Notice: Undefined index: D in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 16

Notice: Undefined index: M in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 17

Notice: Undefined index: IDK in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 18

Urok piękności Maryi


Najświętsza Panna - Matka Boga jest dziełem piękności i prawdy. Jakże wzruszające jest dla Jej dzieci, pozwolić się oczarować Jej pięknością i jeszcze bardziej ujmujące i owocne - pozwolić się oświecić Jej prawdą. Każda uroczystość Matki Bożej jest zaproszeniem, by cieszyć się rozważaniem nad pierwotnym planem Boga wobec mężczyzny i kobiety. Jest również okazją, by otrzymać pocieszenie, otrzymać rekompensatę za smutek świata i lęki, które codziennie ranią nasze oczy i serca.

W ten sposób można wytłumaczyć przyczynę uroku, jakim Maryja oddziałuje na dusze. Zostaliśmy stworzeni do piękności, piękności prawdziwej, która wzrusza nie przysparzając kłopotów, która nie intryguje oczu i nie zasmuca duszy, ale wzrusza i uszlachetnia. Cały zatem splendor Tej, która jest "cała piękna", przyciąga, zdobywa, pomaga pokonywać problemy, które zmuszają nas do zachłannego i wrogiego widzenia spraw.

Dostojewski użył kiedyś trafnego stwierdzenia, że od piękności powinniśmy oczekiwać zbawienia świata. Jeśli jest to prawdą, można zrozumieć, dlaczego Bóg zabierając się do odkupienia świata, rozpoczął je od Maryi (por. święty Ambroży, In Lucam II, 17). Już od pierwszego momentu życia "ubiera Ją w płaszcz świętości i łaski, ozdabia jak oblubienicę błyszczącymi klejnotami". Zatem - jak śpiewa się w liturgii ambrozjańskiej tego dnia - "prawie najczystsze zwierciadło, Najświętsza Panna odbija przedwieczną czystość Boga, bardziej błyszcząca niż słońce, bardziej czysta niż światło".

G. Biffi


teksty pochodzą z książki: "Z Maryją na co dzień - Rozważania na wszystkie dni roku"
(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR,   Kraków 2000
www.salwator.com