logo
Środa, 06 lipca 2022 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Mateusz Gadacz
Polski katolicyzm a Biblia
eSPe
 


Najlepszym wskaźnikiem znaczenia, jakie chrześcijanin w swoim życiu przywiązuje do Pisma Świętego, jest realizacja wskazań płynących ze Słowa Bożego. W tej dziedzinie statystki obnażają słabość polskiego katolicyzmu. Choć nie brak na tym polu również zjawisk pozytywnych.
 
Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKS) z 2002 roku, 91% Polaków wierzy w istnienie Boga, 72% – w niebo, 66% – w zmartwychwstanie, a 41% – w piekło. Na tle innych narodów Europy wypadamy całkiem nieźle. Niestety, bardziej szczegółową i – co najważniejsze – poprawną wiedzę o Bogu i Chrystusie, posiada niewiele ponad 26% rodaków. Taki wynik nasuwa wniosek, że wiara Polaków jest „niedokładna” – często wciąż opierająca się na książeczce do modlitwy od I Komunii, niekonsekwentna, a także coraz bardziej selektywna, uzależniona od indywidualnych potrzeb człowieka.
 
W kontekście tych badań warto zapytać, jaką rolę w życiu polskich katolików odgrywa Pismo Święte, które powinno być wykładnią życia zgodnego z wolą Boga. Z ankiet wynika, że 32% osób deklarujących się jako wierzące nie posiada w domu Biblii. Znamienny to wynik, zważywszy, iż jeszcze niedawno była ona najważniejszą książką w każdej niemal rodzinie. W połączeniu z wynikami sondy ISKS (według której 73% respondentów uważa, że w życiu należy się kierować przede wszystkim własnym sumieniem, a tylko 22% – że wskazaniami Kościoła), można sądzić, że – niestety – oddziaływanie Pisma Świętego słabnie, także z powodu braku jego znajomości. Warto też zauważyć, iż narastający w ostatnich latach antyklerykalizm z pewnością powiększył liczbę osób odcinających się od nauczania Pisma Świętego. Zobaczmy, jak sytuacja przedstawia się w szczegółach.
 
Mam swoje normy
 
Ankieta O religii i moralności (OBOP, 1995) przynosi nam kolejne dane. Otóż większość (64%) katolików jest krytycznie nastawiona do nauczania Biblii dotyczącego najbardziej prywatnych dziedzin ludzkiego życia (przede wszystkim sfery małżeńsko-seksualnej).
 
Na temat rozwodów Ewangelia wypowiada się jednoznacznie. Wszak Jezus mówi: Co więc Bóg złączył człowiek niech człowiek nie rozdziela (Mt 19,6-7). Dziś jednak 79% Polaków jest przeciwnych zakazowi rozwodów, a 65% uważa, że Kościół nie powinien żądać od ludzi podporządkowania się swojemu nauczaniu w tej kwestii. Liczbom tym odpowiadają rosnące w sądach sterty spraw rozwodowych, które są traktowane jako lekarstwo na wszystkie poważniejsze problemy rodzinne. A przecież sakramentalne małżeństwo jest odbiciem nienaruszalnego, mimo że obciążonego ludzkimi grzechami, związku Chrystusa z Jego Oblubienicą – Kościołem.
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Danuta Piekarz

Pewien człowiek miał dwóch synów… To nie jedyna przypowieść Jezusa zaczynająca się od tych słów. Pamiętamy też tę drugą – o “wzorowym” synu, który mówi: “Pójdę”, a nic nie robi i o jego niesfornym bracie, który odpowiada: “Nie chcę”, ale to on spełnia wolę ojca (Mt 21,28-31), Obie przypowieści łączy podobny wniosek: starszy syn, “wzór cnót wszelkich” okazuje się bardziej problematyczny od młodszego łobuziaka, podobnie jak wspaniały bogaty młodzieniec nie potrafi zdobyć się na gest, jaki czyni celnik Mateusz i wielu jemu podobnych.

 
Adam Workowski

Miłość, wiara i nadzieja przezwyciężają lęk nie dzięki temu, że zapewniają spokój, lecz dlatego, że pozwalają człowiekowi przekroczyć własne granice ku innym ludziom i ku Bogu. Szukanie podpory w Bogu nie jest jednak proste. Nawet mocna wiara nie usuwa wszystkich lęków. Wielcy mężowie biblijni byli poddawani rozlicznym lękom. Odczuwali straszny lęk grzeszników przed Bogiem, ale również Bóg poddawał ich próbom, które rodziły lęk. W świecie rządzonym wiarą są zatem lęki dobre i złe.

 
Ks. Przemysław Kawecki
A jak się bawimy, kiedy mróz szczypie w policzki? Z tym pytaniem postanowiłem zmierzyć się w kontekście sylwestrowej nocy, z którą związanych jest wiele mitów i przesądów – mówi się, że „jaki sylwester, taki cały rok” – ale przede wszystkim myślimy o niej w kontekście dobrej zabawy. Co tak naprawdę się myśli o tej nocy?
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm