logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Polska Służbo Zdrowia - dziękujemy wam!
 


W związku z obecnie panującą pandemią koronawirusa nie mogą odbywać się wydarzenia o charakterze masowym. Jednak przedstawiciele Służby Zdrowia nie chcą przerywać wieloletniej tradycji pielgrzymowania Służby Zdrowia na Jasną Górę. W tym roku 96. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia ma charakter przede wszystkim duchowy. W pielgrzymce uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda.

 

Na Jasnej Górze w niedzielę, 24 maja obecna jest nieliczna grupa przedstawicieli Służby Zdrowia. Zebrani medycy i pracownicy służby zdrowia uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, a homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze Służby Zdrowia na czele z ks. Arkadiuszem Zawistowskim, duszpasterzem krajowym Służby Zdrowia.

 

Na pielgrzymce obecni są również: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny; Stanisław Karczewski, były wicemarszałek Senatu RP; Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ 'Solidarność' wraz z przedstawicielami NSZZ 'Solidarność'.

 

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry: „Bardzo gorąco pozdrawiam obecnego wśród nas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, w 5. rocznicę wyboru na urząd prezydenta, którego obecność jest wymownym znakiem wdzięczności całej naszej Ojczyzny wobec posługujących nam służb medycznych. W tym roku lekarze, pielęgniarki i wszystkie służby medyczne szczególnie potrzebują naszej modlitwy. Zaistniała sytuacja związana z epidemią jest dla nich ogromnym wyzwaniem, bo ich praca, ich powołanie wymaga ogromnego hartu ducha i oddania w służbie człowiekowi. Dziś nasi polscy medycy, jak co roku od 96. lat, w swych przedstawicielach stają z modlitwą zawierzenia tu, w domu naszej Matki. Wraz z Maryją, wznośmy nasze serca w górę, do Pana wstępującego w Niebo, On Bóg pełen dobroci w Niebie przygotowuje nam miejsce i to jest nasza wielka nadzieja”.

 

„Wniebowstąpienie Pańskie ukazuje nam drogę do Nieba, drogę naszego Pana. Na tę drogę wchodzą wszyscy ci, którzy poprzez miłość, ofiarną służbę dla drugiego człowieka realizują Ewangelię i starają się tak bardzo pomóc tym, którzy są w cierpieniu i zagrożeniu. Chcemy w nawiązaniu do bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek i tych wszystkich, którzy pomagają chorym, która uczyniła pomaganie chorym dewizą, mottem i inspiracją swojego życia. Chcemy otoczyć szczególną modlitwą wszystkich wspierających i dziękować Bogu za ofiarną służbę, a jednocześnie prosić o błogosławieństwo” – mówił w powitaniu bp Tadeusz Lityński.

 

„W tym wyjątkowym miejscu, przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej stają przedstawiciele 96. Pielgrzymki Służby Zdrowia, towarzyszy im Pan Prezydent, ministrowie i wielu oddanych ludzi. Naprawdę z potrzeby serca kochani wypowiadam słowa powitania, wdzięczności i jedności wobec służby zdrowia. Kimże są ci, którzy tak pięknie i odpowiedzialnie stanęli przy chorych w czasie pandemii korona wirusa i w innych sytuacjach? – pytał w homilii bp Romuald Kamiński - To pracownicy ministerstwa zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz podległych im jednostek. To lekarze, pielęgniarki, położne, dziękujemy w tym miejscu za diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów klinicznych, księży kapelanów, osoby konsekrowane i szafarzy komunii świętej, wolontariuszy, studentów uczelni medycznych, młodzież i wiernych świeckich różnych zawodów, których serca pobudziłeś Panie w tym nadzwyczajnym czasie do świadczenia pomocy”.

 

„Bardzo chciałbym w tym miejscu podziękować tym wszystkim, którzy na apel władz sanitarnych i dyrekcji wielu szpitali pospieszyli z naprawdę samarytańską, przepiękną pomocą, ta pomoc była świadczona na różny sposób. Spraw Panie, by ludzka życzliwość dodawała im zachęty do dalszej służby. Dzisiaj wiele ludzi mówi: świat po pandemii nie będzie taki sam. Zapewne, może zmienić się, ale nas obchodzi to, czy na lepsze. Mamy przynajmniej dwa scenariusze, często mówiliśmy o jednym z nich, to droga tych, którzy upodobali sobie budowę biblijnej wieży Babel, oddali się z niezwykłą energią i upodobaniem sprawom doczesnym, światowym, często bardzo niegodnych człowieka. Drugi scenariusz wypływa z dzisiejszej katechezy, święta Wniebowstąpienia Pańskiego, Chytrus jednoznacznie mówi nam: wasza Ojczyzna jest w Niebie, rozumiemy, że nie chodzi tutaj o jakieś nadzwyczajne miejsce, ale o budowanie porządku opartego na wierze i miłości, to Królestwo Niebieskie. To porządek cywilizacji miłości, to ostatnie określenie szczególnie upodobał Sługa Boży kardynał Prymas Stefan Wyszyński. Potrzeba nam powrócić do takiego porządku życia, który wzrasta na wierze w Boga” – podkreślał bp Kamiński.

 

„Siostry i bracia, polska Służbo Zdrowia, dziękujemy wam z głębi serca za waszą codzienność, trwajcie z ufnością przy chorych, my obiecujemy trwać przy was na modlitwie przed Panem i z Maryją” – zakończył homilię przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Na zakończenie Mszy św. odmówiony został Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Jasnogórskiej Matce Kościoła.

Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. Jarosława Jasiury.

 

Mszę św. transmitowała Telewizja Polska w programie 1.

Tegoroczne pielgrzymowanie przebiega pod hasłem 'Wielka Tajemnica wiary'. Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 23 maja Apelem Jasnogórskim. Rozważania apelowe wypowiedział bp Romuald Kamiński.

 

„Przyjeżdżam tu w potrójnej roli: jako lekarz, jako polityk, jako pacjent, bo zdarza się, że jestem pacjentem - mówi Stanisław Karczewski, który w ostatnich dniach złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka Senatu i zdecydował o powrocie do zawodu lekarza - I z tych trzech miejsc, polska Służba Zdrowia jawi się jako prawdziwa służba drugiemu człowiekowi. Ta pielgrzymka i ten okres bardzo trudny dla nas, trudny dla Polski, trudny dla polityków, trudny dla Polaków, trudny dla pracowników Służby Zdrowia bardzo wiele nas uczy, uczy nas pokory, uczy nas jeszcze większej miłości do drugiego człowieka, do innych ludzi.

 

Jestem pełen podziwu i wdzięczności dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z nieznanym nam przecież przeciwnikiem - koronawirusem, a jednocześnie przecież ludzie chorują, chorują na zawały, na udary, chorują na choroby nowotworowe, na inne choroby, są wypadki, i z tym wszystkim Służba Zdrowia musi sobie radzić. Ja jestem dumny, bo nasza Służba Zdrowia radzi sobie z walką z koronawirusem, radzi sobie z ostrymi przypadkami, z leczeniem chorych, którzy przychodzą do szpitala, do ambulatoriów, do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej”.

 

„Jest to trudny czas dla Służby Zdrowia, ale ten trudny czas pokazuje, że Służba Zdrowia pomimo pewnych jeszcze niedociągnięć, na pewno niewystarczającego finansowania, radzi sobie z tymi wszystkimi problemami. Obecność tutaj Pana Prezydenta, ministrów, nas wszystkich pielgrzymów, jest wyrazem wdzięczności dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia, ale i organizatorów” - podkreśla Stanisław Karczewski.

 

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com