logo
Piątek, 19 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Emilii, Julinana, Konstancji, Jana, Bolesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pomóż postawić dzieciom „Pierwszy krok”
 


Już 40 dzieci ze szkoły Notre Dame Des Anges w Bejrucie, w Libanie i 320 dzieci ze szkół w Aleppo, w Syrii objętych zostało programem stypendialnym „Pierwszy krok”, który prowadzą razem łódzka Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Domus Orientalis – Dom Wschodni”.

 

W ramach programu darczyńca udziela wsparcia na edukację konkretnego dziecka, które zna z imienia, wie ile ma lat i jakie ma zainteresowania. Miesięczny koszt udziału w programie to zaledwie 60 zł. W związku z wygaśnięciem rocznych deklaracji poszukujemy pilnie darczyńców dla 27 dzieci w Syrii i 20 dzieci w Bejrucie. Fundatorem stypendium może być indywidualny darczyńca, rodzina, grono przyjaciół, firma, szkoła czy wspólnota parafialna.

 

Niestabilna sytuacja na Bliski Wschodzie, zamieszki, potężny kryzys gospodarczy, pogłębione dodatkowo przez epidemię koronawirusa, najbardziej dotykają dzieci. Dostęp do edukacji jest ograniczony nie tylko ze względów sanitarnych, ale przede wszystkim z uwagi na rosnące opłaty w szkołach.

 

Program stypendialny w Syrii działa dzięki współpracy z franciszkańską parafią św. Franciszka z Asyżu w Aleppo, która typuje uczniów najbardziej potrzebujących pomocy, przeprowadza rozmowy z rodzinami, weryfikuje ich sytuację materialną i składa wniosek o wsparcie w ramach programu „Pierwszy krok”. W Bejrucie, program realizowany jest w we współpracy z prowadzoną przez kapucynów szkołą Notre Dame Des Anges.

 

Tu, w Polsce, organizatorzy programu przyjmują deklaracje darczyńców – osób prywatnych, firm czy instytucji, którzy zobowiązują się do objęcia opieką ucznia na okres minimum pół roku. Przekazywane środki mają charakter wsparcia stypendialnego, pokrywającego część kosztów związanych z edukacją dziecka. Darczyńcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na długofalowe wsparcie, bądź chcą wesprzeć program mniejszą kwotą mogą zasilić tzw. „Skarbonkę” programu, która posłuży m.in. wsparcia innych parafialnych projektów związanych z edukacją – korepetycji, wyjazdów czy wyprawek szkolnych. Zebrane pieniądze przesyłane są przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej do parafii w Aleppo i szkoły w Bejrucie, które następnie wypłacają wsparcie poszczególnym rodzinom.

 

Każdy, kto chce przystąpić do programu „Pierwszy krok” może to zrobić na stronie internetowej programu: www.pierwszykrok.domwschodni.pl lub skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem programu w Stowarzyszeniu „Dom Wschodni”: + 48 668 571 976, e-mail: kontakt@domwschodni.pl

 

Wpłat na wsparcie program „Pierwszy krok” można dokonywać na stronie programu lub na rachunek bankowy Caritas:

Bank Pekao S.A.V o/Łódź numer: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077, z dopiskiem: Pierwszy krok.

 

archidiecezja.lodz.pl