Notice: Undefined index: D in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 16

Notice: Undefined index: M in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 17

Notice: Undefined index: IDK in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/popup/modlitwa_czytaj_calosc.php on line 18

Magnificat – pieśń zadziwienia

Ta sama przedziwna miłość boska, która pragnęła naszego odkupienia, przez osobliwe uniżenie swego jedynego Syna, doprowadziła do niespotykanego wywyższenia pokornych, pośród których pierwszą osobą jest Maryja. Krzyż, który góruje nad naszymi ołtarzami, Maryja zdobiąca nasze kościoły, to symbole tego zadziwiającego planu, który przez cierpienie i upodlenie Króla Chwały, otworzył maluczkim bramy Królestwa.

Jeśli ktoś umie naprawdę rozważać, zastanawiać się nad okolicznościami, będzie zdziwiony tym, co wywołują w nas cudowne plany Boga.

Jest to, to samo zdziwienie, które wypełniało pieśń wdzięczności Najświętszej Panny, Magnificat, którego wysłuchaliśmy.
Maryja jest głęboko wstrząśnięta, ponieważ Bóg ze swej wzniosłości i transcendencji "wejrzał" na Nią: "wejrzał na uniżenie służebnicy swojej".

Maryja jest zdumiona kontemplacją Boga, który burzy złudne wartości tego świata: "rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich, strąca władców z tronu, wywyższa pokornych", a to wszystko nie z wrogości i chęci zabawy w rewolucję, ale po to, by zatryumfowała prawda nad kłamstwem i miłość zapanowała nad wszystkimi pokoleniami, którzy ją szanują.

Jest to radosne zdziwienie kogoś, kto oczami proroka widzi, jak realizuje się coś zbyt wielkiego i zbyt pięknego, coś trudnego nawet do wyobrażenia. Zdziwienie kogoś, kto zostaje zaangażowany w przeznaczenie, które przewyższa wszelkie przewidywania i oczekiwania. Dlatego Maryja mówi: "Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy".

G. Biffi


teksty pochodzą z książki: "Z Maryją na co dzień - Rozważania na wszystkie dni roku"
(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR,   Kraków 2000
www.salwator.com