało Jana Pawła II? Chyba m.in dzięki temu, że był świetnym pedagogiem. Tajemnica jego pedagogii zawiera się w przyjęciu przez niego idealistycznej wizji człowieka, przez co rozumiem pozytywne patrzenie na niego. Jan Paweł II uważał, że dobro, które jest w człowieku, zawsze się obroni, natomiast zło ma określoną miarę, dlatego w końcu się wyczerpie – trzeba tylko okazać cierpliwość. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS