logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu
 


Religia w szkole i na maturze, polityka prorodzinna oraz prawodawstwo w kwestiach bioetycznych to główne tematy obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Spotkanie odbędzie się w środę 21 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało szybkie znowelizowanie rozporządzenia, jakie weszło w życie 1 września 2012 r. Okazało się, że jego zapisy są nieczytelne dla samorządów i dyrektorów szkół.  Brak bowiem jednoznacznego określenia statusu etyki i religii w szkołach publicznych. W tej sprawie odbyły się trzy spotkania przedstawicieli Ministerstwa i Konferencji, a sekretarz generalny KEP w marcu 2012 r. skierował list do Ministra Edukacji Narodowej. Jak dotąd Ministerstwo nie spełniło obietnicy nowelizacji rozporządzenia.

Sytuacja demograficzna w Polsce stale pogarsza się. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc wśród wszystkich państw świata pod względem dzietności. Strona kościelna wiele razy przez szereg lat zwracała uwagę stronie rządowej na potrzebę prowadzenia polityki sprzyjającej rozwojowi rodzin. Jest to ważna inwestycja na przyszłość. Zaniechanie przez wiele lat polityki prorodzinnej skutkować będzie w najbliższym czasie mniejszą liczbą dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz uczniów i studentów. Zwiększa się natomiast gwałtownie liczba emerytów. Istnieje konieczność systemowej zmiany polityki rodzinnej i prowadzenia jej na wzór państw, które dbają o dzietność, a nie tylko wprowadzanie fragmentarycznych rozwiązań.

W czasie spotkania będzie też omówionych szereg zagadnień związanych z ustawodawstwem bioetycznym, w tym zapowiedziana ratyfikacja konwencji bioetycznej. Dotyczą one między innymi in vitro, leczenia bezpłodności i manipulacji genetycznej.

Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu rozpocznie się o godz. 11.00 dnia 21 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie i będzie trwało około 2, 5 godziny.