logo
Piątek, 22 października 2021 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Polscy patrolodzy spotkali się na Warmii
 


Wrzesień dla wielu środowisk naukowych w Polsce jest czasem wyjazdów na sesje. Spotykają się, by dzielić się swoim dorobkiem naukowym, a przy okazji zwiedzić okolicę. W tym roku patrolodzy zdecydowali, że spotkają się na Warmii. A skoro na Warmii, to w sposób naturalny – ze względu na Gietrzwałd, miejsce uznanych przez Kościół objawień maryjnych – podjęto zagadnienia związane z Matką Bożą w pismach Ojców Kościoła.

 

– Cieszę się, że postaci tak bardzo znaczące w nauce miały na Warmii swoje spotkanie, a w Gietrzwałdzie wybrzmiały ich rozważania na temat miejsca i roli Matki Bożej w pismach Ojców Kościoła. Myślę, że są to sprawy mniej dla nas znane, jednak ważne wówczas, kiedy osobiście podejmujemy rozważania o Matce Bożej w życiu Kościoła. To uświadamia, jak bardzo ważną rolę odegrali właśnie pierwsi nauczyciele wiary, kiedy formowała się nauka Kościoła. Wiele zawdzięczamy im i temu, co dokonywało się w tamtej epoce, kiedy Ojcowie Kościoła formowali naukę Kościoła – mówi abp Józef Górzyński.

 

Naukowcy rozpoczęli swój pobyt na Warmii od objazdu najważniejszych miejsc w archidiecezji. Zwiedzili m. in. zamek w Głotowie, Lidzbarku Warmińskim, Stoczek Klasztorny oraz Frombork. – Z częścią naukową łączymy zawsze zwiedzanie regionu. Objechaliśmy część Świętej Warmii. To okazja do poznania Kościoła lokalnego, jak również do modlitwy w Gietrzwałdzie, miejscu objawień maryjnych. Okazja ku temu, by jeszcze raz wsłuchać się w słowa Maryi wypowiedziane w tym miejscu – mówi ks. dr hab. Marcin Wysocki, prof. KUL.

 

Dla zwykłego wiernego, który przychodzi do kościoła, podejmowane podczas sesji naukowej zagadnienia z pewnością byłyby w jakiejś części niezrozumiałe. – Zagadnienia są odległe i dla przeciętnego słuchacza mało zrozumiałe, bo są to wykłady specjalistyczne. Na tej sesji pogłębiamy je, jeśli chodzi o naukę o Maryi podejmowaną przez pisarzy wczesnochrześcijańskich, czyli z pierwszych wieków Kościoła. To pogłębienie i naszą refleksję staramy się później przedstawić w artykułach popularnonaukowych czy w kazaniach, by pokazać ją w formie znacznie prostszej, w jaki sposób patrzono w pierwszych wiekach Kościoła na Maryję, jak nauka o Matce Bożej się rozwijała – podkreśla ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski, prezes Sekcji Patrystycznej w Polsce.

 

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media

archwarmia.pl