logo
Wtorek, 04 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Jana, Dominiki, Dominika, Protazego – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
„Polska - Matka świętych, tarcza chrześcijan”. Obraz Rosena pokazywany na Zamku Królewskim
 


Należący do Archidiecezji Warszawskiej obraz Jana Henryka Rosena można oglądać do 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Dobrze go znają uczestnicy konferencji i spotkań organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich, a w 2018 r. właśnie ten obraz był głównym motywem ołtarzy na trasie warszawskiej procesji Bożego Ciała


Obraz Jana Henryka Rosena „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” to piękny, barwny fryz wykonany na kartonie o wymiarach 254 x 726 cm, który został wykonany do Pawilonu Polskiego na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, którą otwarto 12 maja 1936 roku dla uczczenia 75-lecia watykańskiego dziennika „L`Osservatore Romano”, założonego w 1861 roku. Fryz do wystawy zamówiono u jednego z najwybitniejszych polskich artystów nurtu symbolizmu i neoromantyzmu, prof. J. H. Rosena, twórcy m. innymi fresków w katedrze ormiańskiej we Lwowie, które do dziś uchodzą za arcydzieło sztuki sakralnej.

 

Obraz „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” przedstawia postacie związane z krzewieniem i obroną wiary oraz niepodległości Polski. Ukazują Polskę jako ostoję chrześcijaństwa i wolności. Malowidło przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym widoku Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Malarz ukazał św. Jana Kantego, Józefa Kuncewicza, ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku, podtrzymywanego przez polskiego żołnierza, Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego… To monumentalne dzieło związane z historią Kościoła, kulturą polską – jest nośnikiem treści patriotycznych i duchowych. Obraz zwykle znajduje się Domu Arcybiskupów Warszawskich (sala konferencyjna) i tam będzie ponownie dostępny po pokazie na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Wystawa włącza się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, będzie czynna do 27 września 2020 r. i jest dostępna w ramach tzw. Trasy Królewskiej.


archwwa.pl

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー