logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Mateusz Gadacz
Polski katolicyzm a Biblia
eSPe
 


Najlepszym wskaźnikiem znaczenia, jakie chrześcijanin w swoim życiu przywiązuje do Pisma Świętego, jest realizacja wskazań płynących ze Słowa Bożego. W tej dziedzinie statystki obnażają słabość polskiego katolicyzmu. Choć nie brak na tym polu również zjawisk pozytywnych.
 
Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKS) z 2002 roku, 91% Polaków wierzy w istnienie Boga, 72% – w niebo, 66% – w zmartwychwstanie, a 41% – w piekło. Na tle innych narodów Europy wypadamy całkiem nieźle. Niestety, bardziej szczegółową i – co najważniejsze – poprawną wiedzę o Bogu i Chrystusie, posiada niewiele ponad 26% rodaków. Taki wynik nasuwa wniosek, że wiara Polaków jest „niedokładna” – często wciąż opierająca się na książeczce do modlitwy od I Komunii, niekonsekwentna, a także coraz bardziej selektywna, uzależniona od indywidualnych potrzeb człowieka.
 
W kontekście tych badań warto zapytać, jaką rolę w życiu polskich katolików odgrywa Pismo Święte, które powinno być wykładnią życia zgodnego z wolą Boga. Z ankiet wynika, że 32% osób deklarujących się jako wierzące nie posiada w domu Biblii. Znamienny to wynik, zważywszy, iż jeszcze niedawno była ona najważniejszą książką w każdej niemal rodzinie. W połączeniu z wynikami sondy ISKS (według której 73% respondentów uważa, że w życiu należy się kierować przede wszystkim własnym sumieniem, a tylko 22% – że wskazaniami Kościoła), można sądzić, że – niestety – oddziaływanie Pisma Świętego słabnie, także z powodu braku jego znajomości. Warto też zauważyć, iż narastający w ostatnich latach antyklerykalizm z pewnością powiększył liczbę osób odcinających się od nauczania Pisma Świętego. Zobaczmy, jak sytuacja przedstawia się w szczegółach.
 
Mam swoje normy
 
Ankieta O religii i moralności (OBOP, 1995) przynosi nam kolejne dane. Otóż większość (64%) katolików jest krytycznie nastawiona do nauczania Biblii dotyczącego najbardziej prywatnych dziedzin ludzkiego życia (przede wszystkim sfery małżeńsko-seksualnej).
 
Na temat rozwodów Ewangelia wypowiada się jednoznacznie. Wszak Jezus mówi: Co więc Bóg złączył człowiek niech człowiek nie rozdziela (Mt 19,6-7). Dziś jednak 79% Polaków jest przeciwnych zakazowi rozwodów, a 65% uważa, że Kościół nie powinien żądać od ludzi podporządkowania się swojemu nauczaniu w tej kwestii. Liczbom tym odpowiadają rosnące w sądach sterty spraw rozwodowych, które są traktowane jako lekarstwo na wszystkie poważniejsze problemy rodzinne. A przecież sakramentalne małżeństwo jest odbiciem nienaruszalnego, mimo że obciążonego ludzkimi grzechami, związku Chrystusa z Jego Oblubienicą – Kościołem.
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
o. Jerzy Zieliński OCD
Słowo Boga jest nośnikiem odwiecznej mądrości, potrzebnej nam wszystkim do wzrastania. Bóg daje poznać swe słowo na różne sposoby. Możemy je usłyszeć i zobaczyć w zjawiskach zachodzących w świecie natury. Niemal namacalnie, poprzez zmysły, dotykamy jakiejś Bożej prawdy lub tajemnicy, zilustrowanej w zjawisku przyrody. 
 
Cornelia
Po lekturze czasopisma "Miłujcie się" zdecydowałam się dać świadectwo. Nie tyle o moim prywatnym życiu, co o otoczeniu, w którym żyję już od 22 lat. Chcę podkreślić, że to, przed czym ostrzegani są młodych ludzi w Polsce czy w Rosji, tutaj, w Niemczech, jest codziennością. To świat bez Boga i miłości, zupełna cywilizacja śmierci...
 
Ks. Tomasz Stępień
Ponieważ Bóg szanuje wolną wolę stworzeń – zarówno aniołów jak i człowieka, traktuje osobowe stworzenia z całą powagą i szacunkiem wynikającym z miłości. I choć przeznacza wszystkich do Zbawienia, to jednak ta właśnie wolność sprawia, że człowiek może się od Boga odwrócić. Choć jest to oczywiście przeciwstawienie się Bogu, to jednak nie podważa ono wcale Jego wszechmocy.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS