logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Janusz Mastalski
Pokusy kapłańskie
Wydawnictwo Homo Dei
 


Wydawca: Homo Dei
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62579-07-5
Format: 176x250
Stron: 272
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Pokusa uderza w najsłabsze ogniwa ludzkiej natury. Uleganie jej zaciera obraz Boga w człowieku. Ale pokusa może również spełnić pozytywną funkcję w kapłańskim życiu, tak jak zresztą w każdym. Jest wyzwaniem dla każdego, kto pragnie stawać się coraz bardziej wolny i może być okazją do wzrostu duchowego. Nie należy więc lekceważyć potrzeby zmagania się z pokusami. Refleksja nad nimi ma służyć duchownym pomocą nie tylko w odkrywaniu niebezpiecznych przestrzeni, w których mogą się znaleźć, ale przede wszystkim w osobistym rozwoju. Pokusa może stać się punktem zwrotnym w życiu kapłana, który codziennie powinien weryfikować wierność swemu powołaniu.

***

Autor wybrał niektóre z pokus, mogące być autentycznym krzyżem dla kapłana. Są to pokusy: bylejakości, dwulicowości, obojętności, toksycznej wielkości, zazdrości i niewierności. Książka nie tylko dla tych, którzy stoją w obliczu doświadczenia kuszenia!

***

Diagnoza przedstawiona przez ks. Mastalskiego jest wnikliwa, nieraz bardzo surowa. Autor nie zatrzymuje się jednak na określeniu stanu rzeczy, lecz prowadzi dalej. Wskazuje środki terapeutyczne. Nawet bardzo trudna sytuacja znajduje rozwiązanie. Przy czym nie jest nim powrót do przeszłości (choćby najlepszej). Rozwiązanie stanowi jedną z dróg rozwoju. Książka "Pokusy kapłańskie" inspiruje do refleksji, wysiłku, metanoi. Jeśli budzi ona niepokój, to przecież towarzyszy mu pewność, że zmiana na lepsze jest możliwa” (z recenzji ks. prof. dr. hab. Wojciecha Misztala).

***

Spis treści

Wstęp
1. Istota pokus kapłańskich
1.1. Dylematy generowane przez pokusy
1.2. Anatomia pokusy
1.3. Skutki pokus kapłańskich
2. Geneza pokusy
2.1. Źródła pokus
2.2. Okoliczności sprzyjające powstawaniu pokus
2.3. Sposoby walki
3. Pokusa bylejakości
3.1. Podatny grunt
3.2. Dziesięć fi larów bylejakości
3.3. Sposoby walki
4. Pokusa dwulicowości
4.1. Źródła dwulicowości
4.2. Dziesięć dróg do dwulicowości
4.3. Drogi wyjścia
5. Pokusa obojętności
5.1. Przyczyny obojętności kapłańskiej
5.2. Dziesięć tąpnięć generujących obojętność
5.3. Sposoby przeciwdziałania obojętności
6. Pokusa wielkości
6.1. Geneza pokusy
6.2. Dziesięć chorób generujących "psychopatologię władzy"
6.3. Środki odczulające
7. Pokusa zazdrości
7.1. Źródła zazdrości
7.2. Dziesięć upokarzających tendencji
7.3. Skuteczne antybiotyki
8. Pokusa niewierności
8.1. Źródła niewierności kapłańskiej
8.2. Syndrom braku wierności
8.3. Drogowskazy na drodze ku wierności
Zakończenie
Bibliografia

 
Zobacz także
Fr. Justin
To prawda, że wszyscy ochrzczeni są Kościołem, a nie tylko papież i biskupi, "kasta" duchownych lub jakaś warstwa kierownicza. Jednak o tej prawdzie przez długie czasy nie pamiętano. Do dziś jeszcze wielu proboszczów uskarża się, że trudno im pozyskać do współpracy świeckich, i na odwrót. Na czym zasadza się współodpowiedzialność chrześcijan świeckich za wzrost i uświęcenie Kościoła?
 
ks. Marek Dziewiecki
Rozumienie grzechu w świetle Ewangelii jest czymś zupełnie wyjątkowym w porównaniu ze wszystkimi innymi religiami czy systemami etycznymi. W innych religiach czy systemach moralnych grzech sprowadza się do obrazy jakiegoś bóstwa czy do kary za przekroczenie określonych nakazów i zakazów moralnych. 
 
Przemysław Radzyński
Człowiek, który zostaje diakonem staje się osobą duchowną. Znakomita większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Ci, do których dociera tylko słowo „duchowną” widząc, że kandydat jest małżonkiem oburzają się na to i mówią, że to jest obejście celibatu. Jak ktoś chce być duchownym, to niech idzie do seminarium, a nie coś ściemnia i na około próbuje dojść do ołtarza z żoną u boku. To ogromne niezrozumienie tego, do czego diakon jest przeznaczony. 

Z ks. dr hab. Dariuszem Iwańskim rozmawia Przemysław Radzyński
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS