logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pomnik Ofiar Wypadków drogowych
 


Przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstaje pomnik Ofiar wypadków Drogowych i Przestępstw. Kamień węgielny pod ten pomnik poświęcił 15 XI 2009 roku w uroczystość Światowego Dnia Pamięci Ofiar wypadków Drogowych ks. bp Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Trwają prace budowlane i w tym roku planowane jest postawienie pomnika w stanie surowym na trzecią niedzielę listopada, tak aby w tym dniu pamięci i modlitwy za tych co zginęli, można było w tym pomniku zapalić światło, które będzie dzień i noc płonąć. Zachęcamy aby jako znak solidarności z tymi którzy przeżywają śmierć najbliższych oraz jako znak naszej pamięci o zmarłych zapalać znicz i postawić go na parapecie. Ten sposób pamięci od 4 lat, każdego 18 dnia miesiąca, podejmują uczestnicy drogi krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

W związku z trwającymi pracami przypominany o możliwości składania przy pomniku krzyży przydrożnych upamiętniających wypadek drogowy jeśli ten krzyż według tych co go postawili może być przeniesiony bo już minął czas żałoby lub jest zniszczony i nikt nie wie co z nim zrobić. Tu przy pomniku będzie uszanowany i z należnym szacunkiem złożony w godnym miejscu.

Więcej informacji na ten temat na stronie http://pz.lap.pl/?id=news&pokaz=newsa&news_id=476

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w tym roku planowana jest także dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność” w dniach 20-22.11.2010 r. która rozpocznie się Mszą św. i modlitwą w intencji ofiar wypadków drogowych przy powstającym pomniku w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie a zakończy w sejmie RP wystąpieniami i referatami zaproszonych gości.

Informujemy że w Sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest księga pamięci ofiar wypadków drogowych. Jako świadectwo nieustannego towarzyszenia tym którzy przeżywają żałobę a także pamięci o tych co odeszli, codziennie pali się na bocznym ołtarzu, przy księdze pamięci świeca a każdego 10 i 18 dnia miesiąca modlimy się za zmarłych tam zapisanych. Powstaje specjalna strona internetowa, która prowadzić będzie księgę pamięci oraz informować o inicjatywach towarzyszących powstaniu Centrum Terapii po Traumie przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie budowy pomnika który będzie nie tylko przypominał o tych co zginęli ale prowadził tych co cierpią z  powodu straty najbliższych po dramacie spowodowanym wypadkiem drogowym do poszukiwania nowych sił i sensu życia.