logo
Niedziela, 28 lutego 2021 r.
imieniny:
Ludomira, Makarego, Wiliany, Romana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pokropienie wodą święconą
materiał własny
 


Pokropienie wodą święconą

Czy świeccy mogą pokropić wodą święconą zgromadzonych Mszy świętej, a w Środę Popielcową posypać głowy popiołem? Wydaje mi się, że jest to nadużycie, gdyż - te czynności należą wyłącznie do obowiązków kapłańskich. Pełnienie ich przez ludzi świeckich wynika - moim zdaniem - ze źle rozumianego pojęcia "dowartościowania" człowieka w Kościele.

W niektórych diecezjach amerykańskich biskup deleguje odpowiednich ludzi świeckich do rozdawania Komunii. Prawdopodobnie mocą tego zezwolenia wspomagają oni kapłana w posypywaniu głów popiołem w Środę Popielcową. Natomiast zupełnie niezrozumiałe jest to, że ktoś inny niż kapłan kropi wodą święconą uczestników zebrania eucharystycznego. Taka praktyka jest niedozwolona; odzwierciedla ona pomieszanie ról. Obrzęd pokropienia wodą zastępuje akt pokuty na początku Mszy świętej w niedzielę, a wszystkie czynności, które łączą się z grzechem i odpuszczeniem grzechów, należą wyłącznie do kapłana. Jako funkcje kapłana katolickiego nie mogą być powierzone osobie świeckiej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Piotr Stawarz SDS
Jak wygląda sprawa "małżeństw" homoseksualnych, bo właśnie w niemieckim parlamencie toczy się ostra dyskusja na ten temat.
 
ks. Piotr Stawarz SDS
Przyjaciółka radziła mi, abym za swego zmarłego męża dała na tzw. Msze święte gregoriańskie. Czy te Msze są inne od tych, w których uczestniczymy w niedzielę?
 
Krzysztof Osuch SJ

Rozpoczynamy Nowy Rok naszego życia na Ziemi. Co przede wszystkim należy uczynić w takim dniu? – Myślę, że należy zadbać o to, by kolejny odcinek drogi i czasu był dla nas pomyślny; by nie stało się nic złego ani nam samym, ani naszym bliskim, ani Kościołowi. Powiedziałem „zadbać o to”! Ale czy jest w naszej mocy uchronić przed złem i szkodą to cenne dobro, jakim jest każdy, każda z nas?

 
 
___________________
 
 reklama